Niski poziom hematokrytu w ciąży

​Hematokryt to jeden z najczęściej badanych parametrów przy klasycznym badaniu krwi. U kobiet w ciąży może on nieco różnić się od normy. Nie jest to stanem, którym trzeba byłoby się poważnie martwić.

Czym jest hematokryt?

Hematokryt oznacza stosunek objętościowy ilości erytrocytów do pozostałych elementów krwi. W wynikach badań szukajmy go pod oznaczeniem Ht lub HCT. Jego wynik będzie podany w procentach lub ułamkach. By ustalić hematokryt pobiera się krew z żyły łokciowej, opuszków palców a w przypadku noworodków - z pięty.

Interpretacja wartości hematokrytu

Z racji, że w różnych laboratoriach hematokryt może być oznaczany w inny sposób (są dwa), zawsze zwracajmy uwagę na poziom normy, który jest podany na wyniku. Jeżeli będzie on za mały, oznacza to, że krew staje się rzadka i ma małą ilość elementów morfotycznych, zwłaszcza czerwonych krwinek. 

Reklama

Podwyższony hematokryt wskazuje najczęściej na odwodnienie organizmu, ale może być też oznaką przewlekłych chorób serca i płuc, nowotworów nerek, przebywania na dużych wysokościach, obfitych biegunek, wymiotów, moczówki prostej lub nadmiernego pocenia się.

Niski hematokryt w ciąży? - spokojnie!

Przyjmuje się, że spadek w ciąży hematokrytu o 4-7% to zupełna norma. W ciąży zwiększa się poziom osocza. Zwiększa się też wartość poziomu czerwonych krwinek, ale w mniejszej ilości niż osocza, co w efekcie daje efekt rozrzedzonej krwi. 

By ciężarna była zupełnie spokojna o swój stan, nad wynikami czuwa położnik, który w razie zbyt poważnego odchylenia od normy może zlecić wzbogacenie diety o produkty bogate w żelazo bądź kwas foliowy. Wskazana może być również suplementacja żelaza w postaci doustnych preparatów.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL