Reklama

Medyczna zagadka. Ponad sto przypadków guza mózgu u osób z jednej szkoły

U co najmniej 107 osób, absolwentów i pracowników Colonia High School w Woodbridge w stanie New Jersey w USA, wykryto rzadkie guzy mózgu. O sprawie zrobiło się głośno za sprawą Ala Lupiano, który poprzez media społecznościowe poszukiwał innych chorych. W rodzinie Lupiano, poza nim samym, guza mózgu zdiagnozowano także u jego żony i siostry. Jak to możliwe, że w tak małej społeczności, u tak wielu osób, wykryto groźne zmiany? Jest jedna hipoteza.

Zaczęło się od trzech przypadków w rodzinie

Al Lupiano ukończył Colonia High School w 1989 roku, jego żona Michelle w 1991 roku, a jego siostra Angela w 1995 roku. U całej trójki zdiagnozowano guza mózgu. Najpierw u mężczyzny, w 1999 roku. Chodziło o łagodnego guza, dokładnie o nerwiaka nerwu słuchowego, który zlokalizowany jest w tej części mózgu, przez którą przechodzi nerw słuchowy. W sierpniu zeszłego roku u Michelle również stwierdzono nerwiaka nerwu słuchowego (miał 30 milimetrów, tyle samo co u jej męża lata temu). Tego samego dnia, co u Michelle, diagnozę usłyszała Angela - glejak wielopostaciowy. Oba nowotwory występują bardzo rzadko. U wszystkich pojawiły się po lewej stronie mózgu. W lutym tego roku siostra Ala zmarła w wieku 44 lat.

Reklama

- Lekarz po prostu spojrzał na mnie i powiedział: "Robię to od dłuższego czasu. Nie wiem, czy kiedykolwiek spotkałem męża i żonę z nerwiakiem nerwu słuchowego. To po prostu niezwykle rzadkie. To tak, jakbyście oboje zostali uderzeni piorunem" - cytuje Lupiano today.com. Zdaniem specjalisty szansa na to, że choroba zostanie wykryta u małżeństwa wynosi jeden do nawet miliarda. Fakt, że wszyscy dorastali w tej samej okolicy wyraźnie go zaniepokoił. "Czemu? Jest jedna dobrze udokumentowana przyczyna guzów mózgu - narażenie na promieniowanie" - pisał w swoim pierwszym poście Al.

- Od samego początku mówiłem mojej siostrze, że jest zbyt wiele zbiegów okoliczności, że ja, moja żona i ona, że wszyscy mamy nowotwór - mówił Lupiano. Mężczyzna przypomniał sobie o jeszcze dwóch przyjaciółkach rodziny, u których również wykryto ten sam typ raka. Ale podejrzewał, że podobnych przypadków może być więcej, więc rozpoczął poszukiwania. W mediach społecznościowych od początku marca publikował apele do byłych uczniów i pracowników Colonia High School, a także osób, które je znają i mają z nimi kontakt, by zgłaszali się do niego, jeśli zdiagnozowano u nich rzadki nowotwór.

Lawina ruszyła, władze działają

Lupiano dotarł do ponad stu osób, u których zdiagnozowano guza mózgu. Do tej pory mówi się o co najmniej 107 byłych uczniach (większość uczęszczała do szkoły w latach 1975-1995) i pracownikach placówki. Połowę przypadków stanowią nowotwory. Warto bowiem wiedzieć, że pojęcia guz mózgu używa się nie tylko w stosunku do nowotworu, ale także wobec każdej innej obcej dla mózgu struktury, której powstanie i rozwój powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej.

- To niepokojące, że jest tak wiele osób z nowotworem - złośliwym lub łagodnym, i to jest poważne. Musimy naprawdę się temu przyjrzeć - zaznaczał burmistrz Woodbridge John McCormac.

Gmina przeznaczyła fundusze na zatrudnienie firmy z dziedziny inżynierii środowiska w celu rozpoczęcia testów w Colonia High School pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń w budynku i wokół niego. Urządzenia mierzące poziom promieniowania zostały umieszczone m.in. we wszystkich salach lekcyjnych, siłowni czy audytorium. Sprawie przyglądają się agencje rządowe.

Placówka pozostaje otwarta, co budzi niepokój wśród uczniów. Eksperci medyczni zalecają ostrożność, ale jednocześnie apelują, by nie wpadać w panikę.

"Ponieważ nowotwór jest stosunkowo powszechną chorobą, przypadki raka mogą wydawać się skupione, nawet jeśli nie ma między nimi związku. Oznacza to, że skupiska raka mogą powstać przypadkowo" - zwraca uwagę Narodowy Instytut Raka (NCI).

Co mogło przyczynić się do powstania guzów mózgu?

Colonia High School znajduje się w odległości 12 mil (ok. 20 kilometrów) od Middlesex Sampling Plant, gdzie niegdyś składowano rudy uranu. Lupiano ma pewną teorię. Jak twierdzi, bardzo możliwe, że część skażonej gleby, która została usunięta z terenu po jego zamknięciu w 1967 roku, znalazła się w miejscu, w którym wybudowano szkołę. Co ciekawe, Colonia High School powstała w 1967 roku.

- To była dziewicza ziemia. To był las. Liceum było pierwszą rzeczą, która się tam pojawiła, więc prawdopodobnie w tym czasie nie było niczego w ziemi - cytuje Lupiano "Daily Mail".

- Nie spocznę, dopóki nie otrzymam odpowiedzi. Odkryję prawdę - zaznacza mężczyzna. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nowotwory narządów głowy i szyi. Kieruj się zasadą "jeden przez trzy"

Po raz pierwszy w historii zbadano aktywność mózgu umierającego człowieka

Wysoko przetworzona żywność niszczy mózg. Niepokojące wyniki badań

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: guz mózgu | nowotwór mózgu | glejak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL