Ustalono, ile kostek gorzkiej czekolady można jeść dziennie. Zdziwisz się
Czekolada jest jednym z najbardziej popularnych słodyczy na świecie. Co ciekawe, w ciągu ostatnich lat coraz więcej badań potwierdza, że umiarkowane spożycie gorzkiej czekolady i kakao może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jakie właściwości zdrowotne ma gorzka czekolada i czy warto włączyć ją do diety? Odpowiadamy.
Coraz więcej badań sugeruje, że dieta bogata we flawonoidy zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca i neurodegeneracyjnych. Choć nie ma jeszcze konkretnych zaleceń dotyczących dziennego spożycia flawonoidów, zalecenia dotyczące spożycia owoców i warzyw mają również na celu zapewnienie odpowiedniej ilości tych związków.
Czekolada gorzka, zwłaszcza ta o wysokiej zawartości kakao, jest także jednym ze źródeł flawonoidów. Badania wskazują, że składniki zawarte w czekoladzie gorzkiej, takie jak polifenole, mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, w tym poprawę funkcji naczyniowej i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego też, choć czekolada gorzka może być traktowana jako produkt cukierniczy, to obecnie jest rozważana jako rodzaj "żywności funkcjonalnej".
W ostatnich latach coraz więcej badań potwierdza potencjalne korzyści zdrowotne związane z umiarkowanym spożyciem gorzkiej czekolady i kakao, szczególnie w kontekście zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zbiorcza analiza tych badań sugeruje, że spożycie czekolady o zawartości 50-70 proc. ziarna kakaowego może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, co jest ważnym czynnikiem ryzyka dla chorób serca. Średnio, spożycie takiej czekolady zmniejsza ciśnienie skurczowe o 5,0 mmHg i ciśnienie rozkurczowe o 2,7 mmHg. Te wyniki sugerują, że czekolada bogata we flawonoidy może być potencjalnie korzystna dla osób z nadciśnieniem, jednak konieczne są dalsze, długoterminowe badania kliniczne, aby potwierdzić te korzyści oraz określić optymalne dawki i strategie spożycia.
Warto wspomnieć, że gorzka czekolada to także dobre źródło magnezu. A magnez to niezwykle ważny pierwiastek dla naszego organizmu, który m.in. reguluje pobudliwość nerwowo-mięśniową przez zmniejszenie przewodzenia sygnałów, co zapobiega nierównej i przyspieszonej pracy serca. Ilość kakao zawartego w czekoladzie decyduje o jego zawartości. Czekolada gorzka zawiera średnio 165 mg magnezu w 100 g produktu. Przy spożyciu 3-4 kostek zapewnia osobom dorosłym 7-8 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez.
W gorzkiej czekoladzie występują flowanoidy, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Zaliczane są do przeciwutleniaczy wspomagających obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.
Substancje zawarte w gorzkiej czekoladzie mogą poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych chorób, tj. miażdżycy, nowotworów czy zakrzepicy.
Gorzka czekolada jest dość kalorycznym produktem - zawiera 598 kcal w 100 g. Średnio w jednej kostce gorzkiej czekolady znajduje się 30-36 kcal. Dla porównania - najbardziej kaloryczny owoc, czyli średni banan, zawiera 107 kcal w 120 g.
Jak wyglądają wartości odżywcze w gorzkiej czekoladzie? Oto ich zestawienie dla 100 g gorzkiej czekolady:
- białko - 7,8 g;
- węglowodany - 46 g;
- cukry - 24 g;
- błonnik - 11 g;
- tłuszcz - 42,6 g.
Jakość gorzkiej czekolady jest zależna od ilości kakao w jej składzie. Przyjęto, że czekolada zaczyna mieć miano "gorzkiej" od 35-procentowej zawartości kakao.
Dobre jakościowo gorzkie czekolady mają w swoim składzie przynajmniej 70 proc. kakao, natomiast te najbardziej ekskluzywne gorzkie czekolady posiadają nawet 99 proc. kakao.
Gorzka czekolada powinna mieć dużą zawartość kakao, ponieważ jest ono jej głównym składnikiem, który wyznacza pozytywne właściwości tego produktu. Czekolada bogata w kakao jest źródłem polifenoli.
Indeks glikemiczny wskazuje wzrost stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu 50 g danego produktu. Im wyższy indeks glikemiczny, tym gorzej dla cukrzyków. Jaki jest zatem indeks glikemiczny gorzkiej czekolady?
Gorzka czekolada dostarcza najwięcej węglodowanów ze wszystkich rodzajów czekolad. Zawsze jednak należy kierować się indeksem glikemicznym danego produktu, a w przypadku gorzkiej czekolady indeks glikemiczny wynosi 22.
To stosunkowo mało w porównaniu do białej lub mlecznej czekolady, w których indeksy glikemiczne wynoszą kolejno 44 i 49. Gorzka czekolada jest najlepszym rodzajem czekolady dla cukrzyków.
Gorzka czekolada to kaloryczny produkt, dlatego nie powinniśmy spożywać go w nadmiarze - może to doprowadzić do otyłości lub nadwagi.
Założono jednak, że można jeść codziennie gorzką czekoladę w ilości 20 g - dla przykładu kostka gorzkiej czekolady waży 6 g, tak więc zaleca się jedzenie 3-4 kostek gorzkiej czekolady.
Niektóre osoby kategorycznie muszą unikać spożywania gorzkiej czekolady, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.
Przeciwskazaniem do spożywania gorzkiej czekolady jest:
- kamica nerkowa,
- refluks żołądka,
- nadwrażliwość pokarmowa,
- nietolerancja histamin,
- migrena,
- zgaga,
- zaparcia.
Gorzkiej czekolady nie powinny także spożywać osoby, które przyjmują leki przeciwdepresyjne. Oczywiście przy innych chorobach również należy skonsultować z lekarzem jedzenie czekolady gorzkiej.
Źródło:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/gorzka-czekolada-czy-wlaczyc-ja-do-naszej-diety/
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/gorzka-czekolada-wspomaga-serce/
CZYTAJ TAKŻE:
Sekret zdrowia i długowieczności Japończyków. Jedzą to na śniadanie
Doskonałe warzywo dla insulinoopornych. Topinambur obniża cukier i cholesterol