Nagła śmierć łóżeczkowa. Jak uchronić przed nią dziecko?

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) jest najczęstszą przyczyną śmierci wśród niemowląt i noworodków - stanowi niemal 50 proc. wszystkich przyczyn zgonu dzieci w tym wieku. Wielu rodziców bardzo obawia się SIDS. Warto jednak wiedzieć, że, trzymając się kilku prostych zasad, możemy znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Czym właściwie jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej? W jaki sposób można mu zapobiegać? Wyjaśniamy!

Nagła śmierć łóżeczkowa - przyczyny

Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, gdy malutki, dotychczas pełen zdrowia noworodek, nagle umiera, a lekarze rozkładają ręce, nie mogąc znaleźć przyczyny. Niestety, tak się dzieje w SIDS, czyli zespole nagłej śmierci łóżeczkowej. Pojawia się on u najmłodszych dzieci - noworodków i niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia, jednak najczęściej w pierwszych trzech miesiącach życia. Zwykle występuje w nocy, między północą a godz. 9 rano

Dotychczas nie wyjaśniono, dlaczego zdrowe niemowlę nagle umiera podczas snu. Badanie pośmiertne nigdy nie wykazuje przyczyny śmierci. Podejrzewa się jednak, że bardzo istotną rolę w SIDS pełnią kombinacje wielu różnych czynników ryzyka, związanych zarówno ze sposobem opieki nad dzieckiem, jak i naszymi nawykami. Trzeba tu wymienić m.in. palenie papierosów przez rodziców, sposób układania dziecka do snu czy też spanie w jednym łóżku razem z dzieckiem.

Reklama

Nagła śmierć łóżeczkowa a palenie papierosów

Dym tytoniowy ma szkodliwy wpływ na rozwój najmłodszych. Dzieci kobiet, które paliły w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią, mogą mieć niską masę urodzeniową, a w przyszłości problemy z rozwojem motorycznym, zachowaniem czy nauką mowy. Palenie papierosów również zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej - dane ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że niemal 22 proc. przypadków SIDS było związanych z paleniem tytoniu przez najbliższe osoby z otoczenia dziecka. Szacuje się, że wypalanie tylko jednego papierosa dziennie zwiększa ryzyko SIDS dwukrotnie.

Nagła śmierć łóżeczkowa a sen dziecka

Tak błaha rzecz, jak pozycja spania dziecka, może uchronić przed jego nagłą śmiercią. Badania wykazały, że dzieci śpiące na brzuszku mają większe ryzyko wystąpienia SIDS w porównaniu z dziećmi śpiącymi na pleckach

Czasami rodzice w obawie przed wyziębieniem dziecka ubierają je bardzo ciepło i otulają nadmierną ilością kołderek i koców. Może to doprowadzić do przegrzania, które również jest czynnikiem ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tego samego powodu nie warto nadmiernie podwyższać temperatury w pokoju, w którym noworodek śpi. 

Ryzyko SIDS wzrasta również o ponad 50 proc., gdy rodzice śpią w jednym łóżku razem z dzieckiem. Mimo że jest to bardzo wygodne, to jednak może skończyć się tragicznie. Niestety, podczas snu wiele razy nieświadomie zmieniamy pozycje ciała, przekręcamy się z boku na bok, przez co istnieje ryzyko nieświadomego podduszenia dziecka ręką czy własnym ciężarem ciała.

Nagła śmierć łóżeczkowa a ciąża i karmienie piersią

SIDS znacznie częściej pojawia się u dzieci młodych mam, w szczególności w wieku nastoletnim. Nie bez znaczenia jest również waga urodzeniowa dziecka. Dzieci o niskiej masie ciała po porodzie mają ponad dwukrotnie wyższe ryzyko SIDS. W przypadku wcześniaków ryzyko to wzrasta ponad czterokrotnie.

Co ciekawe, na wystąpienie SIDS wpływ ma także sposób karmienia - noworodki karmione piersią wykazują mniejsze ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej w porównaniu z dziećmi karmionymi preparatami zastępczymi.

Jak zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?

Nagłej śmierci łóżeczkowej nie da się całkowicie zapobiec, jednak, trzymając się kilku prostych zasad, można znacznie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia

W tym celu:

  • rzuć palenie tytoniu;
  • dbaj o nieprzegrzewanie dziecka podczas snu i ubieraj je odpowiednio do temperatury panującej w pokoju;
  • kładź dziecko do spania na pleckach, nie na brzuszku;
  • unikaj spania z dzieckiem w jednym łóżku - najlepiej, aby miało ono osobne łóżeczko w pobliżu łóżka rodziców;
  • nie podkładaj pod główkę dziecka poduszeczek, nie stosuj puchatych prześcieradeł i zbyt miękkich materacy;
  • jeśli twoje dziecko ukończyło szósty tydzień życia, podaj mu smoczek-gryzak podczas zasypiania - zmniejsza to ryzyko SIDS.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dlaczego warto unikać alkoholu, kiedy starasz się o ciążę? 

Nie usypiaj dziecka w ten sposób! 

Sześć prostych sposobów na uśpienie dziecka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niemowlę | noworodek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL