Lek na nadciśnienie wycofany. GIF podaje szczegóły

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lek na nadciśnienie o nazwie Sumilar HCT został wycofany ze sprzedaży. Popularny lek na nadciśnienie, będący inhibitorem konwertazy angiotensyny, nie będzie w tej chwili sprzedawany w aptekach. Tak GIF uargumentował swoją decyzję.

Sumilar HCT - wycofanie z obrotu

Decyzują GIF popularny lek, stosowany przez osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, zostaje wycofany z obrotu. Z aptek zniknie Sumilar HCT (Ramiprilum + Amlodipinum + Hydrochlorothiazidum), 5 mg + 5 mg + 12,5 mg, kapsułki twarde. Lek o numerze serii 12574261 z terminem ważności do kwietnia 2023, musi zostać wycofany. Podmiotem odpowiedzialnym za jego produkcję jest Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria. Rygor wykonalności jest natychmiastowy.

Sumilar HCT - powód wycofania

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu leku, ponieważ wyprodukowana partia z dużym prawdopodobieństwem posiada wadę jakościową. Zawarte w tej partii kapsułki mają niewłaściwy kolor, dlatego GIF podjął decyzję o dalszym postępowaniu i wstrzymaniu sprzedaży tej serii.

Reklama

Sumilar HTC - lek na nadciśnienie

Lek Sumilar HTC jest stosowany w przypadku nadciśnienia tętniczego. To lek zawierający inhibitor konwertazy angiotensyny, która jest stosowana również w przypadku niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca oraz w niektórych chorobach nerek. 

Działanie inhibitora konwertazy angiotensyny ma za zadanie zmniejszyć we krwi poziom angiotensyny, która obkurcza naczynia krwionośne, tym samym powodując wzrost ciśnienia. Po zażyciu leku przez chorego, naczynia rozkurczają się i w krótkim czasie dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Pacjenci leczący się na nadciśnienie przyjmują leki systematycznie, o stałych porach w stałych dawkach, by nie dopuścić do nagłych skoków ciśnienia. Preparaty zawierające inhibitor konwertazy angiotensyny są również stosowane doraźnie, w dawce dodatkowej, jeśli mimo wszystko pojawi się u chorego nagły wzrost ciśnienia.

Nadciśnienie jest powszechnym problemem zdrowotnym - szacuje się, że dotyka nawet co trzeciego dorosłego. Nadciśnienie jest odpowiedzialne za 39 proc. przypadków niewydolności serca u mężczyzn i aż 59 proc. kobiet. U chorych na nadciśnienie zawał jest nawet pięć razy częstszy, a udar cztery razy częstszy, niż u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Sumilar HTC - co zrobić z lekiem?

Jeśli pacjent posiada w domu lek, który decyzją GIF zostaje wycofany z obrotu, powinien zaprzestać przyjmowania go i może zwrócić go do najbliższej apteki, która posiada specjalne pojemniki na leki przeterminowane i wadliwe. Pacjent zawsze powinien również pamiętać, by zakupić nowy lek, zachowując ciągłość leczenia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Ile czasu ważna jest e-recepta i co należy o niej wiedzieć?

Objawy zbyt niskiego ciśnienia krwi są widoczne na skórze

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie tętnicze | wycofanie leku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL