Te herbaty wybieraj, by uregulować ciśnienie. Zyska też serce i nerki

Kawa, zwłaszcza mocna i w dużych ilościach, nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem tętniczym, podobnie jak czarna herbata. Choć same w sobie znacząco ciśnienia nie podnoszą, to zawierają sporo kofeiny lub, które nie sprzyjają leczeniu nadciśnienia. Istnieją natomiast rodzaje herbaty i naparów ziołowych, które mogą pomóc regulować ciśnienie tętnicze. Sprawdź, co bezpiecznie można pić przy nadciśnieniu.

Co pić przy nadciśnieniu?

Naukowcy udokumentowali wpływ herbaty na regulację ciśnienia krwi. Zalety naparów roślinnych opierają się na pewności, że zawierają one substancje polifenolowe lub flawonoidy. Badania sugerują, że te ostatnie mogą odgrywać znaczącą rolę w kontrolowaniu i leczeniu nadciśnienia.

Przeciwnadciśnieniowe działanie herbaty stało się popularnym tematem badań. Testy kliniczne próbowały opisać rolę herbaty w obniżaniu ciśnienia krwi.

Zarówno czarne, jak i zielone herbaty parzone są z liści krzewu Camellia sinensis. Przy czym zielona herbata pochodzi z niesfermentowanych liści i zawiera więcej przeciwutleniaczy. Utlenianie podczas procesu fermentacji czarnej herbaty zmniejsza jej poziom przeciwutleniaczy.

Reklama

Niektóre polifenole (katechiny) zawarte w herbacie i naparach ziołowych pomagają rozluźnić mięśnie gładkie wyściełające naczynia krwionośne, co może skutkować obniżeniem ciśnienia krwi. Herbata zawiera także L-teaninę - aminokwas, który, jak udowodniono, obniża ciśnienie krwi u osób poddawanych stresowi.

Herbata na nadciśnienie

Farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego jest skuteczniejsze, gdy chory regularnie ćwiczy i przestrzega diety. Wiemy, że przy nadciśnieniu warto stosować dietę DASH, ale co pić skoro kawa i czarna herbata są na cenzurowanym? Badania wskazują na kilka konkretnych napojów, które nie podnoszą ciśnienia, co więcej, mogą pomóc je obniżyć. Warunkiem skuteczności herbat jest wprowadzenie ich do diety na stałe. Efekty są subtelne, ale wyraźnie widoczne, co potwierdziły badania naukowe.

Herbata z hibiskusa a nadciśnienie

Ta lekko cierpka herbata o czerwonym zabarwieniu jest jednym z napojów polecanych osobom z nadciśnieniem. To działanie powiązane jest z wysoką zawartości polifenoli i antocyjanów w naparze z płatków tej rośliny. Substancje te pomagają rozszerzyć naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi. 

Zielona herbata a nadciśnienie

Camellia sinensis to roślina, z której liści parzymy zieloną herbatę. Zawiera ona bardzo wysokie stężenie katechin, a zwłaszcza galusan epigalokatechiny. Są to związki bioaktywne, które mają silne działanie prozdrowotne, w tym regulują działanie układu sercowo-naczyniowego.

Herbata z liści oliwnych a nadciśnienie

Herbata ta zawiera związki takie jak oleuropeina i hydroksytyrozol, które, jak się uważa, wspomagają regulację ciśnienia krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych. Napar przygotowuje się z suszonych liści drzewa oliwnego, na delikatny, ziołowy smak.

Herbata z jagód głogu na nadciśnienie

Napar ma lekko słodki i cierpki smak. Tradycyjnie stosowana w celu wspomagania zdrowia serca, herbata głogowa może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie krwi i przyczyniając się do obniżenia ciśnienia krwi.

Herbata rumiankowa na nadciśnienie

Herbatę rumiankową sporządza się z suszonych kwiatów rumianku (Matricaria chamomilla lub Chamaemelum nobile). Jest znany ze swoich łagodnych, kojących i uspokajających właściwości i jest często stosowany w celu promowania relaksu i łagodzenia stresu, co może pośrednio korzystnie wpływać na ciśnienie krwi. Napar z rumianku zawiera różne korzystne związki, takie jak flawonoidy, terpenoidy i kumaryny, które przyczyniają się do jego właściwości terapeutycznych.

Herbata Oolong łagodnie obniża ciśnienie

Przeciwutleniacze w herbacie oolong są takie same jak w zielonej herbacie. Zawiera bioaktywne katechiny, które mogą regulować pracę układu sercowo - naczyniowego.

Ile filiżanek herbaty pić, by wspierać leczenie nadciśnienia?

Dawkowanie herbat obniżających ciśnienie krwi zależy od stanu pacjenta oraz jego stylu życia. W przypadku herbaty hibiskusowej badania wykazały subtelne, ale widoczne działanie u osób, które wypijały dwie filiżanki naparu dziennie.

Naturalne preparaty nie działają natychmiast - tutaj ważne jest działanie systematyczne i cierpliwość. Efekty picia herbaty na nadciśnienie mogą być widoczne po kilku tygodniach, ale u niektórych pacjentów potrzeba na to miesięcy. Dobrą metodą jest wybranie napoju, który smakuje ci najbardziej, wtedy łatwiej będzie zachować rutynę.

Pamiętaj, że ziołowe napary nie zastępują leków ani nie zwalniają z konieczności zmiany stylu życia na zdrowszy. Zanim zaczniesz regularnie pić ziołowe  herbaty, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże upewnić się, że herbata, którą chcesz stosować, nie będzie wchodzić w reakcję z przyjmowanymi lekami.

CZYTAJ TAKŻE:

Przy nadciśnieniu szkodzą bardziej niż kawa. Trzy zakazane napoje


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | nadciśnienie dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL