Przyczyny wypadania włosów u dzieci

​Wypadanie włosów u dziecka powinno budzić niepokój, jeżeli jest związane z czymś innym niż zjawisko naturalnego starzenia się włosa.

Wypadanie włosów naturalne - do kiedy?

Wypadanie włosów to zjawisko zupełnie naturalne i nie ma powodów do niepokoju, jeżeli jest to równomierny proces. Jeżeli jednak zauważamy, że ilość wypadających włosów nagle zaczyna się powiększać, należy zastanowić się nad możliwymi źródłami problemu. I to nie samemu, lecz z lekarzem.

Wypadanie włosów w związku z niedoborami w diecie dziecka

Niedobory w diecie, a w efekcie brak witamin może spowodować anemię. Jednym z jej objawów będzie właśnie wypadanie włosów. Potwierdzeniem takiej przyczyny wypadania włosów będzie przeprowadzenie kontrolnego badania krwi. Jeżeli podawanie preparatów multiwitaminowych nie powoduje zmniejszenia stopnia dolegliwości należy udać się bezzwłocznie do lekarza.

Reklama

Wypadanie włosów w związku z łysieniem telogenowym

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą mieć problemy z wypadaniem włosów bez rekompensowania tego wzrostem kolejnych, co nazywa się łysieniem telogenowym. Będzie to zwykle efektem ciężkiej choroby, zabiegu chirurgicznego, nagłej utraty wagi lub stresu emocjonalnego.

Wypadanie włosów w efekcie zakażenia bakteryjnego

Jeżeli miejsca, w których wypadania włosów są zaczerwienione i swędzą, możemy mieć do czynienia z wypadaniem włosów w efekcie działania gronkowca bakterii aureaus. Rozpoznaje się wtedy też grzybicę skóry.

Wypadanie włosów w pojedynczych miejscach

Jeżeli do wypadania włosów dochodzi w pojedynczych miejscach, mówimy wtedy o tzw. łysieniu plackowatym. Zaczyna się ono osłabieniem i łamaniem włosów. Potem pojawiają się charakterystyczne obszary pozbawione włosów.

Wypadanie włosów w efekcie działań mechanicznych

Jeżeli dziecko ma zbyt ciasno związane włosy, nieuchronnie spowoduje to nadmierne ich wypadanie. Podobnie w przypadku, gdy dziecko cierpi na neurotyczną przypadłość zwaną trichotillomanią, która polega na ciągnięciu, szarpaniu bądź wyrywaniu sobie włosów.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL