Tak łatwo rozpoznasz cukrzycę. Objawy widoczne są w ustach

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, coraz więcej ludzi ma rozpoznaną chorobę typu II. Szacuje się, że co jedenasty Polak ma zdiagnozowaną cukrzycę, jednak nie są znane dane dotyczące osób, których poziom glikemii zbliża się do poziomu granicznego. Wcześnie rozpoznana choroba ma znaczenie w leczeniu, ponieważ jego wdrożenie pozwala uniknąć powikłań. Pierwsze objawy cukrzycy można zauważyć w jamie ustnej. Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.

Cukrzyca - poziom cukru

Cukrzycę w Polsce ma rozpoznany co jedenasty Polak, jednak nie ma danych dotyczących tego, ile osób niebezpiecznie zbliża się do granicy zbyt wysokiej glikemii we krwi. Norma poziomu cukru dla osoby dorosłej na czczo wynosi 80-100 mg/dl, a o stanie przedcukrzycowym mówi się, kiedy wartości te wynoszą 100-125 mg/dl. Nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzeń nerwowych, zmian w naczyniach krwionośnych, może prowadzić do śpiączki ketonowej a także sprawia, że chorzy żyją średnio 15 lat krócej, niż osoby zdrowe.

Reklama

Pierwsze objawy cukrzycy widoczne w ustach

Cukrzyca jest chorobą diagnozowaną na podstawie pomiaru glikemii, czyli zawartości cukru we krwi. Wykonuje się je na podstawie pobrania krwi żylnej, z której oznacza się poziom cukru, zazwyczaj na czczo. Oznaczenie glikemii jest również możliwe z krwi włośniczkowej. Po nakłuciu palca, kroplę krwi przenosi się na specjalny pasek w glukometrze, a wynik otrzymywany jest natychmiastowo.

Istnieją objawy, które wskazują na zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, a najczęstsze z nich są zauważalne w jamie ustnej.

Suchość w ustach oraz nadmierne pragnienie to alarmujący sygnał, świadczący o możliwym zaburzeniu poziomu cukru we krwi. Kolejnym objawem w ustach jest uczucie pieczenia bez wyraźnej przyczyny a także częste krwawienia z dziąseł, zwłaszcza w trakcie szczotkowania zębów.

Jeśli u chorego często występują stany zapalne jamy ustnej i dziąseł, bądź ma on tendencję do zakażeń o charakterze grzybiczym i nie przyjmuje na stałe leków, które mogą wywoływać drożdżycę - jest to objaw świadczący o rozwijającej się cukrzycy.

Cukrzycy często obserwują również, że rany trudniej się goją, zwłaszcza te w jamie ustnej. Mają również skłonność do aft oraz pleśniawek.

Objawy cukrzycy. Charakterystyczny zapach z ust

Innym, typowym objawem cukrzycy, jest kwaśny oddech osoby chorej. Zapach acetonu z ust najczęściej występuje u chorych na cukrzycę typu I. Wynika to z faktu, że trzustka osoby chorej nie produkuje insuliny, zatem nie wykorzystuje do pozyskiwania energii węglowodan ów, a tłuszcze. W wyniku tego produkowane są ciała ketonowe, odpowiedzialne za kwaśny oddech.

W przebiegu zbyt długo utrzymującej się hiperglikemii (wysokiego poziomu cukru we krwi), może rozwinąć się kwasica ketonowa, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Pacjent może stracić przytomność, a nieprzyjemny zapach z ust może zmylić przypadkowego świadka, który utratę przytomności może pomylić z upojeniem alkoholowym poszkodowanego.

Inne objawy cukrzycy

Cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną i jej rozwój wynika z uszkodzenia komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Cukrzyca typu II jest chorobą nabytą, a do jej rozwoju najczęściej dochodzi na skutek insulinooporności. Osoby narażone na ten typ choroby, to osoby z nadwagą i otyłością, ale również osoby żyjące w nadmiernym stresie, nie przestrzegające zbilansowanej diety. Do osób zagrożonych cukrzycą zalicza się również chorujących na tarczycę, nadciśnienie tętnicze oraz cierpiące na przewlekłe stany zapalne.

Rozwijająca się cukrzyca daje również inne symptomy. Uwagę w szczególności powinny zwrócić takie objawy, jak:

  • częste wizyty w toalecie celem oddania moczu,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • nudności,
  • zaburzenia widzenia,
  • infekcje skórne oraz pleśniawki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czym grozi wysoki poziom cukru we krwi?

Po tym poznasz tycie z powodu cukrzycy. Tak wygląda brzuch cukrzycowy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca objawy skórne | cukrzyca badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL