Prosty test pomoże rozpoznać depresję. Objawy bywają nietypowe

W Polsce na depresję choruje ponad milion osób, jednak liczba ta dotyczy tylko tych pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani. Wciąż są pacjenci, którzy boją się lub wstydzą wizyty u specjalisty i usłyszenia diagnozy. Szacuje się, że za kilka lat depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Długotrwałe obniżenie nastroju, problemy ze snem, niska samoocena czy pesymizm to tylko nieliczne objawy zwiastujące chorobę. Skala oceny strachu, lęku i depresji DASS 21 jest wykorzystywana przez psychoterapeutów w pracy z pacjentami. Chcesz sprawdzić, czy zagraża ci depresja? Odpowiedz na poniższe pytania.

Diagnostyka depresji nie jest łatwa

23 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Walki z Depresją. To dobry moment, by zastanowić się, czy nie jesteś w gronie osób, którym grozi ta choroba. 

Na całym świecie ponad 350 milionów ludzi ma zdiagnozowaną depresję lub inne zaburzenia psychiczne, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku depresja będzie najczęściej rozpoznawaną chorobą. Nieleczona depresja nie tylko obniża komfort życia pacjenta, ale prowadzi również do samobójstw lub samookaleczania. Pacjenci chorujący na depresję mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca ale także choroby nowotworowe czy choroby układu oddechowego. 

Reklama

Objawy depresji są niespecyficzne

Objawy depresji nie zawsze jednoznacznie kojarzą się z tą chorobą. Bywa, że chorzy nieświadomi, co im dolega, szukaj pomocy zupełnie gdzie indziej, np. biorą środki na bezsenność, lub bezskutecznie się odchudzają. Często też osoby z niezdiagnozowaną depresją zrzucają winę za swój stan na zmęczenie lub problemy w życiu osobistym. 

Tymczasem objawów depresji jest bardzo wiele. Należą do nich m.in.:

  • brak motywacji do codziennych działań, 
  • problemy ze snem, 
  • pesymizm, 
  • poczucie bezsensu, 
  • niechęć do jedzenia,
  • spadek libido, 
  • niska samoocena,
  • chroniczne zmęczenie, 
  • uczucie niepokoju.

Skala oceny strachu, lęku i depresji DASS 21

Szybkie rozpoznanie objawów oraz podjęcie leczenia farmakologicznego połączonego z psychoterapią pozwala na całkowite wyleczenie, przywracając chorym komfort życia. Poniższy test nie jest metodą diagnostyczną i nie zastąpi konsultacji z wykwalifikowanym psychoterapeutą. Jednak Odpowiadając na pytania dowiesz się, czy potrafisz radzić sobie z emocjami, czy być może towarzyszące ci uczucie lęku i strachu jest pierwszym objawem depresji. Nasz psychotest powstał na podstawie skali oceny strachu, lęku i depresji DASS 21 -t wykorzystywanej przez psychoterapeutów w pracy z pacjentami.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: depresja | objawy depresji | psychotest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL