Cierpi 12 mln Polaków. Wrzesień przyniesie kolejne uderzenie objawów
W Polsce na alergie cierpi ponad 12 mln osób, z czego 8 mln na alergiczny nieżyt nosa, a aż 4 mln osób ma potwierdzoną astmę alergiczną. Okres wiosenno-letni jest najtrudniejszy dla chorych, jednak z niektórymi objawami mierzą się oni cały rok. W okresie jesiennym alergia nie odpuszcza, a wszystko za sprawą kilku czynników, które wpływają na reakcje alergiczne pacjentów. Jak zmniejszyć objawy i jakie metody mogą pomóc?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia objawy alergii zauważalne są nawet u 40 proc. populacji na całym świecie i właśnie dlatego choroba ta została uznana za chorobę cywilizacyjną.
W okresie wiosenno-letnim pojawia się najwięcej alergenów, które utrudniają życie wielu osobom, cierpiącym na alergię. Do typowych objawów zaliczyć można łzawienie oczu, kaszel czy wodnisty katar, które obniżają komfort życia alergików. Niestety, objawy alergiczne mogą utrzymywać się jeszcze do późnej jesieni, a to wszystko za sprawą niektórych alergenów, które wciąż utrzymują się w powietrzu.
Alergia wziewna to reakcja układu immunologicznego na białka, które dostają się do organizmu człowieka poprzez układ oddechowy. Białka te doprowadzają do stanu zapalnego, który objawia się:
- suchym, męczącym kaszlem,
- nawracającym katarem,
- zapaleniem spojówek,
- drapaniem i swędzeniem w gardle,
- zaostrzeniem zmian skórnych (AZS).
U niektórych alergików pojawia się pogorszenie ogólnego samopoczucia: występują bóle głowy, uczucie rozbicia, rozdrażnienie i przewlekłe zmęczenie.
Kiedy dni są coraz chłodniejsze, a coraz więcej roślin przekwita, są i takie, które rozpoczynają pylenie i mogą mieć silny wpływ na samopoczucie osób uczulonych. Najbardziej inwazyjne w tym okresie są chwasty, których pyłki wpływają na alergików niekorzystnie.
Bylica
Jesienią najbardziej uciążliwym dla alergików chwastem jest bylica. Jej najsilniejsze działanie wyczuwalne jest w sierpniu i utrzymuje się przez wrzesień aż do początku października. Zaraz po trawach i brzozie, jest najsilniej uczulającą rośliną w Polsce. Roślina wywołuje alergiczny nieżyt nosa z zapaleniem błon śluzowych oraz zapalenie spojówek.
Łubin
Łubin to kolejna roślina, która pyli na przełomie sierpnia i września, wywołując nieprzyjemne dolegliwości u alergików. Rośnie dziko, wykorzystywana jest również jako pasza dla zwierząt.
Babka lancetowata
Znany chwast, który również jest rośliną uczulającą, wciąż pyli pod koniec lata. Chociaż osoby wrażliwe na pyłki babki pierwsze objawy odczuwają już w maju, to nadal są narażeni na suchy kaszel oraz przewlekły katar.
Pokrzywa
Alergia na pokrzywę jest rzadka, co nie oznacza, że nie ma wśród alergików i takich, którzy silnie reagują na ten chwast. Pokrzywa cechuje się bardzo długim okresem pylenia, ponieważ rozpoczyna się ono w maju, a kończy dopiero końcem września.
Pokrzywa jest rośliną występującą powszechnie, dlatego wrażliwi na jej pyłki będą wciąż odczuwali nieprzyjemne objawy ze strony układu oddechowego.
Spadek temperatury powietrza oraz większa wilgotność to idealne warunki dla roztoczy i grzybów wewnątrzdomowych. Niesprzyjająca pogoda za oknem sprawia, że coraz częściej zostajemy w domu, gdzie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie tych alergenów.
Osoby uczulone częściej będą uskarżać się na drapanie w gardle, zapalenie spojówek oraz katar. Aby zminimalizować objawy, warto obniżyć wilgotność w pomieszczeniach - regularnie wietrzyć, nie suszyć prania w pomieszczeniach, w których śpimy. Należy również dbać o regularne wycieranie kurzu i odkurzanie tapicerowanych mebli. Ubrania, pościel oraz koce należy prać w wysokich temperaturach, by pozbyć się zalegających w nich roztoczy.
Alergia wymaga specjalistycznego leczenia oraz stałej opieki lekarza specjalisty. Pacjenci z silnymi reakcjami alergicznymi powinni regularnie zażywać leki, w tym wziewne w przypadku astmatyków. Pewne działania prewencyjne mogą zminimalizować ryzyko wstąpienia silnych objawów alergii:
- mieszkanie wietrz zawsze po deszczu, wówczas stężenie pyłków jest najmniejsze;
- aktywność fizyczną uprawiaj w zamkniętym pomieszczeniu (domu, siłowni), by jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu;
- umyj twarz po powrocie do domu, dzięki temu zmyjesz pyłki wrażliwych okolic oczu, nosa i ust;
- zainwestuj w oczyszczacz powietrza, który usunie alergeny z powietrza wewnątrz mieszkania.
CZYTAJ TAKŻE:
Wyklucz z diety, jeśli latami szukasz diagnozy. Pełno w nich histamin
Popularne rośliny szkodliwe dla zdrowia. Wynieś z sypialni lub wyrzuć
Uciążliwa alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?