Zrobią wszystko, by uniknąć seksu. Nawet kłamią i przestają się myć

Na samą myśl o seksie pocą się i trzęsą, nie mogą złapać tchu albo nawet mdleją. Osoby cierpiące na genofobię, czyli lęk przed współżyciem, zrobią wszystko, by tylko uniknąć zbliżenia, nawet całkowicie przestaną dbać o siebie czy myć się. Problem może wynikać z traumatycznych doświadczeń związanych z seksem, ale nie jest to warunek konieczny - czasem cierpiący na to zaburzenie mogą nie być nawet świadomi, że je mają. Poza niechęcią do kontaktów seksualnych w genofobii można zaobserwować można liczne objawy fizyczne, które bardzo uprzykrzają życie, i ujawniają się nie tylko w sypialni.

Genofobia, czyli strach przed seksem - co to jest?

Genofobia to lęk przed seksem. Szacuje się, że problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Niestety skala tego zjawiska jest nieznana. Brak oficjalnych statystyk może wskazywać, że wielu pacjentów nie zgłasza się po specjalistyczną pomoc. 

W przypadku genofobii lęk nie ma nic wspólnego z niepokojem lub zdenerwowaniem, które często towarzyszy osobom aktywnym seksualnie, które obawiają się tego, jak wypadną w łóżku, lub tym, które dopiero rozpoczynają współżycie. Osoby borykające się z genofobią postrzegają seks jako coś nieprzyjemnego, bolesnego i sprawiającego cierpienie

Reklama

Genofobia, czyli strach przed seksem - objawy

Głównym objawem genofobii jest unikanie kontaktów seksualnych i częściowa oziębłość płciowa. Nie chodzi wyłącznie o stosunek płciowy, ale także o pocałunki czy przytulanie. Towarzyszący genofobii lęk w wielu przypadkach jest tak silny, że uniemożliwia jakiekolwiek relacje. 

Poza tym wystąpić mogą także inne objawy:

  •   nadmierne pocenie,
  •   suchość w ustach,
  •   problemy z oddychaniem,
  •   drżenie rąk,
  •   zawroty głowy,
  •   przyśpieszone bicie serca,
  •   zmęczenie,
  •   drażliwość,
  •   napięcie mięśni.

Wymienione powyżej objawy mogą pojawić się zarówno podczas kontaktu z inną osobą, jak i w sytuacji, gdy chory jedynie pomyśli o stosunku seksualnym. Zdarza się również, że pacjenci przestają dbać o higienę czy wygląd, specjalnie po to, aby nie wzbudzać u innych osób jakiegokolwiek zainteresowania erotycznego. Zminimalizować to ma ryzyko ewentualnych kontaktów seksualnych. 

Dla osób unikających seksu charakterystyczne są również kłamstwa i często całkowicie bezsensowne wymówki, które mają tłumaczyć brak ochoty na seks i oziębłość płciową. Co istotne, genofobia w żaden sposób nie wyklucza masturbacji

Genofobia, czyli strach przed seksem - przyczyny

Najpowszechniejszą przyczyną genofobii są traumatyczne doświadczenia związane ze stosunkiem seksualnym, w tym przemoc na tle seksualnym. Inne możliwe przyczyny to: problemy z erekcją, strach przed zajściem w ciążę, strach przed HIV i chorobami wenerycznymi czy przebyte choroby i operacje narządów płciowych. 

Genofobia może mieć także podłoże kulturowe (w niektórych krajach współżycie dozwolone jest wyłącznie po ślubie) lub wynikać z wychowywania się w bardzo konserwatywnej, lub religijnej rodzinie. 

Leczenie genofobii. Czy strach przed seksem da się pokonać?

 Leczenie genofobii opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Dobre efekty można osiągnąć zwłaszcza w przypadku terapii poznawczo-behawioralnej. W sytuacji, gdy osoba z genofobią jest w związku, warto zastanowić się nad terapią dla par. W wielu przypadkach partnerzy obwiniają się i doszukują się przyczyny lęku w swoim zachowaniu

U niektórych osób z bardzo silną genofobią może wystąpić konieczność zastosowania również leczenia farmakologicznego. W takim przypadku, poza terapeutą, należy zgłosić się także do lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leki. Bardzo istotne jest, aby nie osłabiały one libido pacjenta. 

Ważnym elementem powrotu do zdrowia jest także wizyta u seksuologa. Osoby, które pozbędą się lęku, często nie mają bowiem pojęcia o tym, jak powinny zachować się w łóżku. Rozmowa z doświadczonym seksuologiem może dodać pewności siebie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kiedy należy udać się do seksuologa?

Królowe śniegu i faceci bez ikry? Brak ochoty na seks to objaw ukrytej choroby

Najdziwniejsze fobie - niesamowite, czego ludzie się boją

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seksualność | fobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL