Czym jest refluks nocny? Jak spać, żeby nie cierpieć z powodu objawów?
Zgaga, ból brzucha, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku i kwaśny posmak w ustach to charakterystyczne objawy choroby refluksowej przełyku, która jest najczęstszym schorzeniem układu pokarmowego. Nawet u 70 proc. chorych występuje jednocześnie zjawisko refluksu nocnego , który uniemożliwia spokojny sen i wypoczynek. Wybudzanie się spowodowane bólem brzucha lub nudnościami prowadzi do niedoborów snu, gorszego samopoczucia w ciągu dnia i problemów z koncentracją. Sprawdź, jak spać, co zmienić w codziennym życiu i jak wspomóc się farmakologicznie, by skutecznie walczyć z nocnym refluksem.
Przyczyną choroby refluksowej mogą być wady anatomiczne lub upośledzone funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, a także zaburzenia w opróżnianiu żołądka i nadwrażliwość przełyku. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u osób zmagających się z cukrzycą, otyłością, niektórymi zaburzeniami metabolicznymi. Częściej chorują osoby po 50. roku życia. Do rozwoju refluksu może się też przyczyniać palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze oraz brak aktywności fizycznej.
Przełyk jest połączony z żołądkiem warstwą mięśni nazywanych zwieraczem przełyku. Działa on na zasadzie zastawki - powinien przepuszczać pokarmy i płyny tylko w jedną stronę - z przełyku do żołądka. Niestety na skutek wad anatomicznych i innych czynników kwaśna treść pokarmowa cofa się z powrotem do przełyku. Tymczasem nabłonek przełyku (w przeciwieństwie do błony śluzowej żołądka) nie jest odporny na niskie pH i enzymy trawienne wydzielane przez żołądek. W ten sposób dochodzi do uszkodzeń nabłonka przełyku (czasem pojawiają się nadżerki), które mogą objawiać się szeregiem dokuczliwych dolegliwości, takich jak zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem), ból w nadbrzuszu, kwaśne odbijanie się, nudności i wymioty (te ostatnie występują zwłaszcza u dzieci).
Choroba refluksowa może dawać też mniej charakterystyczne symptomy: chrypkę, przewlekły kaszel, uczucie ciała obcego w gardle, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej.
Nasilające się objawy refluksu powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i wykonania szeregu badań (w tym gastroskopii). Jak najszybciej należy to zrobić w przypadku: bólu i problemów z przełykaniem, nawracających wymiotów, silnych bólów brzucha w nocy, nagłej utraty masy ciała czy zaobserwowanych krwawień z układu pokarmowego.
Objawy refluksu bardzo często nasilają się w nocy, co wiąże się ze zmianą ułożenia ciała. Kwaśna treść pokarmowa jeszcze łatwiej cofa się wtedy do przełyku. Chory odczuwa zgagę, kwaśny posmak w jamie ustnej, a także bóle w górnej części brzucha. Mogą one nawet prowadzić do częstego wybudzania się, kłopotów z zasypianiem czy koszmarów nocnych. Skutkują zmęczeniem w ciągu dnia, problemami z pamięcią i koncentracją oraz znacznym obniżeniem nastroju.
Refluks nocny może być też groźniejszy dla organizmu - przetrawione pokarmy i kwaśne enzymy przez dłuższy czas zalegają na nabłonku przełyku, przez co jest on bardziej narażony na uszkodzenia.
Badania udowodniły, że odpowiednia pozycja w czasie snu może w znacznym stopniu ograniczyć objawy refluksu. Głowa powinna być uniesiona co najmniej 20 cm wyżej niż reszta ciała. Zmniejsza to ryzyko cofania się treści pokarmowej do przełyku i przyspiesza oczyszczanie się żołądka. Ze względów anatomicznych (ułożenie żołądka względem przełyku) zaleca się też spanie na lewym boku. Dzięki temu chorzy są mniej narażeni na działanie kwaśnych enzymów i rzadziej skarżą się na występowanie zgagi.
Choroba refluksowa nie tylko znacznie obniża jakość życia, ale może też prowadzić do groźnych powikłań. Istnieje ryzyko zwężenia lub zapalenia przełyku, zaburzeń połykania, krwawienia z przewodu pokarmowego, a nawet powstania nowotworu przełyku. Dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia. Oprócz diety i zmian w pozycji w czasie snu kluczowe są środki farmakologiczne. Podstawą leczenia są środki hamujące wydzielanie soków żołądkowych.
Wsparciem w leczeniu refluksu jest preparat osłaniający i wspomagający w procesie gojenia błony śluzowej przełyku. ESOXX ONE to wyrób medyczny działający jako bariera ochronna, który pozwala na złagodzenie objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. ESOXX ONE to połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, które ze względu na swój oryginalny i innowacyjny mechanizm działania chronią błonę śluzową przełyku. ESOXX ONE zawiera także poloxamer 407 składnik o wysokiej zdolności przylegania do błony śluzowej przełyku. Dzięki niemu kwas hialuronowy i siarczan chondroityny dłużej powlekają śluzówkę, chroniąc ją przed działaniem kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Siarczan chondroityny ma również działanie wspomagające w procesie gojenia błony śluzowej przełyku. Esoxx One jest zalecany jako dodatek do leków hamujących wydzielanie kwasów żołądkowych, a także jako główna forma terapii u osób, które poszukują złagodzenia objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Może stanowić też terapię pomostową w czasie odstawienia innych leków. Jest dostępny w postaci wygodnych saszetek do stosowania po głównych posiłkach oraz przed snem. Po spożyciu preparatu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów przez 2-3 godziny.
Wsparciem w zwalczaniu objawów choroby refluksowej (w tym refluksu nocnego) jest zmiana stylu życia. Należy dbać o prawidłową masę ciała (osoby z otyłością powinny zgłosić się do dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę redukcyjną). Zamiast trzech obfitych posiłków powinno się spożywać kilka mniejszych. Z diety należy wykluczyć tłuste i ciężkostrawne potrawy, a także ostre przyprawy. Ostatni posiłek najlepiej spożyć najpóźniej 3 godziny przed snem. Unikać należy alkoholu i papierosów, a także intensywnego wysiłku fizycznego zwłaszcza w godzinach wieczornych.
Źródła:
- https://www.termedia.pl/Postepowanie-u-pacjentow-z-objawami-choroby-refluksowej-przelyku-rekomendacje-dla-lekarzy-rodzinnych,98,37924,1,0.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5402/2012/391631
- https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2022/02000/Associations_Between_Sleep_Position_and_Nocturnal.28.aspx
Podmiot prowadzący reklamę Alfasigma Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa; tel.: +48 22 8240364.
Wytwórca: Biofarma, via Castelliere, 2 - 33036 - Metro di Tomba -Włochy.
Informacja produktowa: https://bit.ly/Esoxx_One
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.