Tarczyca może działać toksycznie na organizm. Objawy są nietypowe

Nadczynność tarczycy wbrew pozorom może objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Większość osób kojarzy zapewne jej typowe objawy, jak nadmierna potliwość, nerwowość, kołatania serca czy nietolerancja gorąca. Nadmiar hormonów tarczycy może dawać jednak wiele innych, mniej znanych symptomów. Jakie są nietypowe objawy nadczynności tarczycy? Wyjaśniamy.

Osłabienie mięśni

Osłabienie mięśni to stosunkowo częsty, jednak jednocześnie mało znany objaw nieleczonej nadczynności tarczycy. Szacuje się, że może go doświadczać od 60 do nawet 80 proc. pacjentów. Obecnie nie do końca znane są jego przyczyny. Podejrzewa się, że główną rolę pełni tutaj miopatia i uszkodzenie mięśni spowodowane toksycznym wpływem nadmiaru krążących we krwi hormonów tarczycy. Osłabienie mięśni występuje najczęściej w połączeniu z innymi typowymi symptomami nadczynności tarczycy, jak nietolerancja gorąca, przyspieszone bicie serca, utrata masy ciała czy nadmierne pocenie się. Objaw ten mija zwykle po wdrożeniu odpowiedniego leczenia preparatami obniżającymi poziom hormonów tarczycy we krwi. 

Reklama

Zaburzenia psychiczne

Nadmiar hormonów tarczycy może również wpływać na psychikę. Zdarza się, że nadczynność tarczycy jest przyczyną zaburzeń emocjonalnych, splątania, majaczenia, a nawet manii czy epizodów psychotycznych. Niektórzy pod ich wpływem doświadczają halucynacji wzrokowych i słuchowych bądź urojeń o różnej treści. Z tego powodu każdemu choremu z nowo rozpoznaną schizofrenią lub psychozą powinno się zbadać poziom hormonów tarczycy. Na szczęście po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy psychiatryczne najczęściej mijają w ciągu kilku dni lub tygodni. 

Niewydolność serca

Niewydolność serca w przebiegu nadczynności tarczycy pojawia się najczęściej jako efekt wieloletniej, nieleczonej bądź nieodpowiednio leczonej choroby. Może się objawiać dusznością, problemami z oddychaniem, pogorszeniem tolerancji wysiłku czy też kołataniami serca. Nadmiar hormonów tarczycy zmusza serce do zwiększonej pracy i przyspiesza metabolizm w obrębie kardiomiocytów do szkodliwego poziomu. Wpływa to toksycznie na mięsień sercowy, przez co po pewnym czasie przestaje on funkcjonować prawidłowo.

Osteoporoza

Patologiczne złamania kości i ich osłabienie związane z osteoporozą jest zwykle objawem długotrwałej, nieleczonej bądź nieodpowiednio skutecznie leczonej nadczynności tarczycy. Przewlekły nadmiar hormonów tarczycy w organizmie nasila resorpcję składników mineralnych kości, prowadząc do ich nadmiernej kruchości. W leczeniu osteoporozy bardzo istotne jest uregulowanie poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Obrzęki

Obrzęki, w szczególności w obrębie podudzi i kostek, są zazwyczaj kojarzone jako objaw niedoczynności tarczycy. Może się on jednak pojawić również u pacjentów z nadczynnością tego gruczołu, jednak jest to symptom zdecydowanie rzadszy. Najczęściej idzie również w parze z innymi, typowymi objawami nadmiernej produkcji hormonów przez tarczycę. Obrzęki te są zwykle niebolesne i ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni od wdrożenia odpowiedniego leczenia. Obecnie nie jest do końca jasne, dlaczego dochodzi do ich powstawania. U niektórych pacjentów mogą być wynikiem niewydolności serca w przebiegu choroby, co prowadzi do rozwoju obustronnych obrzęków. Niekiedy są one jednak jednostronne - wtedy prawdopodobnie główną rolę pełnią nie do końca zdefiniowane lokalne zmiany naczyniowe.

Napady padaczkowe

Napady padaczkowe są rzadkim objawem nadczynności tarczycy. Ich wystąpienie świadczy zazwyczaj o znacznym, niekiedy zagrażającym życiu nadmiarze hormonów tarczycy we krwi. Częstość ich występowania jest trudna do oszacowania. W jednym z badań spośród 3382 pacjentów ze zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy napady padaczkowe wystąpiły u zaledwie 7, czyli u ok. 0,2%. Najczęstszym typem napadu był uogólniony napad toniczno-kloniczny. W diagnostyce epilepsji w przebiegu nadczynności tarczycy, oprócz oznaczenia poziomu TSH, tyroksyny i trójjodotyroniny we krwi, pomocne może być wykonanie badania EEG. U zdecydowanej większości pacjentów napady padaczkowe mijają i nie nawracają po wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Objawy zwiastujące

Pierwsze objawy nadczynności tarczycy mogą być mało specyficzne, dlatego nierzadko są przez chorych niezauważane lub bagatelizowane. Zalicza się do nich:

  • nerwowość, lękliwość bez wyraźnego powodu, rozdrażnienie;
  • nadaktywność ruchowa;
  • wahania nastroju;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • nietolerancja gorąca, nadmierna potliwość;
  • biegunka bez związku ze spożywanym jedzeniem;
  • uczucie ciągłego głodu i pragnienia;
  • niezamierzona utrata masy ciała;
  • wypadanie włosów,
  • problemy ze wzrokiem - wytrzeszcz, podwójne widzenie, suchość i zaczerwienienie oczu.


CZYTAJ TAKŻE:

Choroby tarczycy można wyczytać z paznokci. Tak wyglądają tarczycowe paznokcie

Hormony TSH, ft3, ft4 - po co i kiedy je badać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadczynność tarczycy objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL