Jak rozpoznać obecność tętniaka w mózgu? Musisz znać te objawy

Tętniaki w mózgu nazywane są tykającą bombą. Nic dziwnego – ich pęknięcie może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Najczęściej wykrywa się je między 40. a 70. rokiem życia, w grupie ryzyka są jednak kobiety w średnim wieku, które palą papierosy. Czy można rozpoznać, że w mózgu rozwija się tętniak? Jakie objawy mogą zwiastować jego pęknięcie?

Czym jest tętniak w mózgu? 

Pęknięcie tętniaka w mózgu jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Niestety tego typu zmiany najczęściej wykrywane są przypadkowo, bo długo nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Tymczasem szacuje się, że z tętniakiem w mózgu może żyć nawet 8 proc. populacji. Niemal 90 proc. przypadków pęknięcia tętniaka objawia się krwawieniem podpajęczynówkowym (potocznie zwanym wylewem), reszta daje objawy zbliżone do obecności guza w mózgu lub jest wykrywana w trakcie rutynowych badań. Tętniak to nieprawidłowe poszerzenie tętnicy w mózgu. Dochodzi do niego na skutek osłabienia naczynia krwionośnego - płynąca pod ciśnieniem krwi stopniowo tworzy charakterystyczne uwypuklenie, które z czasem może się powiększać, a w końcu pęknąć. 

Reklama

Tętniak mózgu - rodzaje 

Wyróżnia się dwa rodzaje tętniaków: 

  • workowate - stanowią 80 proc. wszystkich tętniaków, mają kulisty kształt, mogą osiągać większe rozmiary i powstają najczęściej w miejscu podziału tętnic. Znacznie częściej pękają. 
  • wrzecionowate - powstają na tętnicy podstawnej i środkowej mózgu, są spowodowane najczęściej zmianami miażdżycowymi i obserwuje się je u osób w zaawansowanym wieku. Rzadko prowadzą do krwotoków, częściej powodują udary niedokrwienne mózgu. 

Przyczyny i czynniki ryzyka powstania tętniaka w mózgu 

Nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania tętniaków. Lekarze podejrzewają jednak, że duży wpływ na ten proces mogą mieć wrodzone nieprawidłowości budowy tętnic, a także miażdżyca i związany z nią stan zapalny naczyń krwionośnych. Tętniaki często występują rodzinnie, w związku z czym ich powstawanie wiąże się także z obciążeniem genetycznym. Inną przyczyną tętniaków są zaburzenia w obrębie tkanki łącznej, które odpowiadają za stany zapalne naczyń krwionośnych. Obserwuje się je w schorzeniach takich jak zespół Marfana, zespół Ehlersa-Danlosa czy torbielowatość nerek. Tętniaki mogą być wtedy wykrywane nawet u małych dzieci. 

Do najczęstszych czynników ryzyka powstania tętniaka zalicza się nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem - tętniaki najczęściej diagnozuje się po 45. roku życia. Znacznie ma też płeć - odkryto, że u kobiet tętniaki częściej rosną, przez co zwiększa się ryzyko ich pęknięcia.  

Objawy tętniaka mózgu 

Tętniaki mogą nie dawać żadnych objawów aż do czasu pęknięcia. Pierwsze symptomy mogą się pojawić dopiero w przypadku rośnięcia i ucisku na okoliczne struktury nerwowe. Objawy mogą wtedy sugerować obecność guza mózgu. Zalicza się do nich: 

  • bóle głowy; 
  • deficyty neurologiczne; 
  • opadanie powieki; 
  • powiększanie się jednej źrenicy; 
  • zaburzenia widzenia (zarówno podwójne widzenie, jak i nieostre widzenie); 
  • napad padaczkowy. 

Objawy pęknięcia tętniaka w mózgu 

Do pęknięcia tętniaka w mózgu najczęściej dochodzi na skutek dużego wysiłku fizycznego, silnego stresu i związanego z tym wzrostu ciśnienia tętniczego. Ryzyko pęknięcia tętniaka zwiększa się wraz z wiekiem, dużym czynnikiem ryzyka jest też obciążenie genetyczne - przypadki krwawienia podpajęczynówkowego u krewnych pierwszego stopnia są kilka razy częstsze. Objawy pęknięcia tętniaka w mózgu są charakterystyczne i zalicza się do nich: 

  • nagły i bardzo silny ból głowy; 
  • uczucie sztywności karku; 
  • nudności i wymioty; 
  • zaburzenia mowy; 
  • światłowstręt; 
  • utrata przytomności.

Silny krwotok może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, co często skutkuje niedowładem kończyn czy śpiączką. Warto wiedzieć, że niekiedy objawy wydają się błahe i po pewnym czasie samoistnie mijają - dzieje się tak, gdy pierwsze krwawienie było niewielkie. Żadnych objawów nie należy jednak bagatelizować, bo wciąż istnieje ryzyko kolejnego krwawienia, a więc zagrożenie zdrowia i życia. Zawsze należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Aż połowa przypadków pęknięcia tętniaka kończy się śmiercią, a 30 proc. osób zmaga się z trwałym kalectwem. 

Tętniak mózgu - diagnostyka 

Podstawą diagnostyki tętniaka jest angiografia z użyciem tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jeśli jest to niemożliwe, wykonuje się nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym jest potwierdzeniem krwotoku. Najdokładniejszą metodą badania jest angiografia subtrakcyjna naczyń krwionośnych.  

Tętniak mózgu - leczenie 

Jedynym sposobem leczenia tętniaka jest zabieg neurochirurgiczny lub neuroradiologiczny, jednak ze względu na możliwość powikłań wykonuje się je tylko w określonych przypadkach. Lekarze oceniają ryzyko pęknięcia tętniaka, biorąc pod uwagę: 

  • wiek chorego;
  • rozmiar tętniaka;
  • umiejscowienie tętniaka;
  • predyspozycje genetyczne.  

Szacuje się, że tętniaki o średnicy nieprzekraczającej 7 mm mają szansę pęknięcia na poziomie mniej niż 1 proc. Dlatego w takich przypadkach najczęściej zaleca się okresowe badania, które pozwalają ocenić, czy tętniak się powiększa. Pacjenci są wówczas zobligowani do zaprzestania palenia i kontrolowania ciśnienia tętniczego (czasem konieczna jest farmakoterapia).  

Źródła: 

www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/136956,tetniak-mozgu.

podyplomie.pl/wiedza/neurologia/119,zaburzenia-budowy-naczyn-mozgowych-i-rdzenia-kregowego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Popularny lek może poprawiać pracę mózgu. Zaskakujące wyniki badań

Wczesny sygnał choroby Alzheimera. Zauważysz w kuchni podczas gotowania

Częsta choroba układu krążenia. Może być groźniejsza od zawału 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby układy krążenia | mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL