Wyciszą nerwy, złagodzą stan zapalny. Naturalne wsparcie dla tarczycy

Choroby tarczycy mogą być wyjątkowo uciążliwe, a leczenie - trudne i nieprzynoszące natychmiastowej poprawy. Co zrobić, by naturalnie wesprzeć funkcje tarczycy? Ziołolecznictwo może pomóc nam w poprawie samopoczucia i być wsparciem w leczeniu farmakologicznym, o ile zostanie skonsultowane z lekarzem. Dlatego sprawdzamy, jakie zioła warto przyjmować na w przypadku nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Zanim spróbujesz ziołolecznictwa w walce z chorobami tarczycy, pamiętaj, że nie zastąpią one leków. Nie ma ziół, które zawierają hormony tarczycy. Z tego powodu mogą one być jedynie uzupełnieniem leczenia. Przed wprowadzeniem do swojej diety ziół, warto również skonsultować się z lekarzem.

Jakie zioła pomagają w leczeniu tarczycy?

Najczęściej spotykamy się z nadczynnością lub niedoczynnością pracy tarczycy. Zależnie od rodzaju schorzenia, musisz dostosować rodzaje ziół, które będziesz stosować. Różnią się one nie tylko przyczyną, ale także objawami.

Organizmy osób chorych na niedoczynność tarczycy produkują zbyt małe ilości hormonów tarczycy. Przez to mogą oni cierpieć na niekontrolowany wzrost wagi, obniżenie nastroju, senność, zmęczenie, a nawet depresję.

Reklama

Z kolei pacjenci chorzy na nadczynność mają na zbyt dużą ilość hormonów tarczycy w organizmie. Mogą nagle chudnąć, odczuwać uderzenia gorąca, cierpieć na drżenie i potliwość rąk, utratę apetytu, a nawet biegunki.

Leczenie nadczynności i niedoczynności jest całkiem inne. Podobnie będzie z użyciem ziół — inne gatunki będą odpowiednie dla różnych osób.

Jakie zioła stosować w leczeniu niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy może skutkować spowolnieniem funkcji naszego organizmu. Przez zwolnienie metabolizmu, pacjenci przybierają na masie, są stale zmęczeni lub senni oraz mogą mieć problemy z suchą skórą czy zaburzeniem miesiączkowania.

Jednym z najczęściej polecanych ziół dla pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy jest ashwagandha. To wiecznie zielony krzew, który ma silne działanie immunomodulujące i przeciwzapalne. Stymuluje tarczycę do pracy i może pomóc w normalizacji wskaźników tarczycy.

Chorym na tarczycę poleca się przyjmowanie jodu. Jedną z roślin, która ma go stosunkowo dużo, jest pokrzywa indyjska. Zawiera ona także forskolinę, która jest związkiem aktywującym tarczycę.

W regulacji hormonów tarczycy może być również przydatna lukrecja. Jest skuteczna w radzeniu sobie z napadami senności. Dodaje  energii, a przez zawartość kwasu glicyretynowego, może też zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów tarczycy.

Przy problemach z niedoczynnością tarczycy i stanami zapalnymi tego gruczołu poleca się również stosowanie:

  • przytulii,
  • czarnuszki,
  • balsamowca indyjskiego,
  • rozmarynu lekarskiego,
  • morszczynu pęcherzykowatego.

Jakie zioła stosować na nadczynność tarczycy?

Objawy nadczynności tarczycy mogą być bardzo uciążliwe. Choroba powoduje m.in. nadmierne pobudzenie i uderzenia gorąca. Chporym dokuczają zaburzenia trawienia oraz problemy ze skórą i włosami.

Objawy nadczynności tarczycy może pomóc złagodzić olej z wiesiołka. Ma on korzystne działanie dla skóry raz włosów. Może również łagodzić bóle menstruacyjne. Można stosować napary z jego dodatkiem lub przyjmować go w formie kapsułek. Na włosy korzystnie działa również skrzyp polny. Jego dodatkową zaletą jest pozytywny wpływ na przemianę materii — reguluje jej tempo.

W nadczynności tarczycy mogą pomóc zioła, które pozwolą nam na uspokojenie i relaks. Jednym z nich jest melisa. Warto ją pić w formie naparu szczególnie przed snem. Pomaga w wyciszeniu skołatanych nerwów i zapewnia głęboki odpoczynek.

Przy nadczynności tarczycy mogą się również sprawdzić:

  • jeżówka purpurowa,
  • kora dębu,
  • kozłek lekarski,
  • bobrek trójlistkowy.

CZYTAJ TAKŻE:

Nudności to zwiastun choroby. Nie lekceważ ich, bo mogą świadczyć nawet o nowotworze

Obniża ciśnienie tętnicze i cholesterol. Stosuj, a bez leków poprawisz wyniki

Można ją spotkać na łąkach. Medycyna ludowa ma dla niej wiele zastosowań  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama