Wzdęcia brzucha a dieta
Obecność gazów w jelitach jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Gazy jelitowe pochodzą z połykania powietrza podczas spożywania pokarmów, mówienia czy żucia gumy, są one także produktem fermentacji jelitowej zachodzącej głównie w jelicie grubym. Należą do nich głównie azot, ale też tlen, dwutlenek węgla, metan i wodór1. Gromadzeniu się gazów w jelitach sprzyja spożywanie produktów gazotwórczych, a także niektóre choroby, np. nietolerancje pokarmowe czy zespół jelita drażliwego. Jeśli jednak uda się wyeliminować podłoże chorobowe i okaże się, że to dieta powoduje wzdęcia, aby pozbyć się uporczywego problemu, wystarczyć może zmiana nawyków żywieniowych2. Dowiedz się, czym są wzdęcia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia wzdęć.
Wzdęcie jest objawem związanym z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach1. Powodować je może zwiększona produkcja gazów w jelitach z powodu nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych. Wzdęcie oznacza subiektywne uczucie rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej.
Przy wzdęciach obserwuje się powiększenie obwodu brzucha, ponadto odczuwany jest ucisk na ścianę jamy brzusznej oraz uczucie obecności nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej3. Niektórzy nadmiar gazów mogą odczuwać wręcz jako ból brzucha, objawy wzdęć brzucha są bowiem dość subiektywne.
Z czym można pomylić wzdęcia? Podobne objawy może dawać np. wodobrzusze w przebiegu marskości wątroby lub nowotworów, powiększenie objętości narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, śledziona czy nerki lub pojawienie się guzów albo dużych torbieli4. Dlatego przewlekłe wzdęcia powinny skłonić do wizyty u lekarza.
W zależności od przyczyny wzdęcia brzucha mogą występować także inne symptomy, np. problemy z wydalaniem, zaparcia, luźne i wodniste stolce, czy inne nieprzyjemne dolegliwości jak np. odbijanie1. W takim przypadku warto udać się do lekarza i wykonać badania.
Uczucie wzdęcia może być powodowane przez różne pokarmy i wynikać z zaburzeń trawienia. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami wchłaniania węglowodanów, warto przeanalizować sposób żywienia i okresowo wyeliminować z diety składnik, który powoduje przykre dolegliwości, a następnie ponownie wprowadzić.
Pacjentom z niedoborem laktazy (enzymu rozkładającego laktozę) zaleca się natomiast usunięcie z diety produktów mlecznych, ponieważ laktoza występuje właśnie w mleku i jego przetworach, a ich spożywanie może nasilać przykre objawy. Jeśli przyczyną wzdęć i nadmiernego wytwarzania gazów jest fruktoza, wskazane jest ograniczenie produktów ją zawierających (owoców, miodu). Przy celiakii natomiast trzeba wyeliminować gluten, który występuje głównie w pszenicy i jej odmianach, życie i jęczmieniu5.
Osobom cierpiącym na wzdęcia i bóle brzucha zaleca się wyeliminowanie z diety takich produktów jak5:
- warzywa: groch, fasola, bób, kapusta (w tym kapusta kiszona), brukselka, por, kalafior, szparagi, cebula i czosnek,
- nabiał: jaja i ich przetwory, sery pleśniowe,
- ryby: karp, mintaj, śledź, sardynka,
- napoje: gazowane, alkoholowe, zawierające kofeinę,
- nadmierne ilości słodyczy,
- tłuste potrawy.
Wymienione pokarmy mogą bowiem powodować gazy i nasilać problem wzdęć. Jeśli jednak zmiana diety nie przyniesie poprawy, warto udać się do lekarza i zdiagnozować wzdęcia, a jeśli to konieczne, podjąć specjalistyczne leczenie.
W ramach domowej walki ze wzdęciami zastosować można dostępne bez recepty wyroby medyczne działające objawowo i zmniejszające dolegliwości wzdęć. W łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia zastosować można Ulgix Wzdęcia. Produkt ten pomaga na uczucie pełności, wzdęcia czy odbijanie, które mogą być skutkiem błędów dietetycznych6. Ulgix Max zawiera bowiem symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w przewodzie pokarmowym, co ułatwia ich usuwanie7.
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych.
Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Bibliografia:
- Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30-34.
- Wiercińska M., Gazy jelitowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50648,gazy (dostęp: 2022.10.17.)).
- Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie - ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197-202.
- Wiercińska M., Wzdęcia - czym są, co je powoduje, kiedy zgłosić się do lekarza i jakie są domowe sposoby na wzdęcia brzucha?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50663,wzdecia (dostęp: 2022.10.17.)).
- Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy - postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/187232,wzdecia-brzucha-i-nadmierne-gazy-postepowanie-dietetyczne (dostęp: 2022.10.17.)).
- Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.10.17.).
- Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon-możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 7(3).
Artykuł sponsorowany