Koreanki szukają tego składnika w kremach i maseczkach. Nawilża, ujędrnia i odmładza
Koreańskie kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Powód jest oczywisty. Chcemy mieć tak nieskazitelną i promienną cerę jak Koreanki, chcemy, żeby oznaki starzenia pojawiały się jak najpóźniej, podobnie jak u mieszkanek Korei właśnie, które wyglądają zdecydowanie młodziej, niż wskazuje na to ich metryka. Koreanki mają swoje sposoby, swoje rytuały i produkty, po które sięgają każdego dnia. W ich kosmetykach, które znane są z tego, że mają świetny skład, znajdziemy m.in. wąkrotę azjatycką. Dlaczego warto sięgać po produkty, w których występuje? Jak wpływa na skórę?
Osoby, które sięgają po koreańskie kosmetyki, dobrze znają ten składnik. Wąkrota azjatycka (wąkrotka azjatycka, gotu kola) to roślina o długiej i różnorodnej historii zastosowań, bardzo ceniona m.in. w medycynie ajurwedyjskiej, szeroko rozprzestrzeniona w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Rośnie m.in. w Indiach, Chinach, Japonii, Malezji, Indonezji, w Południowej Afryce, w Południowej i Środkowej Ameryce, a także w Australii, najczęściej na terenach obfitujących w wodę, zarówno nasłonecznionych, jak i zacienionych. Jej liście są okrągławe, nerkowate lub dłoniaste, zaokrąglone na wierzchołku, o karbowanym brzegu, a kwiaty małe, bezszypułkowe, białe, ciemnoróżowe do czerwonawych.
Wąkrotce azjatyckiej przypisuje się wiele właściwości. Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, choć znana jest nam przede wszystkim jako składnik kosmetyków. Surowcem zielarskim jest część nadziemna lub cała roślina.
W wąkrotce azjatyckiej znajdziemy wiele istotnych składników, m.in. dla skóry i jej kondycji, jednak dokładny skład chemiczny rośliny jest uzależniony od miejsca jej występowania. Wąkrotka azjatycka zawiera duże ilości pentacyklicznych saponin triterpenowych, do których należą m.in. azjatykozyd, madekasozyd, centellozyd, bramozyd, braminozyd, kwas azjatykowy czy kwas bramikowy. Poza tym roślina jest źródłem monoterpenów, seskwiterpenów, flawonoidów, witaminy A, witaminy C, witaminy K, witaminy E czy magnezu.
Wąkrotka azjatycka (częściej można spotkać się ze zdrobniałą formą) jest wykorzystywana od tysięcy lat. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i funkcjonowanie mózgu. Poprawia elastyczność i napięcie ścian naczyń krwionośnych, działa ochronnie na śródbłonek, pozytywnie wpływa na drenaż układu limfatycznego, ma właściwości antyagregacyjne. Wąkrotka azjatycka polecana jest m.in. osobom, które mają problemy z ciśnieniem.
Uważa się, że wąkrotka poprawia pamięć, zmniejsza niepokój, jest pomocna przy fizycznym i psychicznym wyczerpaniu. Znajduje zastosowanie w leczeniu zmian skórnych, w chorobach dróg moczowych, jak i anemii czy astmie. Może mieć również zastosowanie w łagodzeniu objawów cukrzycy oraz kontrolowaniu wartości glikemii. Dopisuje się jej właściwości odmładzające.
Wpływ wąkrotki azjatyckiej na skórę jest szeroko badany i doceniany, a składniki aktywne w niej zawarte mają wiele korzystnych właściwości.
Wąkrotka, dzięki zawartości triterpenoidów, pobudza fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, przyspieszając procesy regeneracyjne w skórze. Wspiera regenerację tkanek, przyspiesza gojenie się ran, redukuje blizny, działa łagodząco i ujędrniająco.
Ekstrakty z wąkrotki mają właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w redukcji zaczerwienienia i podrażnienia skóry. To czyni ją szczególnie przydatną w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz w przypadku zmagań z trądzikiem. Poza tym, co istotne zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do trądziku, reguluje wydzielanie sebum.
Wąkrotka azjatycka skutecznie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, co jest kluczowe dla zdrowego wyglądu skóry. To m.in. dlatego tak cenią ją Koreanki. Jest też traktowana jako "roślina długowieczności". Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym może przeciwdziałać procesom starzenia się skóry, redukując widoczność zmarszczek i poprawiając ogólny koloryt skóry.
Koreańska pielęgnacja skóry zyskała ogromną popularność na całym świecie, a jej sukces tkwi w holistycznym podejściu. To coś więcej niż dbanie o wygląd. To zajęcie się ciałem, w tym skórą twarzy w sposób kompleksowy. Zastosowanie znajdują tu wyciągi roślinne oraz naturalne ekstrakty, które nie tylko poprawiają kondycję skóry, ale też wpływają na jej zdrowie. Wąkrotka azjatycka to składnik bardzo ceniony i szeroko stosowany. Dlatego i my, śladem Koreanek, szukamy go w kosmetykach. Właśnie - w czym go znajdziemy?
Wąkrotka azjatycka jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak serum, kremy, maseczki czy toniki. Dzięki swoim właściwościom jest często stosowana w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i trądzikowej. Znajdziemy ją jednak nie tylko w kosmetykach przeznaczonych do nakładania na twarz, ale też na całe ciało, np. tych wspomagających walkę z cellulitem czy zapobiegających rozstępom.
CZYTAJ TAKŻE:
Obłędnie pachnie, wszechstronnie działa. Niezwykłe masło
Odejmują skórze lat. Stymulują produkcję kolagenu i "prasują" zmarszczki
Nawilży, ukoi, odmłodzi i odświeży. Stosuj zimą, gdy swędzi całe ciało