Reklama

Przepis na udany związek

Badania dowodzą, że to, jak partnerzy postrzegają dynamikę władzy w swoim związku, jest najważniejsze dla jego satysfakcji. Chcesz być w szczęśliwym związku? Upewnij się, że obydwoje czujecie, że możecie decydować o sprawach, które są dla was ważne.

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie "Journal of Social and Personal Relations" Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg (MLU) i Uniwersytetu w Bambergu wynika, że w małżeństwie duży wpływ na jakość relacji ma poczucie możliwości podejmowania decyzji. Na jego jakość wpływa subiektywne poczucie władzy i możliwość swobodnego działania.

Wcześniejsze badania pokazały, że w parach rzadko jest równowaga sił. Zwykle to mężczyźni byli bardziej decyzyjni niż kobiety. Jednak tradycyjne role płciowe uległy zmianie. Relacje romantyczne stały się bardziej partnerskie, zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich.

Reklama

Robert Körner wraz z profesor Astrid Schütz, badaczką osobowości z Uniwersytetu w Bambergu, analizowali, jak władza i jej percepcja wpływają na pary. Przeprowadzili wywiady ze 181 parami heteroseksualnymi, które mieszkały razem przez co najmniej miesiąc. Respondenci mieli od 18 do 71 lat i pozostawali w związku średnio od ośmiu lat.

Okazało się, że mężczyźni wciąż mają wyższą pozycję - więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie. Potrzeba podejmowania decyzji również jest u nich silniejsza. Co ciekawe, jednak te dwa czynniki nie wydawały się wpływać na jakość relacji.

Najszczęśliwsze były te pary, w których oboje partnerzy deklarowali wysokie poczucie osobistej władzy. Wydaje się więc, że by być usatysfakcjonowanym ze związku, obie strony muszą być w stanie podejmować decyzje dotyczące aspektów, które są dla nich ważne.

Czytaj więcej TUTAJ

Zobacz także:

Syndrom demona nocy. Dopada kobiety niezaspokojone seksualnie

Baby Boom

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL