Dodaj do ciepłej wody i zanurz w tym stopy. Efekty cię zaskoczą

Zimą, równie często jak latem, stopy wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegów poprawiających ich zdrowie. Zimowe buty, grube rajstopy lub skarpety i brak cyrkulacji powietrza - to wszystko sprawia, że pod koniec dnia możemy odczuwać bóle podudzi oraz stóp, mogą pojawić się obrzęki, pęcherze a nawet drętwienia czy mrowienia. Dlatego warto zapewnić stopom relaks w postaci ciepłych kąpieli z dodatkami, które przyniosą ulgę. Co wrzucić do miski i ile czasu moczyć stopy? Jakie kąpiele są najlepsze dla naszych stóp zimą? Odpowiadamy.

Kąpiele stóp - jakie dają korzyści?

Moczenie stóp w misce z ciepłą wodą przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim takie kąpiele działającą odprężająco i rozluźniająco. Po całym dniu, zwłaszcza u osób, którzy wykonują pracę stojącą, kąpiele stóp pomogą pozbyć się napięcia mięśni nie tylko w stopach ale też podudziach.

Ciepła kąpiel poprawia krążenie w stopach, działa rozgrzewająco oraz poprawia ogólne samopoczucie - zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada, a stopy przez cały dzień znajdują się w ciężkich, zimowych butach lub opinających łydki i stopy kozakach.

Reklama

Rozgrzewające kąpiele stóp z dodatkiem soli

Aby rozgrzać, ale też zdezynfekować stopy po całym dniu, warto do ciepłej wody dodać sól kuchenną. Wystarczy dodać 6 łyżek soli na 3 litry wody i zanurzyć w niej stopy. Taka kąpiel nie tylko pomoże się odprężyć, ale także zmniejszy stany zapalne i obrzęki stóp i kostek.  

Po kąpieli w solance skóra na stopach staje się miękka, co dodatkowo ułatwia zabiegi pielęgnacyjne.

Rumianek przyspieszy gojenie pęcherzy

Do miski z wodą warto dodać rumianek - może być to świeże zioło lub susz. Kąpiel stóp w rumianku przyspieszy gojenie pęcherzy i otarć naskórka, zmniejszy potliwość stóp ale zadziała także przeciwgrzybiczo.

Kąpiel z imbirem działa rozgrzewająco

Do kąpieli stóp warto wykorzystać imbir. Ma on działanie rozgrzewające, dlatego jest doskonałym dodatkiem do kąpieli w przypadku uczucia zimnych stóp. Wystarczy łyżka zmielonego imbiru, by poprawić krążenie i rozgrzać przemarznięte nogi. Taka kąpiel ułatwi również zasypianie.

Kąpiele stóp w wodzie z liściem laurowym

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, nadmiernej potliwości oraz grzybicy stóp, do kąpieli warto dodawać liście laurowe. Eugenol znajdujący się w liściach działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a dodatkowo ściąga pory na stopach, zmniejszając ilość wydzielanego potu.

Aromatyczny zapach z takiej kąpieli zadziała również odprężająco, pomaga zredukować stres, dlatego taka kąpiel będzie najlepszym wyborem po wyczerpującym dniu.

Rozmaryn pomoże na słabe krążenie

Osoby, które zmagają się ze słabym krążeniem w stopach, chorują na reumatyzm lub pojawia się u nich opuchlizna w okolicach kostek, powinny spróbować kąpieli z rozmarynem. Do miski z wodą należy wlać ciepłą wodę a następnie dodać kilka kropel olejku rozmarynowego. Moczenie stóp przez 10-15 minut zmniejszy obrzęk, osłabi ból stóp a także pobudzi krążenie. Do takiej kąpieli można dodać również kilka kropel olejku z mięty pieprzowej, by wzmocnić działanie.

Kąpiel stóp w sodzie oczyszczonej i lawendzie

W okresie zimowym nie powinniśmy zapominać o prawidłowej i regularnej pielęgnacji stóp, w tym o usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Warto regularnie moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Ułatwi ona zabiegi pielęgnacyjne i zmiękczy skórę. Aby dodatkowo odprężyć się po długim i zimnym dniu, do wody warto dodać kilka kropel olejku lawendowego. Zmniejsza on uczucie niepokoju, redukuje stres, działa przeciwlękowo, a także ułatwia zasypianie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Leczniczy masaż ukoi obolałe stopy. To także ulga dla nerek, jelit i wątroby

Leczniczy przebój PRL-u na reumatyzm i zwyrodnienia. Czym są kąpiele borowinowe?

Działa lepiej niż tabletki przeciwbólowe. Ciepłem wyleczysz obolałe kości, mięśnie i stawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: moczenie stóp | kąpiel stóp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL