Uciśnij stopy w dobrym miejscu. Ukoisz przeciążone organy, zyskasz spokój i urodę

Masaż stóp jest przyjemny, odstresowujący i korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. Techniki masażu stóp wspomagające leczenie różnych dolegliwości od bardzo dawna praktykowane są w Azji. Jedną z nich jest refleksoterapia, czyli uściskanie specjalnych punktów pod stopami w celu wyleczenia chorób narządów wewnętrznych. Metoda ta, choć zaliczana do medycyny alternatywnej, z pewnością warta jest wypróbowania. Co ciekawe, pomaga nie tylko na poważne dolegliwości, ale może także pokonać... cellulit.

Według medycyny Wschodu na stopach znajdują się punkty odpowiadające narządom ciała. Sprawdź, jak masaż stóp może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.

W jaki sposób masaż stóp wpływa na zdrowie?

Masaże lecznicze w tym masaż stóp mają udowodnione działanie terapeutyczne. Często stosuje się tę metodę terapii równolegle z farmakologią. Masowanie stóp przynosi ulgę po wysiłku, pobudza pracę naczyń krwionośnych i odpręża. Swobodny przepływ krwi w stopach likwiduje uczucie ciężkości i obrzęki.

Jedną z metod leczniczych zaczerpniętych ze starożytnej medycyny wschodniej jest refleksoterapia, która przypisuje stopom szczególne znaczenie. Zgodnie z tym, co przekazuje nam refleksologia, na ich powierzchni rozmieszczone są tzw. refleksy, które odpowiadają za poszczególne części ciała. Uciskanie ich w odpowiedni sposób ma wpływać na stan zdrowia. Według założeń medycyny chińskiej ma to związek ze swobodnym przepływem energii przez ciało ludzkie.

Reklama

Skuteczność refleksologia wyjaśnia też naukowa teoria Williama Fitzgeralda i Eunice Ingham. Według niej zakończenia nerwów biegnących przez całe ciało znajdują się w dłoniach i stopach. Dlatego uciskanie konkretnych miejsc na stopach może pozytywnie wpływać na odpowiadające im narządy. W podeszwach stóp znajdują się tysiące zakończeń nerwowych, stąd wniosek, że prawidłowo wykonany masaż stóp poprawiać kondycję poszczególnych narządów i stymulować je.

Warto zaznaczyć, że refleksologia jest metodą holistyczną - do problemów zdrowotnych podchodzi całościowo. Terapia polega nie tylko na leczeniu ciała, ale dbałości o dobre samopoczucie pacjenta. Refleksolodzy twierdzą, że masaż uciskowy stóp dostarcza fizycznych bodźców ułatwiających samoleczenie.

Jak rozmieszczone są receptory na stopach?

Punkty odpowiadające konkretnym narządom i częściom ciała znajdują się na podeszwach i grzbietach stóp. Powierzchnia stopy podzielona jest na strefy orientacyjnymi liniami. Do linii barków prawa stopa odpowiada prawej części ciała, lewa lewej. Natomiast głowa podzielona jest tak, jak praca półkul mózgowych, czyli prawa stopa odpowiada lewej stronie, lewa natomiast - prawej.

Strefy układają się od góry - linia barku przebiega tuż pod palcami. Ponad nią znajdują się punkty odpowiadające za organy w obrębie głowy. Paluchy odpowiadają za mózg i szyjny odcinek kręgosłupa, natomiast pozostałe palce to zatoki, oczy i okolice mózgu. Linia przepony przebiega pod podbiciem. Nad nim znajdują się punkty odpowiadające za organy wewnętrzne w klatce piersiowej. Serce i płuca i oskrzela, ale również tarczyca czy ramiona i ręce.

Nieco niżej znajduje się refleks splotu słonecznego - ważny punkt energetyczny. Pod nim mamy odpowiednio strefy wątroby i woreczka żółciowego na prawej stopie i żołądka, trzustki i śledziony na lewej stopie.  Natomiast linia talii przebiega mniej więcej w połowie stopy. Poniżej znajdują się refleksy organów położonych w jamie brzusznej poniżej linii żeber - na przykład jelita i pęcherz moczowy i moczowody. W miejscu, gdzie zaczynają się pięty, przebiega linia miednicy. Tam zlokalizowane są refleksy odpowiadające organom układu rozrodczego. Mniej więcej w połowie pięt znajdują się natomiast refleksy odpowiadające za nerw kulszowy.

Co daje masowanie stóp i ucisk konkretnych miejsc pod stopami?

Masowanie stóp przez uciskanie konkretnych punktów ma przynieść ulgę w dolegliwościach. W podręcznikach do refleksologii znajdziemy listę chorób i odpowiadające im sekwencje uciśnięć. Znajdują się tam również rozwiązania na problemy estetyczne np. aby pozbyć się cellulitu, trzeba uciskać punkty limfatyczne oraz refleksy przydatków i narządów płciowych. Punkty należy uciskać energicznie przez 3 do 5. sekund lub pulsacyjnie, ale delikatnie przez ok. minutę.

Tego typu metody terapeutyczne obejmują równie masaże profilaktyczne na całe stopy i relaksacyjne polegające na umiejętnym uciskaniu punktów odpowiadających za odprężenie. Masaż stóp z pewnością poprawia przepływ krwi i zapewnia chwilę relaksu, pomaga się odstresować i rozluźnić. Nie musisz wierzyć w jego lecznicze działanie, by poddawać się takim zabiegom regularnie.

Kto nie powinien poddawać się refleksoterapii?

Leczniczy masaż stóp nie jest wskazany dla kobiet w ciąży - każdej, bez względu na jej przebieg. Nie wykonuj go kiedy cierpisz na infekcje wirusowe z gorączką. Refleksoterapia nie jest wskazana przy uszkodzeniach stóp i złamaniach kości. Również podczas leczenia chirurgicznego powinniśmy powstrzymać się od tej formy masażu. Refleksoterapia może zaszkodzić, gdy cierpisz na żylaki, stany zapalne żył i układu limfatycznego.

Jak się przygotować do masażu stóp?

Zadbaj o ich czystość i estetykę, usuń zrogowacenia i porządnie nawilżaj stopy - masaż będzie wtedy zdecydowanie przyjemniejszy. Osoby, które cierpią na grzybice stóp i paznokci powinny najpierw wyleczyć chorobę, a dopiero potem udawać się do gabinetu masażysty. Chodzi o to by grzybica nie rozprzestrzeniała się na większej powierzchni ciała i wśród innych pacjentów.

CZYTAJ TAKŻE:

Kąpiele borowinowe na reumatyzm, zwyrodnienia i uporczywy ból

Obolałe mięśnie, kości stawy wyleczysz ciepłem. Jak o zrobić w domu?

  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL