Mukowiscydoza

Jak leczyć zwłoknienie torbielowate

Jest chorobą genetyczną, oznacza to, że chorują tylko te osoby, które odziedziczyły wadliwe geny i nie można się nią zarazić. Jest nieuleczalna, a leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów. Schorzenie atakuje i uszkadza przede wszystkim układ oddechowy oraz pokarmowy. Stopień nasilenia objawów różni się w zależności od rodzaju mutacji genu, odpowiedzialnego za rozwój choroby.

Mukowiscydoza charakteryzuje się  produkcją  przez organizm gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka  płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji. Typowym objawem jest męczący kaszel, któremu towarzyszy wykrztuszanie gęstej, ropnej wydzieliny. Zmiany chorobowe w układnie pokarmowych dotykają głównie trzustki.

Wytwarzany przez trzustkę śluz jest zbyt gęsty, przez co zatyka  znajdujące się na jej powierzchni gruczoły i uniemożliwia wydzielanie enzymów trawiennych oraz utrudnia  wchłanianie tłuszczów i białka. Mukowiscydoza ma wiele postaci. Może przebiegać bardzo łagodnie, objawy będą się ograniczać do jednego narządu lub mieć postać ciężkiej choroby z jednoczesnym wystąpieniem wielu nasilonych objawów.

Reklama

Objawy

Mogą pojawić się w różnym okresie życia człowieka. Najczęściej występują od urodzenia lub we wczesnym dzieciństwie. Jednak zdarza się, że choroba ujawnia się dopiero w okresie dojrzewania lub u osób dorosłych.  Objawy nasilają się z czasem. U niemowląt dominuje obecność dużej ilości gęstego śluzu w jelitach. U starszych dzieci może zaniepokoić:

- byt niski wzrost i nieprawidłowe przybieranie na wadze,
- trudności z oddychaniem lub głośny oddech,
- częste zapalenie płuc lub zatok,
- bóle brzucha,
- długo trwający kaszel z odkrztuszaniem śluzu,
- nawracające zapalenie oskrzeli i płuc,
- możliwe polipy nosa i krwioplucie,
- skóra o słonym smaku,
- u dorosłych mężczyzn objawem może być niepłodność.

Leczenie

Choroba ta obecnie jeszcze nieuleczalna, lekarze mogą tylko łagodzić objawy. Terapia polega na wspomaganiu płuc przez antybiotyki, które zapobiegają oraz leczą infekcje. Podawane są  również leki rozszerzające drogi oddechowe, ułatwiające wykrztuszanie zalegającego śluzu. W niektórych przypadkach potrzebny jest przeszczep płuc.

Aby wspomóc pracę  układu pokarmowego stosuje się doustne enzymy pomagające rozkładać składniki pożywienia do lepiej przyswajalnych kawałków. Pomocna jest też specjalna dieta oraz podawanie suplementów z witaminami A, D, E, K.  Według ostatnich badań  średni okres  życia osób z mukowiscydozą to niecałe 40 lat.


Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL