Cukry proste - niezdrowy składnik diety
Cukry proste to substancje, które bardzo szybko wchłaniają się z pożywienia, podwyższając stężenie glukozy we krwi. Okazuje się, że występują one w wielu pokarmach, które nie mają słodkiego smaku. Cukry proste obwiniane są za choroby cywilizacyjne i mają wielu przeciwników, jednak lubimy je jeść.
Tego typu cukry występują przede wszystkim w produktach o słodkim smaku. Ich podstawowym źródłem jest sacharoza, czyli biały cukier, stosowany do wytwarzania ciastek i słodyczy.
Bardzo dużo cukrów prostych zawiera białe pieczywo i makaron, a także wiele produktów przetworzonych, takich jak keczup. Można znaleźć je w krakersach, płatkach zbożowych i alkoholu. Jedynym wartościowym źródłem cukrów prostych są warzywa i owoce, które zawierają witaminy i minerały.
Na zawartość cukrów prostych w pożywieniu ma wpływ przede wszystkim obróbka termiczna. Im dłużej gotujemy makaron lub warzywa, tym łatwiej przyswajalne są węglowodany.
Co najgorsze, cukry proste pojawiają się w produktach, które promuje się jako zdrowe, na przykład w batonach energetycznych i sokach.
Z tymi substancjami związany jest niekorzystny mechanizm. Węglowodany z cukrów prostych przyswajają się bardzo szybko, co powoduje wyrzut insuliny do krwi. Insulina obniża poziom glukozy, przez co czujemy się głodni i mamy ochotę na kolejne ciastko.
Cukry proste nie mają żadnych wartości odżywczych i powodują tycie, dlatego długotrwała dieta oparta na substancjach tego typu jest wyjątkowo niezdrowa.
Prawidłowa dieta powinna polegać na redukowaniu ilości spożywanych cukrów prostych i zwiększeniu ilości węglowodanów złożonych.
Występują one w mące, która nie została poddana dokładnemu oczyszczaniu, w związku z czym zawiera więcej błonnika i witamin.