Maliny dobre dla wątroby. Jeden dodatek wzmocni ich działanie
Nie od dziś wiadomo, że maliny oferują wiele korzyści dla zdrowia. Dr Bartosz Fotschki z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przekonuje, że można jeszcze wzmocnić ich działanie. Jak wykazał, łącząc spożycie malin z suplementami prebiotycznymi, wzmacnia się działanie prozdrowotne tych owoców, a to korzystnie wpływa m.in. na metabolizm wątroby. "Odpowiednie stymulowanie bakterii występujących w jelitach, poprzez suplementację prebiotykami, zwiększa efektywność rozkładu polifenoli z malin do związków chemicznych o większym potencjale prozdrowotnym, m.in. korzystnie wpływających na metabolizm tłuszczy w wątrobie" - podkreśla.
Jak wskazano w komunikacie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, maliny są jednymi z najpopularniejszych owoców. Swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko słodkiemu, soczystemu smakowi, ale także znanym prozdrowotnym właściwościom. Spożywając maliny, wspieramy układ pokarmowy, układ odpornościowy, układ krążenia, a także mózg. To jedne z najzdrowszych owoców, a w dodatku jest na nie sezon.
Dr Fotschki przypomina, że owoce te są bogatym źródłem bioaktywnych związków o dużym potencjale prozdrowotnym. Maliny charakteryzują się m.in. wysoką zawartością przeciwutleniaczy, głównie związków fenolowych, np. cyjanidyn, antocyjanów, elagotanin oraz kwasów fenolowych. A przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty) to naturalne substancje, które mogą pomóc w ochronie organizmu ludzkiego przed rozwojem wielu chorób dietozależnych.
"Oprócz silnych właściwości przeciwutleniających, związki polifenolowe występujące w malinach wykazują również inne korzystne działania biologiczne, w tym regulujące stan zapalny, metabolizm lipidów, syntezę kwasów żółciowych w wątrobie oraz aktywność mikrobioty w przewodzie pokarmowym" - dodaje naukowiec, który na co dzień zajmuje się badaniem właściwości prozdrowotnych związków biologicznie aktywnych w kierunku profilaktyki oraz łagodzenia zaburzeń metabolicznych indukowanych dietą (np. otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby).
Prozdrowotne działanie malin można jeszcze wzmocnić, dlatego Bartosz Fotschki sprawdził, jak wpłynąć na bakterie przewodu pokarmowego, aby je zachęcić do intensywniejszej "pracy" związanej z rozkładem polifenoli z malin.
Naukowiec w swoich badaniach postawił na połączenie preparatu polifenolowego z malin z prebiotycznym działaniem fruktooligosacharydów - to produkty z grupy błonników wspomagające rozwój bakterii probiotycznych, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit.
"Wyniki badań potwierdziły wzmocnienie efektywności metabolizowania polifenoli do związków chemicznych o większym potencjale prozdrowotnym. Mechanizm działania tej mieszanki łączy ze sobą wzrost liczby bakterii wykazujących zdolność do metabolizmu polifenoli w przewodzie pokarmowym ze zwiększonym stężeniem metabolitów, które docierają do wątroby i regulują mechanizmy związane z metabolizmem lipidów, stresem oksydacyjnym oraz stanem zapalnym" - opisuje naukowiec.
Innymi słowy - łącząc spożycie malin z suplementem prebiotycznym, wzmacniamy działanie prozdrowotne tych owoców, a to korzystnie wpływa m.in. na metabolizm wątroby. Przypomnijmy, że wątroba odpowiada m.in. za metabolizm składników odżywczych - białek, tłuszczów, węglowodanów czy witamin.
"Niezbędne są jeszcze dalsze badania na ludziach, jednak połączenie polifenoli występujących w różnych produktach (np. soku, musie, liofilizacie) z fruktooligosacharydami może być cennym dodatkiem diety wspierającym profilaktykę zdrowotną i mógłby już teraz pojawić się w wielu produktach o potencjale prozdrowotnym" - podsumowuje dr Fotschki.
Wyniki badań opublikowano na łamach "Food Research International".
CZYTAJ TAKŻE:
Czereśnie dobre dla tarczycy? O takich właściwościach tych owoców mało kto wie
Wzmacniają żyły i wymiatają złogi z jelit. Idealne owoce dla nadciśnieniowców
Masz zepsuty zegar biologiczny? Winowajcą może być twoja wątroba