Absolutny hit dla skóry. Redukuje zmarszczki, przywraca zdrowy koloryt, nawilża

Są bogatym źródłem witaminy C i polifenoli, działają przeciwzapalnie, chronią układ krążenia, sprzyjają lepszej kontroli poziomu cukru we krwi, opóźniają postępowanie procesu starzenia. Wydaje nam się, że wiemy o nich wszystko, jednak maliny mogą niejednego zaskoczyć. Czym? A np. tym, że ich pestki, na które zdarza się nam narzekać, że wchodzą w zęby i odbierają przyjemność z jedzenia owoców, też mają wiele pożądanych właściwości i znajdują zastosowanie choćby w kosmetyce. Jakim produktem jest olej z pestek malin? Jak działa, jak go stosować? Sprawdźmy.

Dla serca, przeciw starzeniu i dla figury - właściwości malin

Maliny to ulubione owoce wielu Polaków. Są wspaniałym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i polifenoli, do tego obłędnie smakują, dlatego, gdy tylko jest na nie sezon, sięgamy po nie garściami, a i poza sezonem szukamy ich w sklepach. Co znajdziemy w tych owocach? Spore ilości witaminy C, kwas foliowy, witaminę K, witaminę E, witaminy B5 i B6, poza tym mangan, potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor czy cynk. Dostarczają polifenoli, a najważniejszą podgrupą polifenoli obecnych w malinach są elagotaniny. W malinach znajdują się też procyjanidyny, antocyjany, izokwercetyna czy kwas chlorogenowy. Jedna garść malin (80 g) to aż 5,2 g błonnika pokarmowego i tylko ok. 40 kcal.

Reklama

Ze względu na wysoką zawartość polifenoli, jak również witaminy C, maliny posiadają właściwości przeciwutleniające. Składniki obecne w malinach mają zdolność do usuwania wolnych rodników, przyczyniając się w ten sposób do łagodzenia stresu oksydacyjnego (a stres oksydacyjny może, w różnym zakresie, odpowiadać za zwiększone ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy, miażdżycy czy chorób nowotworowych). Maliny i związki w nich obecne, jak wskazują badacze, mają właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów, do tego właściwości przeciwwirusowe, działają przeciwzapalnie. Spożywanie malin może mieć korzystny wpływ na funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych, poprawiając w ten sposób zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Owoce te pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, mogą też opóźniać postępowanie procesu starzenia i wspomagać odchudzanie.

Skupiamy się zwykle na całych owocach, ale warto wiedzieć, że i pestki malin mają pewne właściwości. Olej z pestek malin jest obecnie jednym z najpopularniejszych naturalnych składników stosowanych w produktach kosmetycznych.

Olej z pestek malin - co to za produkt?

Maliny, sok malinowy, a następnie olej z pestek malin - tak w bardzo dużym skrócie wyglądała droga do produkcji oleju z pestek malin. Co oczywiste, sięgano najpierw po świeże owoce, później zaczęto pozyskiwać z nich sok, a następnie, w wyniku tego procesu, zainteresowano się produktem ubocznym - pestkami malin. Poddawane mechanicznemu tłoczeniu na zimo pozwalały na uzyskanie oleju, który, jak dziś wiadomo, jest olejem o wielu cennych właściwościach. Charakteryzuje się lekko żółtym zabarwieniem i lekką konsystencją. Posiada bardzo korzystne działanie pielęgnacyjne. Jest jednym z najchętniej stosowanych składników naturalnych w przemyśle kosmetycznym.

Olej z pestek malin - co zawiera?

Olej z pestek malin jest otrzymywany w procesie tłoczenia na zimno drobnych pestek owoców malin z rodzaju Rubus idaeus (malina właściwa). Najczęściej jest nierafinowany i nie podlega filtracji. Największą część oleju stanowią lipidy. W jego składzie obecne są kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy czy kwas alfa-linolenowy o korzystnym działaniu dla skóry. Poza tym w oleju z nasion malin znajdziemy witaminę E, nazywaną "witaminą młodości", oraz karotenoidy i flawonoidy.

Właściwości oleju z pestek malin. Jak działa olej z nasion malin?

Wspomniane kwasy tłuszczowe obecnie w nasionach malin wykazują działanie antyoksydacyjne (więc m.in. opóźniają procesy starzenia się skóry), przeciwzapalne, przeciwalergiczne, podnoszą odporność na zakażenia, a poza tym - pobudzają skórę do regeneracji. Witamina E i karotenoidy zapewniają olejowi z pestek malin jeszcze lepsze właściwości antyoksydacyjne, do tego wspierają ochronę skóry przed słońcem, wspomagają regenerację i łagodzą podrażnienia.

Olej z pestek malin znajduje zastosowanie m.in. w preparatach przeciwsłonecznych, w tym w kremach, a to za sprawą zdolności do absorpcji promieniowania w zakresie UV-B i UV-C. Zmniejsza skutki promieniowania słonecznego, niweluje podrażnienia i wspomaga szybszą regenerację naskórka. Olej z nasion malin rozjaśnia i niweluje przebarwienia. Niemała jest w tym również rola witaminy A. Ale uwaga - nie ma dowodów na to, że samodzielnie stosowany może skutecznie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Olej z pestek malin wykazuje działanie antyoksydacyjne, a więc neutralizuje wolne rodniki. Świetnie nawilża i natłuszcza skórę, a także redukuje zmarszczki, poprawia elastyczność skóry i wygładza. Stosowanie olejku z nasion malin poprawi kondycję skóry, ujędrni ją i odmłodzi, a do tego zredukuje szary, niezdrowy koloryt naskórka. Jest polecany do cery dojrzałej (można go znaleźć w składzie wielu kremów przeznaczonych dla nieco starszych osób). Korzystnie wpływa także na stan skóry trądzikowej, tłustej czy mieszanej. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wzmacnia barierę lipidową naskórka, reguluje poziom sebum.

Produkt ten sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Może być dodawany do odżywek i masek do włosów suchych, zniszczonych, wymagających regeneracji. Posłuży też w zabiegu olejowania włosów, szczególnie wysokoporowatych.

Jak stosować olej z nasion malin?

Olej z pestek malin można stosować bezpośrednio na skórę, jako serum, można go też dodawać do kosmetyków - kremów czy balsamów do ciała. Znajdziemy go również w składzie wielu kosmetyków, m.in. w balsamach do ust, preparatach do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym i kremach do twarzy. Może być wartościowym dodatkiem do olejków, odżywek i masek do włosów.

Olej malinowy jest lekki, szybko się wchłania, nie zatyka porów i nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

Olej z nasion malin może być wykorzystywany do masażu i kąpieli ujędrniająco-regenerującej. Można go stosować na dłonie, zwłaszcza w okresie zimowym.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nawilżać czy natłuszczać skórę zimą? Klucz do zdrowej i promiennej cery

Mydło do zadań specjalnych. Zwalcza bakterie i grzyby, zmniejsza widoczność porów, wygładza

Eliminują toksyny, regenerują i dodają blasku. Najlepsze ziołowe herbaty na piękną skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maliny | maliny właściwości | pielęgnacja skóry | olejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL