Chcesz mieć zdrowe serce? Tych produktów spożywczych unikaj!

Występowanie chorób sercowo-naczyniowych jest ściśle związane z prowadzonym stylem życia. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej czy zawału, musisz przyjrzeć się swojej diecie. Wyeliminowanie produktów, które szkodzą sercu, będzie krokiem w stronę dłuższego życia bez dolegliwości zdrowotnych. Sprawdź, jakich artykułów spożywczych unikać.

Artykuł sponsorowany

Przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia, optymalna masa ciała, zaprzestanie palenia papierosów i regularna aktywność fizyczną stanowią podstawę profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego na tle miażdżycy[1].

Produkty spożywcze, które nie służą sercu

Długa jest lista produktów spożywczych, które nie służą sercu. Ich niekorzystny wpływ polega przede wszystkim na podwyższaniu poziomu cholesterolu LDL, będącego jednym z czynników rozwoju miażdżycy. Niemałe znaczenie mają również produkty przyczyniające się do wzrostu ciśnienia tętniczego powyżej normy.

Słone przekąski

Solone orzeszki, paluszki, chipsy - to przekąski, po które sięgasz dość często? Tym sposobem do organizmu wprowadzasz nadmiarowe ilości soli odpowiadającej za wzrost ciśnienia tętniczego.

Zgodnie z rekomendacjami, dzienna podaż soli nie powinna przekraczać 5 g. Tymczasem Polacy przekraczają dopuszczalną ilość nawet trzykrotnie![2] W efekcie ryzyko nadciśnienia oraz chorób serca znacząco wzrasta.

Frytki i inne dania smażone

Frytki smażone długotrwale na głębokim tłuszczu lub wielokrotnie na tym samym tłuszczu stanowią źródło izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do ich powstawania dochodzi na skutek podgrzewania oleju do wysokich temperatur, a także wielokrotnego używania frytury.

Tłuszcze trans są niekorzystne dla zdrowia, ponieważ podnoszą poziom cholesterolu LDL[3]. Najlepiej wyeliminować je z diety całkowicie, a jeśli to niemożliwe - ograniczyć spożycie do 1% zapotrzebowania energetycznego.

Niskiej jakości wyroby cukiernicze

Często sięgasz po gotowe ciastka i ciasteczka - jako przekąski? Jeśli nie przywiązujesz uwagi do ich jakości, prawdopodobnie wraz z nimi dostarczasz sporą ilość tłuszczów trans.

Czy wiesz, że tłuszcze trans powstają w procesie częściowego uwodornienia / utwardzenia olejów roślinnych dodawanych od wyrobów cukierniczych produkowanych na skalę przemysłową? Jeśli chcesz utrzymać serce w dobrej kondycji, zrezygnuj z takich przekąsek lub sprawdzaj skład.

Przetworzone wyroby mięsne

Chętnie sięgasz po parówki, kabanosy czy cienkie kiełbaski - w ramach przekąski lub na kolację? Są to przetworzone wyroby mięsne, które - nie dość, że mogą zawierać sporą ilość soli - stanowią źródło kwasów tłuszczowych nasyconych.

Czy wiesz, że każdy dodatkowy 1% energii pochodzący z tłuszczów nasyconych może powodować wzrost stężenia cholesterolu o 0,8-1,6 mg/dl? Natomiast dzienna porcja kwasów tłuszczowych nasyconych nie powinna przekraczać 5-6% zapotrzebowania energetycznego.

Jeśli nie możesz obyć się bez tego typu produktów, ogranicz ich spożycie - tak, aby zmieścić się w zalecanej maksymalnej ilości tych tłuszczów.

Masło

Nie wyobrażasz sobie kanapki bez masła? Czas zmienić swoje przyzwyczajenia, ponieważ nadmierna jego ilość w diecie nie wpływa korzystnie na serce. Powodem są zawarte w nim tłuszcze nasycone, które mogą podnieść poziom "złego cholesterolu".

Masz zbyt wysokie stężenie frakcji LDL? Wcale nie musisz rezygnować ze smarowidła - wystarczy masło zamienić na miękką margarynę kubkową, np. Optima Cardio wzbogaconą sterolami roślinnymi. Są to substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu o 7-10% w okresie 2-3 tygodni przy ich dziennym spożyciu 1,5-2,4 g dziennie (w połączeniu ze zdrowym stylem życia)[4].

Alkohol

Chociaż czerwonemu winu przypisuje się korzystny wpływ na serce, lepiej stronić od alkoholu. Zdaniem ekspertów, ok. 30-40 g etanolu dziennie może znacząco zwiększyć ryzyko choroby wieńcowej[5]. Wynika to m.in. z działania aterogennego (związanego z powstawaniem blaszek miażdżycowych) oraz hipertensyjnego (dotyczącego wzrostu ciśnienia tętniczego).

Należy podkreślić, że najniższe ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych występuje u abstynentów[6]. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć spożycie alkoholu do minimum.

Nie musisz wprowadzać drastycznych zmian w dotychczasowym jadłospisie. Zwykle wystarczą drobne modyfikacje, aby zadbać o zdrowie. Zmień więc swoje nawyki żywieniowe na lepsze, by mieć serce niczym dzwon.

[1] Wpływ zdrowego stylu życia na zmniejszenie ryzyka zgonów sercowo-naczyniowych; Longina Kłosiewicz-Latoszek, Barbara Cybulska; Choroby Serca i Naczyń 2012, tom 9, nr 5; Copyright © 2012 Via Medica, ISSN 1733-2346

[2] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/sol-nie-wiecej-niz-plaska-lyzeczka-dziennie

[3] Spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych a ryzyko choroby niedokrwiennej serca — zmiana paradygmatu czy metodologiczny węzeł gordyjski?; Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (4), 217-222;

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[5] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego/

[6] Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku; Kardiologia Polska 2016; 74, 9: 821-936; DOI: 10.5603/KP.2016.012; ISSN 0022-9032

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL