Coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Niepokojące dane ZUS

W 2023 roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To wzrost o 8,7 proc. w porównaniu do 2022 roku. Najczęstszą przyczyną L4 z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania była reakcja na ciężki stres.

Prawie 1,5 mln osób na L4 z powodu zaburzeń psychicznych

W ostatnich latach rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. To zwolnienia wystawiane m.in. z powodu depresji, schizofrenii, nerwicy, zaburzeń osobowości czy reakcji na ciężki stres. Innymi częstymi przyczynami orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy są choroby psychiczne i zaburzenia zachowania wynikające ze spożywania alkoholu, a także przyjmowania innych używek oraz środków psychoaktywnych. Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez ZUS wynika, że tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania w 2022 roku wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej.

Reklama

Reakcja na ciężki stres i epizod depresyjny - najczęstsze przyczyny

Jak wynika z danych ZUS, wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były: reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe.

W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich, z powodu epizodu depresyjnego 251,6 tys., natomiast z powodu innych zaburzeń lękowych 246 tys.

Ponad 800 tys. kobiet na L4 z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania

Najwięcej elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania lekarze wystawili w październiku - ponad 128 tys. Drugim miesiącem z największą liczbą zwolnień był marzec - wtedy to wystawiono ich ponad 125 tys. We wrześniu było ich ponad 121 tys. Najmniej zwolnień wystawiono z kolei w lutym - niecałe 107 tys.

Jeśli chodzi o dane dotyczące poszczególnych województw, najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania odnotowano w woj. mazowieckim - prawie 210 tys. W woj. wielkopolskim było ich niemal 180 tys., a w woj. śląskim blisko 170 tys.

Zwolnienia z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania częściej wystawiane były kobietom. W 2023 roku na L4 z ich powodu było 875 tys. kobiet, mężczyzn - 535 tys.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co trzeba wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry to takie samo zwolnienie jak od każdego innego lekarza. Wystawiane jest przez lekarza psychiatrę w sytuacji, gdy uznaje, że stan psychiczny pacjenta nie pozwala na wykonywanie pracy zawodowej.

Czas zwolnienia lekarskiego od lekarza psychiatry to, tak jak w przypadku wszystkich innych zwolnień, maksymalnie 182 dni. Tak jak każde inne zwolnienie lekarskie uprawnia też pracownika do otrzymania świadczenia w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Wyjątkiem są kobiety w ciąży - one otrzymują świadczenie w wysokości 100 proc. podstawy.  

Czy pracodawca dowie się o przyczynach wystawienia zwolnienia od psychiatry? Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać poza miejsce zamieszkania? Czy L4 może wystawić psycholog? Na te i inne pytania odpowiadamy TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: 

Depresja to nie tylko smutek. Nietypowe zachowanie może zdradzać chorobę

Kody na zwolnieniu lekarskim. Każdy pracownik powinien wiedzieć, co oznaczają

Objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet. Oto co może na nią wskazywać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie | psychiatra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL