Dlaczego zęby zmieniają kolor? Przyczyna wcale nie taka oczywista

Jeśli twoje zęby mają żółty odcień, niekoniecznie oznacza to, że niewystarczająco dbasz o higienę jamy ustnej. Kolor zębów nie musi mieć również związku ze stanem twojego zdrowia. Niekorzystnie na kolor zębów wpływają też niektóre produkty spożywcze i oczywiście palenie papierosów. Ale nie tylko. Sprawdź, co jeszcze może być przyczyną żółtego zabarwienia twoich zębów.

Jaki kolor powinny mieć zęby?

Praktycznie śnieżnobiałe, naturalne zęby nie istnieją (jedynie mleczaki mają mleczno-biały kolor). Pierwotny kolor zębów zależy przede wszystkim od zębiny - tkanki zęba leżącej bezpośrednio pod szkliwem zęba, w obrębie korony, szyjki i korzenia, a także grubości szkliwa. Zębina, która prześwieca przez szkliwo, może mieć kolor od szarego, poprzez żółty odcień, na brązowym kończąc. Barwa zębiny jest wrodzona, natomiast szkliwo może mieć różną przezierność - i im większą przezierność ma szkliwo, tym bardziej prześwituje przez nie naturalny odcień zębiny. Z wiekiem dochodzi do powolnego ścierania się szkliwa i odsłaniania się zębiny. Na kolor zębów wpływa także wiele aspektów codziennego życia, np. dieta.

Reklama

Naturalny odcień zębów u każdego człowieka jest inny i nie da się jednoznacznie określić, jaki kolor mają zdrowe zęby. Możesz mieć zupełnie zdrowe zęby, a mogą mieć one żółtawy odcień.

Żółte zęby - przyczyny

Żółte zęby odbierają pewność siebie i chęć do tego, by się uśmiechać. Zastanawiasz się, dlaczego twoje zęby mają taki kolor? Wymienimy kilka możliwych przyczyn.

Na zażółcenie się zębów mogą mieć wpływ:

  • geny - naturalny odcień naszych zębów zależy od uwarunkowań genetycznych;
  • wiek - kolor zębów zmienia się wraz z upływem czasu. Szkliwo, czyli tkanka pokrywająca powierzchnię zęba, której główną funkcją jest ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi i termicznymi, stopniowo się zużywa (ściera się), powodując, że zębina staje bardziej widoczna;
  • zła higiena jamy ustnej - jeżeli nie myjesz zębów dwa razy dziennie (warto także używać nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust), na zębach odkładają się złogi, które odbarwiają się i sprawiają, że uzębienie wygląda nieestetycznie. Warto jednak zaznaczyć, że możemy mieć żółte żeby nawet przy codziennym szczotkowaniu;
  • palenie papierosów - nieestetyczne zżółknięcie zębów to pierwszy zauważalny efekt nałogu - efekt działania nikotyny, substancji smolistych i wielu innych związków znajdujących się we wdychanym przez palacza dymie papierosowym. Gromadzą się one na powierzchni szkliwa zębów i je odbarwiają. Osad na zębach u osób palących ma intensywny kolor i jest trudny do usunięcia;
  • niektóre produkty spożywcze i napoje - wiele produktów spożywczych jest powodem przebarwień i zmiany naturalnego odcienia zębów. Zaliczyć do nich można m.in. sos pomidorowy, przyprawę curry, jagody czy ocet balsamiczny. Z napojów to oczywiście kawa i herbata, wino czy napoje gazowane (za sprawą m.in. sztucznych barwników);
  • przyjmowanie antybiotyków - jak wskazują dentyści, stosowanie tetracyklin w okresie rozwoju zębów - w ostatnim trymestrze ciąży i wczesnym dzieciństwie (w wieku poniżej ośmiu lat) - może skutkować przebarwieniem i uszkodzeniem zębów, a u niemowląt może powodować hamowanie wzrostu kości. Na kolor zębów niekorzystnie mogą wpływać również m.in. leki na nadciśnienie czy leki antyhistaminowe;
  • zgrzytanie zębami - zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, jest związane z nieświadomą aktywnością mięśni żwaczy, która może być indukowana przez różne czynniki. Występuje najczęściej w okresie silnego stresu lub w sytuacjach zwiększonego napięcia emocjonalnego. Zgrzytanie zębami jest przyczyną przyspieszonego ścierania szkliwa. Żółte przebarwienia są oznaką utraty warstwy ochronnej;
  • choroby - mniej powszechną przyczyną żółtych przebarwień zębów są choroby. Zalicza się do nich m.in. refluks. Plamki na zębach, które mogą przyjmować różny kolor, w tym żółty, mogą być również sygnałem hipoplazji szkliwa - wrodzonego lub nabytego niedorozwoju szkliwa. Także leczenie niektórych schorzeń (np. nowotworów) może wpływać na kolor zębów.

Jak uniknąć żółtych zębów?

Wiele czynników wpływa na kolor zębów. Nie na wszystkie mamy wpływ, ale na kilka z nich jak najbardziej.

Dbaj o higienę jamy ustnej, myj zęby dwa razy dziennie, unikaj palenia, przestrzegaj zdrowej diety, ogranicz produkty i napoje, które mogą zmienić kolor zębów i regularnie chodź do dentysty. W miarę odkładania się złogów nazębnych regularnie powinny być wykonywane takie zabiegi jak skaling czy piaskowanie.

Z ekspertem warto skonsultować używanie past wybielających (nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas) i innych domowych metod wybielania zębów. Jeśli nie czujesz się dobrze ze swoim kolorem zębów, możesz zapytać o zabieg wybielania zębów. Bardziej kosztowna i zarazem inwazyjna jest odbudowa protetyczna (licówki, korony).

CZYTAJ TAKŻE:

Otwórz usta i dobrze się przyjrzyj. Po zębach i dziąsłach poznasz chorobę

Nalot na języku. O czym mogą świadczyć zmiany w jamie ustnej?

Wzięła kredyt na piękne zęby. Poleciała do Turcji i przeżyła horror

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL