​O czym może świadczyć gorączka u dziecka?

Jednym z wielu problemów, które spędzają młodym rodzicom sen z powiek jest gorączka u dziecka. O ile w przypadku przeziębienia łatwo wpaść na jej przyczynę, to czasami zdarza się, że pojawia się nagle, bez zapowiedzi i bez żadnych objawów towarzyszących. O czym może świadczyć gorączka u dziecka i jak należy postępować, gdy dziecko ma wysoką temperaturę?

Przyczyny gorączki u dziecka

Najczęściej występującymi przyczynami gorączki u dzieci jest ząbkowanie oraz choroba zwana trzydniówką, podczas której dziecko przez trzy dni ma bardzo wysoką temperaturę, a później pojawia się wysypka. 

Gorączka może pojawić się także jako reakcja obronna organizmu na różnego rodzaju infekcje, zarówno wirusowe jak i bakteryjne, w tym zapalenie układu moczowego, zapalenie płuc, oskrzeli czy opon mózgowych. Może być także reakcją poszczepienną. Wśród innych przyczyn można wymienić choroby zakaźne takie jak odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna.

Reklama

Kiedy i jak obniżać gorączkę dziecku?

Dla dziecka standardowa temperatura ciała waha się średnio pomiędzy 36,6 a 37,5 stopnia Celsjusza, co jest spowodowane niedojrzałością układu termoregulacyjnego dziecka. Jeśli temperatura jest wyższa i dochodzi do 38 stopni Celsjusza możemy mówić o gorączce. Nie należy zwlekać ze zbijaniem temperatury zbyt długo, gdyż może to doprowadzić m.in. do drgawek. Istnieją tradycyjne oraz farmakologiczne sposoby zbijania gorączki. 

Do farmakologicznych zaliczyć można podawanie leków obniżających temperaturę ciała. Ich skład zazwyczaj jest oparty na paracetamolu bądź ibuprofenie i występują w różnych formach - jako syropy, czopki lub tabletki w przypadku starszych dzieci. 

Naturalne sposoby zbijania temperatury polegają na schładzaniu ciała za pomocą założenia dziecku lekkiego ubrania, chłodnych okładów czy chłodnych kąpieli. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że podczas gorączki należy poić dziecko dużą ilością płynów, by zapobiegać odwodnieniu. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL