Chora tkanka tłuszczowa zaburza pracę organizmu. Powoduje miażdżycę, cukrzycę, a nawet udar
Tkanka tłuszczowa zgromadzona pod skórą to nie tylko nadprogramowe kilogramy. Prowadzone nad nią badania pozwalają twierdzić, że zgromadzony tłuszcz w organizmie spełnia bardzo ważne funkcje w naszym ciele. Oprócz termoregulacji tkanka tłuszczowa zawiera w sobie kilkadziesiąt substancji czynnych, a każda z nich spełnia swoją określoną rolę. Jakie zadania ma tkanka tłuszczowa i co dzieje się z ciałem, jeśli tkanka... zachoruje?
Długoletnie, zapoczątkowane w 1994 roku badania nad tkanką tłuszczową pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że poza ogólnie znaną funkcją magazynującą tkanka tłuszczowa jest także aktywnym narządem endokrynnym. Wyróżnia się około 50 substancji aktywnych w niej zawartych, tzw. adipokin, z których wiele wykazuje cechy hormonów. Należą do nich: leptyna, adiponektyna, rezystyna, wisfatyna, iryzyna.
Ta ostatnia wpływa w znacznym stopniu na termogenezę, czyli zwiększone uwalnianie ciepła przez organizm, w wyniku np. niskiej temperatury otoczenia lub ćwiczeń fizycznych. Iryzyna jest hormonem produkowanym głównie przez mięśnie i tkankę tłuszczową podskórną, odpowiada za komunikację pomiędzy nimi, co prowadzi do przemian w tkance tłuszczowej, zwiększając spalanie tłuszczu. Uważa się, że w przyszłości iryzyna może być środkiem leczniczym w chorobach metabolicznych oraz otyłości.
Mówiąc o tkance tłuszczowej należy wspomnieć, że nasze ciało składa się z białej i brązowej tkanki tłuszczowej. Biała tkanka tłuszczowa (WAT - white adipose tissue) jest magazynem energii w postaci tłuszczu, który jest głównym miejscem produkcji energii do otoczenia i pełni głównie funkcje termiczne. Natomiast brązowa tkanka tłuszczowa (BAT brown adipose tissue) sprzyja spalaniu kalorii. Wykazano, że im wyższy poziom BAT, tym niższy poziom tkanki tłuszczowej.
Adipokiny, czyli hormony tkanki tłuszczowej, biorą udział w regulacji procesów łaknienia i sytości, homeostazy energetycznej ustroju, metabolizmu węglowodanów i tłuszczy. Dodatkowo uczestniczą w procesie krzepnięcia, angiogenezy, czyli naprawy tkanek i naczyń krwionośnych, w tym w tworzeniu blaszki miażdżycowej, a także regulują ciśnienie krwi. Mają wpływ na układ odpornościowy, rozrodczy oraz na osteogenezę.
- W przebiegu adiposopatii ("chorej tkanki tłuszczowej"), czyli w patologicznym stanie tkanki tłuszczowej, wynikającym najczęściej z przewlekłego dostarczania organizmowi ilości kalorii przekraczającej dobowe zapotrzebowanie, dochodzi do dysproporcji w wydzielaniu adipokin i zmiany wartości stosunku adiponektyna/leptyna - mówi dr n.med. Beata Skowron, specjalista z zakresu diagnostyki medycznej sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA.
- Według danych naukowych obniżenie wartości stosunku adiponektyna/leptyna wskazuje na endokrynną dysfunkcję tkanki tłuszczowej, uznawaną za poważny czynnik ryzyka rozwoju chorób, m.in. cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy też udaru mózgu. Ustalono także, że obniżona wartość współczynnika adiponektyna/leptyna koreluje ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre typy nowotworów takich jak rak piersi czy rak trzonu macicy - wyjaśnia.
Jeśli dbasz o dietę i zdrowy styl życia, a dodatkowo chcesz mieć pewność, że twoja tkanka tłuszczowa funkcjonuje poprawnie, możesz sprawdzić efektywność jej pracy. Natomiast osoby z nadwagą, nadciśnieniem lub cukrzycą typu 2 powinny rozważyć badanie poziomu adiponektyny i leptyny z wyliczeniem współczynnika adiponektyna/leptyna (A/L).
CZYTAJ TAKŻE: