Możliwe powikłanie po COVID-19. Warto obserwować stopy

COVID-19 i jego następstwa są ciągle badane i obserwowane. Szeroko mówi się m.in. o kolejnych powikłaniach związanych z przebyciem zakażenia koronawirusem, począwszy od wypadania włosów, a kończąc na poważniejszych zaburzeniach neurologicznych. Do możliwych objawów post-covid zalicza się też tzw. "stopy covidowe". Czym one są i jak sobie z nim radzić?

Długi ogon COVID-19

Lista możliwych powikłań po zakażeniu koronawirusem jest bardzo długa. Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, uskarżają się często na wiele dolegliwości, których wcześniej, jeszcze przed chorobą, nie odczuwali. Do najczęstszych powikłań lekarze zaliczają: 

Każda z tych dolegliwości może występować jeszcze wiele miesięcy po tym, jak test na zakażenie koronawirusem wskazał wynik dodatni. 

Badania nad skutkami COVID-19 dla zdrowia są wciąż prowadzone. Nowych objawów, które mogą mieć związek z przechorowaniem, przybywa. 

Reklama

"Covidowe stopy". Jak mogą wyglądać?

Infekcja covidowa może manifestować swoje objawy również na stopach pacjentów. W przebiegu zakażenia mogą pojawić się: wysypka, grudki, pęcherze oraz pokrzywka. Uważa się, że najczęściej lokalizują się na palcach stóp. Na podeszwach stóp dochodzić ma częściej do łuszczenia się naskórka. Mają występować również przebarwienia.

W okolicach paznokci mogą pojawiać się również sine zmiany - dotyczyć to może zarówno palców u stóp, jak i rąk. 

Włoscy lekarze, na podstawie zbieranych danych dotyczących hospitalizacji, udokumentowali, że ponad 20 proc. wszystkich pacjentów miało zmiany skórne związane bezpośrednio z zakażeniem koronawirusem. 

Uporczywy świąd po przechorowaniu COVID-19

Oprócz dolegliwości związanych ze zmianami skórnymi na stopach w przebiegu COVID-19 może pojawić się napadowy, uporczywy i bardzo silny świąd stóp bez wystąpienia charakterystycznych zmian w postaci np. wysypki. Dolegliwość ta może mieć związek z powikłaniami neurologicznymi i zaburzeniami pracy zakończeń nerwowych. Mogą wystąpić również mrowienia czy drętwienia. 

Powikłania covidowe - konsultacja z lekarzem

Każdorazowo, jeśli obserwujemy objawy, które wcześniej nie występowały, a jesteśmy po przechorowaniu COVID-19, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej celem wykonania odpowiednich badań specjalistycznych. Zakażenie koronawirusem może dawać również poważniejsze powikłania. Niezwykle istotne jest, by nie bagatelizować objawów i kontrolować stan zdrowia. 

CZYTAJ TAKŻE:

Cukrzyca jako powikłanie po COVID-19. Sześć niepokojących objawów

Co oznacza koniec stanu zagrożenia epidemią?

RSV, grypa i covid. Po czym poznać, z czym mamy do czynienia?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Covid 19 | powikłania po covid | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL