Choroby królowej Elżbiety II. COVID-19 i objaw Raynauda to nie wszystko!
Królowa Elżbieta II jest poważnie chora? 95-letnia brytyjska monarchini niedawno przeszła koronawirusa, jednak to niejedyne problemy zdrowotne, z jakimi się zmagała. Matka księcia Karola, podobnie jak on cierpi na przypadłość, nazywaną objawem Raynauda. Na czym polega choroba Elżbiety II? Wyjaśniamy i przedstawiamy spis poważniejszych chorób, z którymi na przestrzeni lat borykała się królowa.
Brytyjska królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, a to oznacza, że niebawem skończy 96 lat. Najdłużej panująca współcześnie monarchini na świecie (6 lutego minęło 70 lat, odkąd została głową brytyjskiej rodziny królewskiej), rzadko narzeka na złe samopoczucie. Wcale nie oznacza to jednak, że nie ma problemów zdrowotnych.
Chociaż Pałac Buckingham nie komentuje doniesień o chorobie Elżbiety II, przypadłość, z którą zmaga się od bardzo dawna, można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Na co choruje Elżbieta II? Królowa, podobnie jak jej syn książę Karol, zmaga się z objawem Raynauda.
Przypadłość monarchini i jej syna można zauważyć, przyglądając się ich zdjęciom z oficjalnych wydarzeń, w których biorą udział. Aby zauważyć, że ze zdrowiem królowej Elżbiety II nie jest najlepiej, wystarczy spojrzeć na spuchnięte dłonie.
Chorobę Raynauda, którą Elżbieta II stara się ukrywać w wielu sytuacjach, nosząc jedwabne rękawiczki, jest zaburzeniem naczynioruchowym. To napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk. Objawy choroby Reynauda to w obrębie dłoni przede wszystkim drętwienie, puchnięcie, sinienie i zaczerwienienie palców rąk.
- U nielicznych pacjentów może dochodzić również do powstawania owrzodzeń opuszków palców, a w skrajnych przypadkach nawet do ich martwicy.
- Poza dłońmi symptomy rzadziej występują również w innych częściach ciała tj. stopy, nos, wargi czy małżowiny uszne.
- Największy odsetek osób cierpiących na tę dolegliwość występuje wśród kobiet przedziale od 15. do 45. roku życia.
- Zdarza się również, że objaw Reynauda towarzyszy innym, poważniejszym chorobom i wówczas mamy do czynienia z tzw. zespołem Raynauda.
Choroba Reynauda nie ma jednej konkretnej przyczyny, jednak do powstawania objawów mogą przyczyniać się m.in. takie czynniki jak:
- stres
- zbyt niska temperatura
- intensywne czynności manualne
Diagnostyka choroby Reymonda nie jest łatwa, ale jej objawem może być np. zgrubienie tkanki podskórnej przy palcach. Na początku bardzo często zajęte zostają pojedyncze palce u rąk, jednak w miarę upływu czasu choroba może rozprzestrzenić się na całą dłoń.
Nie wiadomo, jaki dokładnie jest stan zdrowia królowej Elżbiety, więc trudno stwierdzić, jakie formy leczenia przyjęto w jej przypadku. Przy pierwotnych symptomach choroby Reynauda, które nie postępują, na ogół nie jest konieczne stosowanie zaawansowanej terapii.
Wiadomo, że postępowi objawu Reynaudta można zapobiegać. W tym celu należy jednak unikać ekspozycji na niską temperaturę, odstawić kofeinę oraz preparaty, które przyczyniają się do skurczy naczyń krwionośnych. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby Reynauda stosuje się farmakoterapię dobraną indywidualnie do danego pacjenta albo symatektomię.
Objaw Reynauda to tylko jedna z wielu przypadłości, z jakimi w przeszłości zmagała się brytyjska monarchini. Oczywiście królowa wielokrotnie przechodziła przez różnego przeziębienia. O jakich innych chorobach brytyjskiej królowej nam wiadomo?
- Elżbieta II miała COVID-19. Pandemia koronawirusa nie oszczędziła w tym roku rodziny królewskiej. Pałac Buckingham w lutym poinformował, że królowa Elżbieta II ma COVID-19. Na szczęście obyło się bez ciężkiego przebiegu koronawirusa. Objawy choroby w jej przypadku przypominały przeziębienie.
- Elżbieta II miała poważne problemy ze wzrokiem i przeszła operacje usunięcia zaćmy. W 2018 roku królowa przeszła planowany zabieg usunięcia zaćmy, o czym poinformował rzecznik Pałacu Buckingham.
- Elżbieta II miała problem z kolanami. Wiadomo również, że królowa operację usunięcia uszkodzonych chrząstek z obu kolan. Ponieważ jej stawy nie są w najlepszej kondycji, nie może ich nadwyrężać.
- Królowa Elżbieta II miała też problemy z żołądkiem. W 2013 roku brytyjska królowa była leczona w prywatnej klinice z powodu zapalenia żołądka i jelit. Z tego powodu nie mogła uczestniczyć w obchodach dnia św. Dawida patrona Walii.
- Królowa ma również za sobą upadek z konia. W 1994 r. Elżbieta II złamała lewy nadgarstek podczas przejażdżki. Kiedy podczas przejażdżki w pobliżu posiadłości Sandringham w Norfolk jej koń potknął się, Elżbieta II zacisnęła zęby i wróciła do pałacu. Po wykonaniu prześwietlenia, okazało się jednak, że kontuzja wymaga założenia gipsu.
- Elżbieta II wylądowała też w szpitalu z powodu... zęba mądrości. Wiadomo, że monarchini musiała udać się do szpitala Króla Edwarda VII w Londynie w 1982 roku w celu usunięcia zęba mądrości.
- Pewne jest również to, że królowa złapała odrę w 1949 roku, gdy książę Karol miał dwa miesiące. Na krótki czas musiała zostać więc rozdzielona z synem.
Nic nie wskazuje na to, by Elżbieta II miała wkrótce umrzeć, jednak w przypadku śmierci królowej, urzędnicy Pałacu Buckingham będą musieli postępować zgodnie ze specjalnie przygotowaną na tę okoliczność procedurą. Istnieje kilka scenariuszy, w zależności od przyczyny zgonu.
Wiadomo, że prywatny sekretarz monarchini, sir Christopher Geidt zobowiązany jest przekazać wiadomość o śmierci królowej Elżbiety premierowi, wypowiadając słowa: "London Bridge is down".
Czytaj także:
Elżbieta II z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19
Elżbieta II od lat skrywa sekret. To dlatego żyje tak długo?