Czym jest refluks nocny? Jak spać, żeby nie cierpieć z powodu objawów?

Zgaga, ból brzucha, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku i kwaśny posmak w ustach to charakterystyczne objawy choroby refluksowej przełyku, która jest najczęstszym schorzeniem układu pokarmowego. Nawet u 70 proc. chorych występuje jednocześnie zjawisko refluksu nocnego , który uniemożliwia spokojny sen i wypoczynek. Wybudzanie się spowodowane bólem brzucha lub nudnościami prowadzi do niedoborów snu, gorszego samopoczucia w ciągu dnia i problemów z koncentracją. Sprawdź, jak spać, co zmienić w codziennym życiu i jak wspomóc się farmakologicznie, by skutecznie walczyć z nocnym refluksem.

Jakie są przyczyny choroby refluksowej?

Przyczyną choroby refluksowej mogą być wady anatomiczne lub upośledzone funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, a także zaburzenia w opróżnianiu żołądka i nadwrażliwość przełyku. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u osób zmagających się z cukrzycą, otyłością, niektórymi zaburzeniami metabolicznymi. Częściej chorują osoby po 50. roku życia. Do rozwoju refluksu może się też przyczyniać palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze oraz brak aktywności fizycznej.

Na czym polega choroba refluksowa i jak się objawia?

Przełyk jest połączony z żołądkiem warstwą mięśni nazywanych zwieraczem przełyku. Działa on na zasadzie zastawki - powinien przepuszczać pokarmy i płyny tylko w jedną stronę - z przełyku do żołądka. Niestety na skutek wad anatomicznych i innych czynników kwaśna treść pokarmowa cofa się z powrotem do przełyku. Tymczasem nabłonek przełyku (w przeciwieństwie do błony śluzowej żołądka) nie jest odporny na niskie pH i enzymy trawienne wydzielane przez żołądek. W ten sposób dochodzi do uszkodzeń nabłonka przełyku (czasem pojawiają się nadżerki), które mogą objawiać się szeregiem dokuczliwych dolegliwości, takich jak zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem), ból w nadbrzuszu, kwaśne odbijanie się, nudności i wymioty (te ostatnie występują zwłaszcza u dzieci).

Reklama

Choroba refluksowa może dawać też mniej charakterystyczne symptomy: chrypkę, przewlekły kaszel, uczucie ciała obcego w gardle, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej.

Nasilające się objawy refluksu powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i wykonania szeregu badań (w tym gastroskopii). Jak najszybciej należy to zrobić w przypadku: bólu i problemów z przełykaniem, nawracających wymiotów, silnych bólów brzucha w nocy, nagłej utraty masy ciała czy zaobserwowanych krwawień z układu pokarmowego.

Czym jest refluks nocny i jak się objawia?

Objawy refluksu bardzo często nasilają się w nocy, co wiąże się ze zmianą ułożenia ciała. Kwaśna treść pokarmowa jeszcze łatwiej cofa się wtedy do przełyku. Chory odczuwa zgagę, kwaśny posmak w jamie ustnej, a także bóle w górnej części brzucha. Mogą one nawet prowadzić do częstego wybudzania się, kłopotów z zasypianiem czy koszmarów nocnych. Skutkują zmęczeniem w ciągu dnia, problemami z pamięcią i koncentracją oraz znacznym obniżeniem nastroju.

Refluks nocny może być też groźniejszy dla organizmu - przetrawione pokarmy i kwaśne enzymy przez dłuższy czas zalegają na nabłonku przełyku, przez co jest on bardziej narażony na uszkodzenia.

Jak spać, żeby uniknąć objawów refluksu nocnego?

Badania udowodniły, że odpowiednia pozycja w czasie snu może w znacznym stopniu ograniczyć objawy refluksu. Głowa powinna być uniesiona co najmniej 20 cm wyżej niż reszta ciała. Zmniejsza to ryzyko cofania się treści pokarmowej do przełyku i przyspiesza oczyszczanie się żołądka. Ze względów anatomicznych (ułożenie żołądka względem przełyku) zaleca się też spanie na lewym boku. Dzięki temu chorzy są mniej narażeni na działanie kwaśnych enzymów i rzadziej skarżą się na występowanie zgagi.

Na czym polega leczenie refluksu nocnego?

Choroba refluksowa nie tylko znacznie obniża jakość życia, ale może też prowadzić do groźnych powikłań. Istnieje ryzyko zwężenia lub zapalenia przełyku, zaburzeń połykania, krwawienia z przewodu pokarmowego, a nawet powstania nowotworu przełyku. Dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia. Oprócz diety i zmian w pozycji w czasie snu kluczowe są środki farmakologiczne. Podstawą leczenia są środki hamujące wydzielanie soków żołądkowych.

Wsparciem w leczeniu refluksu jest preparat osłaniający i wspomagający w procesie gojenia błony śluzowej przełyku. ESOXX ONE to wyrób medyczny działający jako bariera ochronna, który pozwala na złagodzenie objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. ESOXX ONE to połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, które ze względu na swój oryginalny i innowacyjny mechanizm działania chronią błonę śluzową przełyku. ESOXX ONE zawiera także poloxamer 407 składnik o wysokiej zdolności przylegania do błony śluzowej przełyku. Dzięki niemu kwas hialuronowy i siarczan chondroityny dłużej powlekają śluzówkę, chroniąc ją przed działaniem kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Siarczan chondroityny ma również działanie wspomagające w procesie gojenia błony śluzowej przełyku. Esoxx One jest zalecany jako dodatek do leków hamujących wydzielanie kwasów żołądkowych, a także jako główna forma terapii u osób, które poszukują złagodzenia objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Może stanowić też terapię pomostową w czasie odstawienia innych leków. Jest dostępny w postaci wygodnych saszetek do stosowania po głównych posiłkach oraz przed snem. Po spożyciu preparatu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów przez 2-3 godziny.

Refluks nocny a dieta i styl życia

Wsparciem w zwalczaniu objawów choroby refluksowej (w tym refluksu nocnego) jest zmiana stylu życia. Należy dbać o prawidłową masę ciała (osoby z otyłością powinny zgłosić się do dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę redukcyjną). Zamiast trzech obfitych posiłków powinno się spożywać kilka mniejszych. Z diety należy wykluczyć tłuste i ciężkostrawne potrawy, a także ostre przyprawy. Ostatni posiłek najlepiej spożyć najpóźniej 3 godziny przed snem. Unikać należy alkoholu i papierosów, a także intensywnego wysiłku fizycznego zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Źródła:

  • https://www.termedia.pl/Postepowanie-u-pacjentow-z-objawami-choroby-refluksowej-przelyku-rekomendacje-dla-lekarzy-rodzinnych,98,37924,1,0.html
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5402/2012/391631
  • https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2022/02000/Associations_Between_Sleep_Position_and_Nocturnal.28.aspx

Podmiot prowadzący reklamę Alfasigma Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa; tel.: +48 22 8240364.

Wytwórca: Biofarma, via Castelliere, 2 - 33036 - Metro di Tomba -Włochy.

Informacja produktowa: https://bit.ly/Esoxx_One

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

materiał promocyjny
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL