Modzele. Przyczyny i leczenie

​Stopy to miejsce podatne na odciski, nagniotki i modzele. Te ostatnie to zgrubienia charakteryzujące się dużym zrogowaceniem. Przyjmują szary lub żółtawy kolor. Warstwy skóry obumierają i zamiast się naturalnie złuszczać, narastają.

Długoletnie narastanie modzeli może to doprowadzić do stanów bólowych, nieprzyjemnego pieczenia, a nawet zapalenia skórnego. Modzele wywołane są przez intensywny i długotrwały ucisk określanych obszarów skóry. Występują najczęściej na piętach, podeszwowej części stopy i stawach palców.

Przyczyny powstawania modzeli pod stopami

Do najpowszechniejszych przyczyn, które powodują, że z wiekiem na stopach pojawiają się trwałe zgrubienia, należą:

Reklama
  • nadwaga
  • płaskostopie i wady postawy
  • za ciasne buty
  • noszenie butów na wysokim obcasie
  • nienoszenie skarpetek
  • używanie za dużego obuwia powodującego odciski
  • chodzenie boso. 

Domowe sposoby na modzele

Można zacząć od kremów do stóp nawilżających, które posiadają właściwości zmiękczające. Stopy zagrożone przez modzele należy moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie usuwać martwy naskórek za pomocą pumeksu lub specjalnej tarki. Nosząc buty można stosować specjalne wkładki ochronne oraz plastry. Na rynku dostępne są też skarpetki złuszczające.

Modzele - kiedy udać się do podologa?

Gdy jednak zgrubienia są już tak zaawansowane, że domowa pielęgnacja nie pomaga, warto udać się do specjalisty podologa. Lekarz ten zajmuje się przede wszystkim schorzeniami dotykającymi stopy, dlatego od razu wdroży leczenie mające na celu pozbycie się uciążliwych modzeli. 

W skrajnych przypadkach zostaną one usunięte podczas zabiegu chirurgicznego. Aby jednak modzele nie narastały ponownie, należy dbać o stopy według wskazań lekarza.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL