Uczulenie na hybrydę - objawy, przyczyny, leczenie

Hybryda. Pokochałyśmy ją bezwarunkowo. Niektóre z nas do tego stopnia, że nie mając jej na paznokciach czują się nagie. Czasami jednak zdarza się, że manicure przestaje służyć, a zaczyna szkodzić. Jak rozpoznać uczulenie na hybrydę i co robić, jeśli wystąpi?

Należy doprecyzować, że "uczulenie na hybrydę" zwykle oznacza uczulenie na pewien składnik konkretnego lakieru lub innych produktów wykorzystywanych przy okazji tej stylizacji. U osób szczególnie wrażliwych do reakcji alergicznych dochodzi już podczas kontaktu z oparami lakierów hybrydowych lub innych specyfików, np. baz stosowanych pod te lakiery.

Uczulenie, w większości przypadków, pojawia się dopiero po około pół roku stosowania hybryd. Niepokojące objawy mogą wystąpić zaraz po aplikacji specyfików albo po kilku godzinach. Zwykle zaczyna się od pęcherzyków na skórkach wokół paznokci, skóra może też zacząć swędzieć. Nie każdy od razu domyśli się, że to objawy uczulenia na zastosowany kosmetyk, zwłaszcza jeśli wcześniej był używany i nie było żadnej reakcji.

Reklama

Już pierwsze symptomy podobne do wyżej wymienionych powinny skłonić do jak najszybszego zdjęcia hybrydy (można bezpiecznie wykonać ten zabieg w większości salonów kosmetycznych, kosztuje ok. 20 zł). Jeśli zlekceważy się te oznaki, kolejne będą najprawdopodobniej jeszcze bardziej dolegliwe - skóra na opuszkach palców w takich sytuacjach zaczyna się łuszczyć, schodzić, a nawet pękać. Niektóre pacjentki sygnalizowały, że na ich palcach pojawiały się czerwone plamy lub opuchlizna. Skórki wokół paznokci mogą zacząć piec i szczypać. Osoby, które tego doświadczyły, opisują ten ból jako trudny do wytrzymania.

W skrajnych przypadkach dochodzi do onycholizy - poważnego uszkodzenia paznokcia, utraty paznokci oraz silnej reakcji alergicznej dotyczącej całego organizmu, np. powodującej duszności i trudności z oddychaniem. W takich sytuacjach kobiety ratował przyjazd do szpitala i zaaplikowanie leków antyhistaminowych.

Uczulenie na hybrydę - pomoc i leczenie

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, najlepiej jak najszybciej pozbyć się hybrydy, zażyć wapno rozpuszczalne, a podrażnione dłonie posmarować maścią łagodzącą, np. dla skóry niemowlęcej. Zmienioną skórę warto pokazać lekarzowi, który oceni, co się właściwie wydarzyło i ewentualnie wyda kolejne zalecenia.

Za każdym razem po nałożeniu hybryd należy obserwować dłonie i stopy, nawet jeśli wcześniej nie nastąpiła żadna reakcja. Jeśli jednak w końcu i ciebie to spotkało, musisz pożegnać się z hybrydą, nie na zawsze, ale przynajmniej na pół roku. Po tym czasie możesz spróbować wykonać ten zabieg ponownie, acz bezwzględnie z użyciem zupełnie innych produktów niż te, które już cię kiedyś uczuliły.

Uczulenie na hybrydę - środki bezpieczeństwa

Reakcje uczuleniowe występują zazwyczaj podczas samodzielnej aplikacji lakieru hybrydowego lub w czasie wizyt u "półprofesjonalistek" przyjmujących klientki we własnych domach. Jako przyczyny uczuleń powstających w takich warunkach najczęściej wskazuje się:

- niewłaściwie utwardzony lakier - zużyte, leciwe lampy UV pamiętające lepsze czasy, znajdujące się w domowym użytku mają najczęściej za małą moc, by dobrze utwardzić hybrydę. Z wierzchu może wyglądać na nałożoną poprawnie, a od strony paznokcia "pływać",

- lakiery "no name", bez atestów, niskiej jakości, kupowane na internetowych aukcjach - lepiej na tym nie oszczędzać. Profesjonalne salony stawiają na sprawdzone, certyfikowane, dobrze przetestowane kosmetyki, które bardzo rzadko uczulają czy podrażniają,

- zbyt mocne, niefachowe wycinanie skórek, zalewanie tych miejsc lakierem,

- wykonywanie hybrydowego manicure’u w warunkach domowych, przy niedostatecznym zachowaniu zasad higieny, przez osoby niewykwalifikowane, z niewielkim doświadczeniem.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL