Działa lepiej niż tabletki przeciwbólowe. Ciepłem wyleczysz obolałe kości, mięśnie i stawy

Ból jest fizyczną reakcją na rzeczywiste lub potencjalne uszkodzenie tkanek, która może utrzymywać się – w zależności od pochodzenia – przez kilka godzin, dni, a nawet miesięcy. Niewątpliwie, dla chorującego, ból wiąże się z dyskomfortem a nawet cierpieniem, a do jego zatrzymania dochodzi najczęściej na skutek leczenia farmakologicznego. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia bólu, do których zalicza się m.in. leczenie ciepłem. Kiedy warto stosować termoterapię i w jakich przypadkach jest najskuteczniejsza? Odpowiadamy.

Termoterapia - czym jest?

Pojęcie termoterapii związane jest z fizjoterapią i polega na leczeniu ciepłem bądź zimnem. Różne temperatury wpływają na działanie układu krwionośnego, regenerują uszkodzone tkanki miękkie, zmniejszają obrzęki a przede wszystkim wpływają na złagodzenie doznań bólowych.

Termoterapia nie powinna stanowić jedynej metody leczenia bólu, ponieważ kluczowe jest zawsze wyeliminowanie jego przyczyny. Zastosowanie takiego leczenia powinno iść w parze z leczeniem prowadzonym przez lekarza, w tym również z leczeniem farmakologicznym. Doraźne zastosowanie termoterapii może przynieść jednak ulgę w bólu, kiedy klasyczne metody zawodzą.

Reklama

Leczenie ciepłem wpływa na cały organizm

Leczenie bólu ciepłem przynosi efekt w szybkim czasie, a wykorzystywanymi metodami są przede wszystkim:

  • gorące kąpiele,
  • sauna,
  • okłady z ciepłych ręczników,
  • ogrzewanie bolącego miejsca ciepłym powietrzem,
  • gorące kamienie,
  • plastry i maści rozgrzewające,
  • koce i poduszki elektryczne,
  • lampa rozgrzewająca.

Niektóre z tych metod pacjent może zastosować w warunkach domowych, z innych może skorzystać pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty lub masażysty.

Podwyższona temperatura działa przede wszystkim na układ krwionośny - rozszerza naczynia i poprawia krążenie w miejscu, w którym stosowana jest termoterapia. Dzięki temu do tkanek dociera więcej tlenu i składników odżywczych, które umożliwiają szybszą regenerację. Rozszerzone naczynia krwionośne przyspieszają również metabolizm i co ważne, rozluźniają mięśnie w okolicy uszkodzonych tkanek, zmniejszając napięcia i usprawniając pracę układu nerwowego.

Wskazania do leczenia ciepłem

Leczenie ciepłem ma zastosowanie przede wszystkim w bólach reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach w uszkodzeniach urazowych, w zespole bolesnego karku czy w bólach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Ciepłe okłady lub ogrzewanie ciepłym powietrzem zmniejsza również bóle menstruacyjne, bóle zatok, zmniejsza ból migrenowy a także działa wspomagająco w przypadku kolek układu pokarmowego.

Ciepło wykorzystywane jest również w sytuacji, kiedy konieczne jest zwiększenie wentylacji płuc czy regulacja napięcia mięśniowo-powięziowo-nerwowego.

Plastry, maści i koce elektryczne

W terapii domowej dostępne są środki do samodzielnego użytkowania. Do kupienia są m.in. plastry rozgrzewające, maści a nawet koce czy poduszki elektryczne. Metody rozgrzewające bywają przydatne przede wszystkim przy bólu pochodzenia innego, niż zapalny.

Środki te doskonale sprawdzają się przy przeciążeniach spowodowanych pracą fizyczną lub nadmierną aktywnością fizyczną. Ciepło zadziała również w neuralgiach, czyli bólu pochodzenia nerwowego. Dobrym wyborem, dla terapii całego ciała, jest wówczas np. koc elektryczny, który zapewnia komfort cieplny całemu organizmowi.

Plastry rozgrzewające oraz maści przynoszą ulgę w przypadku bólu pochodzenia zwyrodnieniowego lub reumatycznego, rozluźniając mięśnie otaczające bolące tkanki.

Kiedy ciepło, a kiedy zimno?

W termoterapii stosowane jest nie tylko ciepło, ale również zimno. Wielokrotnie u pacjentów pojawiają się wątpliwości, kiedy zastosować na ból niską, a kiedy wysoką temperaturę.

Ciepło przede wszystkim działa na bóle związane z nieprawidłową pracą narządów układu ruchu (przeciążenia mięśni, napięcia mięśniowe), reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zwyrodnieniowej chorobie stawów.

Leczenie zimnem zalecane jest przede wszystkim w stanach zapalnych i świeżych urazach kostno-stawowych - zimno pozwala zmniejszyć obrzęk oraz zahamować procesy zapalne. Zimne okłady i chłodzące plastry polecane są przez lekarzy w skręceniach, zwichnięciach stawów, złamaniach kości. 

Każdorazowo, decydując się na zastosowanie terapii zimnem lub ciepłem, należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć rzeczywiste przyczyny bólu, które należy leczyć konwencjonalnymi metodami. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kąpiele borowinowe na reumatyzm, zwyrodnienia i uporczywy ból

Medycyna personalizowana. Spełnione marzenie Hipokratesa


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie stawów | choroby reumatyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL