W jaki sposób dochodzi do ciąży pozamacicznej?

Jeśli zapłodnione jajo nie zagnieździ się w macicy, to zjawisko to nosi nazwę ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej. Około 1 na 50 ciąż jest pozamaciczna. Nie ma sposobu, aby przeszczepić taką ciążę do macicy, więc jej zakończenie jest jedynym rozwiązaniem.

Kto jest narażony na ciążę pozamaciczną?

Chociaż istnieją pewne czynniki ryzyka, ciąża pozamaciczna może się zdarzyć każdemu. A ponieważ jest to potencjalnie niebezpieczne dla Ciebie, ważne jest rozpoznanie wczesnych objawów i uzyskanie pomocy medycznej jak najszybciej.

Jak to się dzieje?

Po zapłodnieniu komórka jajowa przemieszcza się w dół jednym z jajowodów do macicy. Jeśli jajowód jest uszkodzony lub zablokowany i nie przesunie za pomocą charakterystycznych ruchów perystaltycznych jaja w kierunku macicy, może ono wszczepić się w ścianę jajowodu i nadal tam rozwijać. 

Zdecydowana większość ciąż pozamacicznych występuje w jajowodzie. Znacznie rzadziej lokują się w jajniku,  bezpośrednio w jamie brzusznej lub w szyjce macicy. Bardzo często przyczyną jest wcześniej przebyte zapalenie przydatków, stąd też często powtarzana rada, by młode dziewczęta nie siadały na zimnym podłożu, bo nie będą mogły mieć dzieci. Jak widać, ma ona pewne uzasadnienie medyczne.

Reklama

Jakie mogą być konsekwencje ciąży ektopowej?

Niektóre ciąże pozamaciczne samoczynnie obumierają i zostają wchłonięte przez tkanki, ale w większości przypadków taka ciąża skutkuje krwotokiem i zagraża życiu. Jeśli ciąża pozamaciczna nie jest na czas rozpoznana i leczona, zarodek może wzrastać aż do pęknięcia jajowodu, powodując silny ból brzucha i krwawienie. 

Może to spowodować trwałe uszkodzenie jajowodu, a jeśli wiąże się z bardzo obfitym krwotokiem wewnętrznym, może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego wczesna diagnostyka i leczenie są tak ważne.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża pozamaciczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL