Szczelina odbytu - jak objawia się ta choroba?

Szczelina odbytu polega na wystąpieniu podłużnego ubytku oraz owrzodzeniu błony śluzowej odbytu. Sięga ona zwykle od brzegu odbytu do jego tzw. kresy grzebieniowej.

Szczelina odbytu polega na wystąpieniu podłużnego ubytku oraz owrzodzeniu błony śluzowej odbytu. Sięga ona zwykle od brzegu odbytu do jego tzw. kresy grzebieniowej.

Szczelina odbytu zwykle ma długość około kilku milimetrów. Od wewnątrz odbytu kończy się brodawką, a od zewnątrz pogrubiałym fałdem skórnym zwanym guzkiem wartowniczym. My możemy postrzegać szczelinę odbytu jako szereg małych, bolesnych wrzodów, zlokalizowanych wzdłuż dolnej części fałdów odbytu, przypominających odmrożenia warg lub dłoni.

Przyczyny pojawienia się szczeliny odbytu

Szczelina odbytu powstaje zwykle wskutek pęknięcia lub rozerwania błony śluzowej kanału odbytu. Pęknięcie to pojawia się najczęściej poprzez mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu, co może nastąpić zarówno podczas zaparć, jak i biegunek. 

Reklama

Pojawieniu się szczeliny odbytu sprzyjają również zaburzenia odruchu hamowania odbytniczo-odbytowego, słabsze podparcie tylnej ściany kanału odbytu oraz niedokrwienie błony śluzowej kanału odbytu.

Szczelina odbytu - leczenie

W leczeniu wstępnym szczeliny odbytu lekarz zaleci nam stosowanie diety bogatoresztkowej, leków zmiękczających i rozluźniających stolec oraz nasiadówki w wodzie o temp. ok. 40°C, przy jednoczesnym zastosowaniu leków przeciwzapalnych. 

Z pomocą dalej w problemach ze szczeliną odbytu przychodzi farmakologia, a ostatecznie leczenie chirurgiczne.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL