Wdowi garb. Szpecąca gula na karku to skumulowany tłuszcz, stres i zaniedbania

Wdowi garb, czyli charakterystyczna gula na karku, powstaje najczęściej z powodu nieprawidłowej postawy ciała i mało aktywnego trybu życia. Schorzenie to coraz częściej atakuje młode osoby - przede wszystkim pracowników biurowych, którzy narażeni są na wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej. Czym jest i jak leczyć wdowi garb? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Wdowi garb - co to jest?

Wdowi garb to schorzenie które, jak nazwa wskazuje, jeszcze do niedawna kojarzone było głównie z osobami w podeszłym wieku. Dziś jednak charakterystyczna deformacja tkankowa w okolicy karku nie jest domeną wyłącznie seniorów i pojawia się u coraz młodszych pacjentów. Jak pokazują badania, wdowi garb powoli zaczyna być domeną pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. Wdowi garb najłatwiej opisać jako wystającą gulę. Jest ona nie tylko defektem estetycznym. 

Wdowi garb może sprawiać ból oraz dyskomfort podczas poruszania się. Warto jednak pamiętać, że pojęcie wdowi garb jest dość umowne i używane raczej potocznie. Nie znajdziemy bowiem takiego schorzenia w medycznej klasyfikacji sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia.  

Reklama

Wdowi garb - przyczyny

Za główną przyczynę wdowiego garbu podaje się przede wszystkim wadę postawy ciała. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących przy komputerze, które narażone są na długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Wśród innych przyczyn wdowiego garbu wymienia się czynniki psychologiczne - np. długotrwały stres, który może zaburzać równowagę mięśniową, czynniki genetyczne, a także osteoporozę oraz problemy ze wzrokiem.  

Wdowi garb u kobiet często powstaje także jako efekt lat zaniedbań - noszenia źle dobranego biustonosza, garbienia się i spania na źle wyprofilowanej poduszce. Na wdowi garb często skarżą się też młode mamy, które po ciąży i karmieniu dziecka oraz na skutek nadprogramowych kilogramów - zyskują nieestetyczne zgrubienie na karku. 

Wdowi garb - objawy

Poza wspomnianą charakterystyczną gulą w okolicy karku, wdowiemu garbowi towarzyszyć mogą takie objawy jak zawroty i bóle głowy, szumy uszne, częste drętwienie kończyn lub/i dłoni, ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, dysfagia - zaburzenia połykania, problemy z oddychaniem, zgrzytanie zębami, osłabienie siły mięśniowej i jakości chwytu, problemy ze swobodnym poruszaniem szyją. Do tego dochodzą kwestie psychologiczne. Pojawienie się garbu może wpływać na samoocenę niektórych pacjentów i skutkować ograniczeniem kontaktów społecznych.     

Wdowi garb - leczenie

Przede wszystkim należy wiedzieć, że kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. W przypadku niewielkiego garbu istnieje spora szansa na to, że zmianę uda się wyleczyć za pomocą fizjoterapii, rehabilitacji czy gorsetu ortopedycznego. Ze względu na to, że wdowi garb może mieć podłoże psychologiczne i powstawać jako reakcja na silny stres, uzupełnieniem opisywanych metod powinna być psychoterapia. Niestety zdarza się, że w niektórych przypadkach powyższe sposoby leczenia nie przynoszą pożądanych efektów. W takim wypadku konieczne może być leczenie operacyjne.   

Wdowi garb - zapobieganie

Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach wdowiego garbu można uniknąć. W celu profilaktycznym, warto zadbać o odpowiednią postawę ciała, pomogą w tym ćwiczenia na kręgosłup. Dotyczy to zwłaszcza osób, które narażone są na wielogodzinną pracę przy biurku. 

Ważny jest również prawidłowy sen. Pomocna w tym celu może być specjalna poduszka ortopedyczna, która dba o odpowiednie ułożenie. Ze względu na to, że wdowi garb bardzo często pojawia się u osób słabowidzących, należy zadbać o wzrok i prawidłowo dobrane okulary korekcyjne. 

Tak jak zostało już napisane - charakterystyczna gula na karku może wynikać także z czynników psychologicznych. W przypadku silnego stresu należy zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty, który zaproponuje odpowiednią terapię.


Aleksandra Chruścielewska

Czytaj także:

Haluksy czyli palec koślawy. Jak temu zapobiegać i jak wyleczyć?

Zwyrodnienie stawów. Pierwsze objawy łatwo pomylić z osłabieniem lub grypą

Stopy końsko-szpotawe. Są normalne, a potem... zaczynają się wykręcać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wdowi garb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL