Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) rozpoznaje się u coraz większej liczby dzieci. Warto wiedzieć, że AZS może mieć podłoże genetyczne i niekiedy także przyczyny psychosomatyczne.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - przyczyny i objawy

Atopowe zapalenie skóry (skaza białkowa, wyprysk atopowy, egzema) to przewlekła, nawracająca zapalna choroba skóry. AZS zwykle zaczyna się w okresie niemowlęcym lub dziecięcym. Często ma podłoże genetyczne. AZS charakteryzuje się nieprawidłową pracą układu immunologicznego, który wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko wielu substancjom (alergenom). W połączeniu z nieprawidłową budową naskórka objawia się to dolegliwościami skórnymi takimi jak:

- zaczerwienie

- sucha i podrażniona skóra

- silny świąd

- rumień niekiedy z grudkami, nadżerkami.

Reklama

U niemowląt pojawiają się najczęściej na twarzy, skórze głowy, szyi, na tułowiu i kończynach, u małych dzieci na kolanach, podudziach, dłoniach, śródstopiach, ale i na tułowiu. Charakterystyczne są zmiany występujące w zgięciach łokci i kolan.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci bardzo często jest reakcją na alergeny zawarte w jedzeniu, może być także reakcją na czynniki zewnętrzne  np. roztocza kurzu, a także drażniące substancje występujące w kosmetykach. Niektórzy lekarze zwracają uwagę na psychosomatyczne przyczyny atopii - bardzo często zapominamy, że stres (np. nowe przedszkole) dotyka także najmłodszych.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - pielęgnacja

Wszelkie niepokojące zmiany na skórze trzeba pokazać pediatrze. Atopowe zapalenie skóry u dzieci powinien potwierdzić dermatolog lub alergolog. Niekiedy stan skóry jest na tyle poważny, że wymaga leczenia sterydami lub antybiotykami w wypadku zakażeń bakteryjnych. 

Najczęściej zalecane są delikatne środki pielęgnacyjne specjalnie przeznaczone dla skóry dzieci z AZS - emolienty. Pielęgnacja dziecka cierpiącego na AZS jest trudna - trzeba dobrać nie drażniące preparaty do pielęgnacji, często stosować dietę i unikać innych alergenów. Polecane są  także środki naturalne przynoszące ukojenie - np. siemię lniane czy mąka ziemniaczana dodawane do kąpieli.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL