Atopowe zapalenie skóry - profilaktyka

W skrócie AZS - choroba skóry będąca objawem atopiii, czyli patologicznej reakcji immunologicznej. Oznacza to, że nasz organizm nie potrafi bronić się przed alergenami. Schorzenie to dotyka coraz więcej osób, wiele z nich walczy z nim niewłaściwie.

Rozpoznanie objawów



Największym z nich jest reakcja uczuleniowa na skórze. Jest sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki, które mogą się sączyć tworząc strupy lub pękać pozostawiając drobne ranki. Zapaleniu towarzyszy uporczywe swędzenie.

Odpowiedni poziom nawilżenia



Bardzo ważna jest pielęgnacja podrażnionej skóry. Musimy zadbać o jej intensywnym nawilżaniu. W tym celu stosuje się emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery i odtwarzające płaszcz lipidowy skóry.

Występują one w kremach, żelach, płynach do kąpieli. Dobrze jeśli zbudowane są z olejów mineralnych. Istotne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii oraz nie zatykały porów. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.

Maści lub leki sterydowe



Sięgajmy po nie tylko wtedy, kiedy objawy są nasilone. Ich zadaniem jest redukowanie ognisk zapalnych, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie się skóry. Nie wolno jednak przedłużać stosowania tych leków ponieważ preparaty niszczą kolagen - składnik białkowy skóry właściwej - wobec czego skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy.


Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL