​Dlaczego endometrioza jest dokuczliwa?

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną polegającą na rozprzestrzenianiu się błony śluzowej macicy poza macicą. Jest to przypadłość dość często spotykana. Ocenia się, że na endometriozę może cierpieć od 7 do 15 procent miesiączkujących kobiet.

Przyczyny endometriozy

Bardzo często spotyka się opinię, że endometrioza jest skutkiem tzw. wstecznego miesiączkowania, czyli przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i wszczepianie się złuszczonych komórek endometrium. Jednakże ten mechanizm nie może być uznany za przyczynę endometriozy, gdyż bardzo często występuje u kobiet zdrowych. 

Dlatego w powstawaniu endometriozy muszą brać udział inne czynniki. Najczęściej wymienia się tu czynniki wrodzone, środowiskowe, autoimmunologiczne i genetyczne, niemniej jednak żaden z nich nie został potwierdzony naukowo. Do obecnej chwili przyczyny endometriozy są nieznane.

Reklama

Jak objawia się endometrioza?

Jako że endometrioza może atakować układ rozrodczy,  pokarmowy i moczowy możemy wymienić różne jej objawy, w zależności od umiejscowienia jej ognisk. Endometrioza na układzie rozrodczym jest przyczyną bolesnych miesiączek, bólu podbrzusza, miednicy oraz krzyża, bolesnych stosunków płciowych oraz problemów z zajściem w ciążę. 

Gdy endometrioza zaatakuje układ pokarmowy może powodować bóle skurczowe, krwawienia z odbytu, ból przy wypróżnianiu, biegunki, zaparcia oraz wzdęcia. Umiejscowienie endometriozy na układzie moczowym prowadzi do cyklicznych krwawień, bólu oraz zatrzymania moczu.

Diagnoza i leczenie endometriozy

Lekarz ginekolog może zdiagnozować endometriozę  na podstawie opisu objawów zebranego w czasie wywiadu lekarskiego, badając pacjentkę ginekologicznie oraz wykonując badanie USG. Może także skierować ją na badanie rezonansem magnetycznym. Jednak najpewniejszą, choć inwazyjną metodą jest laparoskopowe pobranie tkanek i ich zbadanie.

Leczenie endometriozy polega na farmakoterapii oraz na leczeniu chirurgicznym. 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: endometrioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL