Resort zdrowia: Eris już w Polsce. Takie objawy mogą wskazywać na zakażenie

Eris, podwariant Omikronu, który rozlewa się w USA i Wielkiej Brytanii, dotarł do Polski - potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Podwariant Eris został wykryty w czterech próbkach. Jakie objawy wywołuje? Jak bardzo jest niebezpieczny? Odpowiadamy.


Eris to "rodzina" Omikronu

EG.5.1, potocznie zwany Eris, to podwariant Omikronu. Wykryto go w lutym tego roku. Na początku sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmowała, że zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać się na całym świecie. W niektórych krajach, np. w Japonii, zanotowano wzrost hospitalizacji (związany nie z ciężkością objawów, a m.in. spadkiem odporności wśród społeczeństwa). Przed kilkoma dniami w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog, wskazywała, że EG.5.1 w Wielkiej Brytanii odpowiada za prawie 15 proc. wszystkich zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2, a w Stanach Zjednoczonych za ponad 20 proc., co spowodowało, że stał się tam wariantem dominującym. Do tej pory Eris dotarł do ponad 50 krajów na świecie. 

Reklama

Polecamy: RSV, grypa i covid. Jak je odróżnić? 

Eris już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Jeszcze pod koniec sierpnia nie było informacji, że Eris dotarł do Polski. 4 września Ministerstwo Zdrowia przekazało jednak, że w kilku próbkach stwierdzono obecność nowego podwariantu Omikronu.

"W Polsce dominuje wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2, w obrębie którego wyróżnia się podwarianty, m.in. Kraken (podwariant Omikron XBB.1.5), Eris (podwariant Omikron EG.5.1), Pirola (podwariant Omikron BA.2.86). Podwariant Eris wykryto w czterech próbkach. Podwariantu Pirola dotąd nie stwierdzono (dane z GISAID z 30 sierpnia)" - przekazano w odpowiedzi serwisowi Medonet.

Podwariant Pirola, o którym wspomniał resort zdrowia, przyciąga szczególną uwagę naukowców i budzi duże obawy. Jego krytyczną cechą jest bowiem wyjątkowo duża liczba mutacji.

Obecnie jest jednak za wcześnie, by stwierdzić, czy podwariant Pirola jest bardziej zakaźny - zaznaczają naukowcy z Yale School of Medicine. Nie ma też potwierdzonych dowodów na to, że powoduje on cięższy przebieg choroby. Niewiele wiadomo również o jego objawach.

Czytaj też: Wirusolożka: Wzrost liczby zachorowań przełoży się na wzrost hospitalizacji

Objawy zakażenia Eris

Jak może objawiać się zakażenie podwariantem Eris? Wymienia się takie objawy jak: 

  • ból gardła,
  • katar,
  • kichanie,
  • zatkany nos,
  • suchy kaszel,
  • mokry kaszel,
  • ochrypły głos,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • zmieniony smak i węch,
  • zmęczenie. 

Jak groźny jest Eris?

EG.5.1 przykuł uwagę badaczy ze względu na dwie znaczące mutacje w obrębie białka kolca, które umożliwiają wirusowi uciec przed mechanizmami obronnymi organizmu - przypominają naukowcy z Yale School of Medicine. W ciągu kilku tygodni po wykryciu podwariant rozprzestrzeniał się szybciej niż inne linie. Eksperci uważają jednak, że nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Według badań nie jest bardziej niebezpieczny od innych mutacji. 

"Na podstawie dostępnych dowodów ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez EG.5 ocenia się jako niskie na poziomie globalnym" - stwierdziła w sierpniu WHO, dodając, że ryzyko wydaje się być porównywalne z innymi krążącymi wariantami będącymi przedmiotem zainteresowania.

WHO zapewnia, że nie ma dowodów na cięższy przebieg infekcji niż przy poprzednich wariantach.

CZYTAJ TAKŻE: 

Powikłania po covidzie. Dotyczą również stóp

Jak uniknąć zakażenia bakterią Legionella pneumophila?

Grzmią o covidzie 2.0. "My tego nie wyleczymy"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Covid 19 | nowy wariant koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL