​Jak czosnek pomaga w leczeniu przeziębienia?

Mimo że apteczne półki uginają się od leków pomagających pokonać przeziębienie, wiele osób postanawia zostać przy tradycyjnych metodach walki z infekcją. Bardzo popularne jest stosowanie czosnku w czasie choroby.

Właściwości lecznicze czosnku

Czosnek, jako naturalny środek leczniczy, jest znany od wielu wieków. Jest naturalnym antybiotykiem, znajdują się w nim naturalne antyoksydanty. Ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. 

Podczas rozdrabniania czosnek wydziela substancję zwaną allicyną, która działa jak antybiotyk i pomaga w walce z grzybami.

Jak wykorzystać czosnek w czasie przeziębienia?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie leczniczych właściwości czosnku. Najlepszym sposobem, dzięki któremu ilość spożywanej alicyny jest największa jest rozgniecenie czosnku i pozostawienie go na około 10 minut, a następnie spożycie go. Może to być nieprzyjemne, jeśli ktoś nie lubi ostrego smaku czosnku, jednak można spróbować zniwelować nieprzyjemny smak i zapach poprzez zjedzenie odrobiny miodu lub jabłka, popicie mlekiem, jogurtem lub czerwonym winem.

Reklama

Jeśli ktoś nie może mimo wszystko znieść zapachu i smaku świeżego czosnku, może próbować zażyć suplementy zawierające go. Wiadomo jednak, że stężenie alicyny w nich jest znacznie mniejsze aniżeli w świeżym czosnku.

Warto także skorzystać z eterycznych właściwości czosnku. Wystarczy rozgnieść kilka ząbków, zawinąć je w bandaż i tak przygotowaną "paczuszkę" zawiesić na szyi chorej osoby, tak by wdychała olejki eteryczne zawarte w czosnku. Takie jego wykorzystanie jest także bardzo przydatne w leczeniu przeziębienia i w udrożnieniu dróg oddechowych.

Czosnek nie tylko na przeziębienie

Poza wspaniałym działaniem przeciwzapalnym i przeciwwirusowym tak pomocnym w leczeniu przeziębienia czosnek ma również wiele właściwości pomagających zwalczać inne choroby. Między innymi czosnek chroni przed zawałem i udarem, wspomaga trawienie, niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, obniża ciśnienie krwi oraz działa antynowotworowo. 

W świetle tych wszystkich korzyści warto pokonać awersję do smaku i zapachu czosnku i zjeść ząbek dziennie, by móc skorzystać z jego cudownych właściwości.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czosnek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL