Leczenie zapalenia spojówek u dziecka

​Zapalenie spojówek to bardzo zaraźliwa dolegliwość oczu, dlatego konieczne jest w tym czasie izolowanie dziecka od rówieśników.

Zapalenie spojówek - kiedy niegroźne?

Należy odróżnić fizjologiczne, niegroźne zapalenie spojówek od infekcyjnego zapalenia spojówek. Ten pierwszy stan jest częsty u maluchów, których kanaliki łzowe są jeszcze niedrożne, co zwykle ma miejsce do około trzeciego miesiąca życia. Stosuje się wtedy terapię domową. Należy przemywać oczka solą fizjologiczną (pamiętajmy o odpowiednim kierunku - do wewnątrz oka!). 

Gdy taka terapia nie przynosi efektu, należy skontaktować się z lekarzem. 

Zapalenie spojówek u niemowląt - przyczyny

Jeżeli fizjologiczne zapalenie spojówek zmienia się w stan patologiczny, świadczy to o tym, że oko malucha zostało podrażnione, np. przez zatarcie brudną ręką lub wpływ czynników zewnętrznych. Może to być: kontakt z kurzem, promieniami słonecznymi, przeciągiem, obcym ciałem, które dostało się do oczka lub ostrym wiatrem. Nieco inaczej wygląda to u starszych dzieci.

Reklama

Zapalenie spojówek u starszych dzieci - przyczyny

W wypadku starszych dzieci za stan chorobowy odpowiedzialne są zwykle bakterie lub wirusy, co powoduje konieczność izolowania chorego dziecka, gdyż zapalenia spojówek tego rodzaju są bardzo zaraźliwe. 

Niezaraźliwe postaci choroby to te wywołane przez czynniki alergizujące bądź podrażnienia.

Objawy zapalenia spojówek, postępowanie

Oczy zaczerwienione, z sączącą się wydzieliną ropną, wrażliwe na światło, bolesne - wszystko to spowoduje to rozdrażnienie i płaczliwość dziecka, które będzie często pocierać chore oczy. 

By temu zapobiec i ulżyć dziecku jak najszybciej, należy udać się do lekarza i rygorystycznie przestrzegać jego zaleceń oraz stosować leki.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL