Zdrowie z dostawą do domu - Polacy pokochali nowy trend

Badania, podobnie jak jedzenie - na potęgę zamawiamy do domu i biura. Blisko 50 tys. badań i testów krwi miesięcznie wykonuje uPacjenta - pierwszy na świecie smart lab, który dojeżdża do klientów. Trend korzystania z badań laboratoryjnych we własnym domu wzmocniła pandemia.

Popularność "badań z dostawą" oraz platformy uPacjenta, dzięki której Polacy bez wychodzenia z domu czy biura mogą wykonywać testy krwi i konsultować wyniki online, rośnie w zawrotnym tempie. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba badań i testów wykonanych za jej pośrednictwem poszybowała w górę prawie 5-krotnie. Miesięcznie z jej usług korzysta blisko 20 tysięcy klientów. To pierwsza na świecie platforma typu smart lab, która realizuje badania krwi oraz testy na COVID-19 z dojazdem do klienta. 

Zdrowie z dostawą - jak to działa?

Pacjent wybiera interesującą go usługę na stronie internetowej, ustala datę i godzinę oraz miejsce badania. Może wskazać specjalistę, który przeprowadzi wizytę - każdy z członków zespołu medycznego posiada profil z opisem oraz opinie innych pacjentów na jego temat. Wyniki badań dostępne są często jeszcze tego samego dnia. Można je sprawdzić online i skonsultować ze specjalistą. 

Reklama

Platforma powstała z myślą o osobach wykonujących regularne badania krwi - kobietach w ciąży i rodzicach z małymi dziećmi, osobach starszych, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych, dla których wizyta w stacjonarnym punkcie pobrań jest utrudniona, wiąże się z ryzykiem lub stresem, a także o osobach pracujących, które nie chcą tracić czasu w kolejkach do przychodni czy punktów pobrań. uPacjenta wykonuje także badania w firmach i korporacjach. 

- Odpowiedzieliśmy na ważną potrzebę rynku. Polacy, którzy pokochali jedzenie czy zakupy z dostawą, zobaczyli, że do domu i biura można też zamówić badania. Tylko w 2020 r. liczba osób aktywnie korzystających z naszej platformy wzrosła prawie trzykrotnie - mówi Dominik Swadźba, pomysłodawca i prezes uPacjenta. Trend zamawiania badań do domu spotęgowała pandemia - trudności w przemieszczaniu i ograniczony dostęp do służby zdrowia. 

Tylko w marcu 2021 roku liczba Polaków korzystających wizyt domowych uPacjenta wzrosła blisko trzykrotnie, w porównaniu do czasu z początku pandemii. Domowe badania krwi od uPacjenta można zamawiać w największych miastach w Polsce, ale dzięki współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka, do dyspozycji użytkowników platformy jest także ponad 1200 stacjonarnych punktach pobrań w kraju. W ofercie firmy znajduje się ponad 700 różnych badań, w tym testów na COVID-19. Wkrótce firma planuje wprowadzić na polski rynek badania wysyłkowe, popularne w Europie i USA. 

Testowanie mają we krwi

Założycielami uPacjenta są Dominik Swadźba i Konrad Kargol. Pomysł na platformę zrodził się podczas studiów w Londynie, gdzie Dominik stawiał pierwsze kroki w biznesie. - Początkowo chcieliśmy działać na rynku i w branży, które nie były nam dobrze znane. To się jednak nie udawało. Wtedy jeden z mentorów powiedział mi: "zacznij robić to, na czym się dobrze znasz i z ludźmi, których znasz". Wtedy dotarło do mnie, że pomysłów należy szukać na rynkach, które się zna i rozumie. Obaj z Konradem jesteśmy blisko związani z branżą medyczną i myślę, że to znacząco ułatwiło nam zidentyfikowanie nisz i problemów, z którymi borykają się polscy pacjenci. W naturalny sposób zaczęliśmy myśleć o stworzeniu innowacji w dziedzinie, która jest nam o wiele bliższa i którą lepiej rozumiemy - opowiada Dominik Swadźba.

Dzisiaj uPacjenta zatrudnia blisko 200 osób, w tym wykwalifikowany zespół mobilnych pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Misją firmy jest edukowanie w zakresie profilaktyki zdrowia. Wkrótce działanie rozpocznie także Fundacja uPacjenta.

materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL