Ocet jabłkowy - zalety i właściwości zdrowotne

Kleopatra piła go dla urody, amerykańscy farmerzy - dla witalności, a Hipokrates polecał łączyć ten specyfik z miodem i stosować jako remedium na przeziębienie. Ocet jabłkowy, bo o nim mowa, choć medycynie znany od zawsze, został w ostatnich latach odkryty na nowo przez entuzjastów zdrowego odżywiania oraz naturalnej pielęgnacji.

Ocet jabłkowy - co to jest?

Ocet jabłkowy to wodny roztwór kwasu octowego powstały w procesie fermentacji octowej jabłek (lub jabłkowych skórek z niewielką ilością miąższu). Wygląda jak zwykły sok jabłkowy, ale ma zdecydowanie bardziej wyrazisty zapach i ostrzejszy smak. Przygotowany w domu, z dobrej jakości owoców (bez oprysków), jest produktem w zasadzie w 100 proc. naturalnym, zatem już na starcie przebija swoje sklepowe odpowiedniki. Przewyższa też tradycyjny ocet spirytusowy, ponieważ zawiera pewną ilość witamin i minerałów, a jego zastosowanie jest zdecydowanie szersze. 

Spirytusowy polecany jest przede wszystkim jako środek czyszczący, składnik domowej roboty preparatów do odkamieniania, odkażania rozmaitych powierzchni, czy mycia szyb - pod tym względem nie ma sobie równych. W kuchni używa się go jako konserwantu i dodatku nadającego niektórym potrawom zdecydowany aromat, ale powinien być stosowany w małych dawkach, bo w nadmiarze może poważne zaszkodzić. 

Z kolei ocet jabłkowy wykorzystuje się z powodzeniem w kuchni, ale także przy okazji rytuałów pielęgnacyjnych oraz w celach prozdrowotnych - spełni swoje zadanie, o ile będzie każdorazowo dawkowany ostrożnie. 

Jeśli nie przemawia do ciebie wizja fermentowania jabłek w zaciszu własnej kuchni, możesz kupić gotowy wyrób, ale zwróć uwagę na etykietę i opakowanie. Wartościowy ocet powinien być niepasteryzowany, nieprzefiltrowany, naturalnie mętny oraz zamknięty w szklanej butelce. 

Reklama

Właściwości prozdrowotne octu jabłkowego

Ocet jabłkowy a odchudzanie - specyfik ten zasłynął jako sojusznik w walce z nadprogramowymi kilogramami, jak się okazuje, całkiem słusznie. Wnioski z badań, przeprowadzanych niezależnie w różnych częściach globu, jednoznacznie potwierdzają hipotezę o odchudzających właściwościach octu jabłkowego. Jak to działa?

Picie szklanki wody z łyżką octu przed posiłkiem podkręca przemianę materii, przyspiesza też wystąpienie uczucia sytości, stąd po takim napitku siłą rzeczy zjada się mniej. O ile mniej? Zdaniem naukowców, osoby stosujące kurację octową, dziennie zjadają przynajmniej 200 kcal mniej niż ci, którzy tego nie robią lub piją przed posiłkiem czystą wodę. 

Nawiasem mówiąc, ocet jabłkowy jest niskokaloryczny, szklanka wody z łyżką octu to 3-4 kcal. Dodatkowo, wspomaga procesy trawienne, co pośrednio również sprawia, że podziałka wagi będzie pokazywać coraz mniej. 

Stop patogenom - udało się przekonująco wykazać, że ocet jabłkowy ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antyseptyczne. Dlatego w formie rozcieńczonej stosowany jest miejscowo w leczeniu grzybic, także grzybic paznokci (trzeba uważać przy aplikacji, by nie podrażnić skóry, nie powinna być zbyt długo wystawiona na kontakt z tym płynem), oraz zakażeń bakteryjnych. Wypijany z wodą, w proporcji o jakiej wspomniano powyżej, wspiera walkę z patogenami "od środka", ogólnie wzmacniając organizm.

Przeciw przeziębieniom - dodatek octu jabłkowego wzbogaci i uskuteczni działanie wszelkich domowych środków na przeziębienie (np. herbatę z miodem czy własnej roboty syropy).

Wsparcie osłabionych włosów - płukanka octowa to nienowy patent na piękne, wzmocnione i błyszczące włosy. W czasach, kiedy nikomu nie śniły się jeszcze pachnące odżywki, kobiety stosowały kurację octową i bardzo ją sobie chwaliły. Dzisiejsze użytkowniczki może to zadziwić, ale wówczas do celów pielęgnacyjnych z powodzeniem używano octu spirytusowego łączonego z wodą. Taki pomysł wydaje ci się lekko przerażający (choć niesłusznie!) i nie znosisz zapachu octu? Wypróbuj mniej kontrowersyjną płukankę z wykorzystaniem octu jabłkowego.

Cała operacja jest prosta - wystarczy, że wymieszasz łyżkę octu ze szklanką wody i polejesz otrzymanym płynem włosy tuż po umyciu ich szamponem. Pozwól miksturze podziałać przez dwie minuty, następnie spłucz włosy. Po regularnym stosowaniu twoje włosy staną się bardziej gładkie i lśniące (efekt osiągnięty dzięki domknięciu łusek włosa), będą rosły nieco szybciej, "odżyją" dzięki oczyszczeniu z niewidocznych gołym okiem, ale oblepiających je pozostałościach po produktach do stylizacji, a ewentualny łupież oraz swędzenie skóry zmniejszą się znacząco.

Przygotowanie octu jabłkowego

Obierz dwa kilogramy jabłek, skórki przełóż do głębokiego glinianego naczynia lub dużego słoja i zalej przegotowaną wodą. Najlepiej odmierzaj jej ilość szklankami, ponieważ w kolejnym kroku dodamy tyle łyżek cukru, ile szklanek wody wlaliśmy do naczynia. Skórki nie mogą wystawać ponad wodę, gdyż w takich warunkach zaczęłyby gnić. Możesz ułatwić sobie pracę, używając np. małego talerzyka, który uniemożliwiałby skórkom wypływanie na powierzchnię, ale na ogół porządne mieszanie (wyłącznie drewnianą łyżką) i spychanie ich na dno powinno wystarczyć. 

Całość przykryj gazą i zabezpiecz gumką-recepturką. Odstaw na cztery tygodnie, umieść ocet w zaciemnionym miejscu o temperaturze pokojowej. Raz dziennie mieszaj zawartość naczynia/słoja. Po upływie miesiąca odcedź otrzymany płyn i przelej go do ciemnych, wyparzonych wcześniej buteleczek. Od tego czasu powinien być przechowywany w lodówce.

Jak spożywać ocet jabłkowy?

Octu żadnego rodzaju nie należy spożywać w postaci nierozcieńczonej, ponieważ mogłoby to skończyć się podrażnieniem układu pokarmowego. Dotyczy to też octu jabłkowego, chociaż ten uchodzi za łagodniejszy niż spirytusowy. 

Jeśli zamierzasz pić ocet jabłkowy jako "wspomagacz" odchudzania lub po prostu jako poranny "odtruwacz", wlej jego jedną łyżkę stołową do szklanki przegotowanej lub przefiltrowanej wody. Miksturę spożywa się raz lub maksymalnie dwa razy dziennie, przynajmniej 30 minut przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać tydzień, później należy zrobić miesiąc przerwy i proces powtórzyć. Przyjmuje się, że kuracja octowa nie może trwać zbyt długo. Dodatkowy bonus - ta mikstura odświeża oddech.

Osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, chcące korzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego, mogą rozważyć stosowanie tabletek na jego bazie. Pacjenci z cukrzycą przed rozpoczęciem suplementacji powinni zasięgnąć porady lekarskiej.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ocet jabłkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL