Alergia na jajka to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych. To typowe objawy
W dzieciństwie u wielu z nas po zjedzeniu jajka pojawiały się na skórze dość spore bąble. Uczulenie na ten składnik diety w tym właśnie okresie jest częstą przypadłością, ale na szczęście zwykle z wiekiem ustępuje. O czym trzeba pamiętać, mając alergię na kurze jaja? Jakie objawy, poza wysypką, mogą pojawić się po spożyciu jajka lub produktów z jajkami w składzie?
Alergia na jajka (uczulenie na kurze jaja) jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych u dzieci. Większość z nich, ale nie wszystkie, "wyrasta" z niej przed osiągnięciem wieku dojrzewania. Należy mieć jednak na uwadze, że u dorosłych, choć rzadko, uczulenie na jajka również może występować.
Alergia na jaja rozwija się, gdy układ odpornościowy organizmu uwrażliwia się i nadmiernie reaguje na składniki białka i/lub żółtka jaja kurzego. Kiedy dochodzi do spożycia jajka, organizm błędnie identyfikuje je jako szkodliwe i robi wszystko, by się przed nimi obronić. Uwolnienie rozmaitych substancji wywołuje objawy reakcji alergicznej.
Jak się zauważa, częściej i silniej uczula białko niż żółtko. Głównym winowajcą jest owoalbumina - podstawowy białkowy składnik jaja kurzego. Innymi ważnymi alergenami są: owomukoid, owotransferyna i lizozym. Z kolei najważniejszymi alergenami występującymi w żółtku są: alfa-liwetyna, globuliny i lipoproteiny.
Jajka kurze są jednym z podstawowych produktów w naszej diecie. Objawy alergii zwykle pojawiają się od kilku minut do kilku godzin po ich zjedzeniu (lub też po spożyciu produktów zawierających jajka). Reakcje alergiczne różnią się w zależności od osoby. Symptomy uczulenia wahają się od łagodnych do ciężkich. Rzadko alergia na jaja może powodować anafilaksję - reakcję zagrażającą życiu.
Do objawów uczulenia na jajka zalicza się:
- wysypkę, pokrzywkę (najczęściej; może występować na całym ciele),
- niestrawność,
- skurcze żołądka,
- nudności, wymioty,
- biegunkę,
- stany zapalne jamy ustnej,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, duszności,
- zatkany nos, katar, kichanie,
- czerwone, łzawiące oczy,
- zawroty głowy.
Jeśli obawiasz się, że ty lub twoje dziecko macie alergię na jajka, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub alergologiem w celu potwierdzenia obaw i otrzymania ewentualnych zaleceń. Alergolog może zdiagnozować alergię na jajka za pomocą punktowego testu skórnego i/lub badania krwi.
Najlepszym sposobem radzenia sobie z alergią na jajka jest... unikanie ich jedzenia. Niestety, jajka są składnikiem wielu produktów spożywczych - zup w proszku, lodów, dań mięsnych. Dlatego uczuleni (niektórzy reagują nawet na śladowe ilości jaj) powinni uważnie czytać etykiety. Ważne, by zachowywali również ostrożność podczas spożywania posiłków poza domem. Kelner, a niekiedy nawet i kucharz mogą nie być całkowicie pewni, czy przygotowany posiłek, który trafia na nasz stół, nie zawiera jaj. W przypadku dzieci ważne jest poinformowanie opiekunów, nauczycieli, krewnych o występowaniu alergii, by uniknąć podania im produktów z jajkami w składzie.
Osoby z alergią na jajka mogą czasami tolerować wypieki i inne pokarmy zawierające jajka, które przez dłuższy czas były poddawane działaniu wysokiej temperatury. Mimo to nie ma sposobu, aby przewidzieć, kiedy i czy osoba uczulona na jaja może bezpiecznie je tolerować.
Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc złagodzić objawy alergii na jaja.
Niektóre szczepionki zawierają niewielkie ilości białka jaja kurzego. "Obecność białka jaja kurzego w niektórych szczepionkach jest związana z tym, że w czasie ich produkcji wirusy szczepionkowe namnażane są w zarodkach kurzych. Przykładem są wirusy w szczepionce przeciw grypie i szczepionce przeciw żółtej gorączce. Dlatego też w składzie tych szczepionek może występować niewielka ilość białka jaja kurzego w postaci owoalbuminy. Dzięki nowoczesnemu procesowi ich produkcji zawierają śladowe ilości białka" - tłumaczą eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
Tego typu szczepionki mogą stwarzać ryzyko wywołania reakcji alergicznej. Dochodzi do tego jednak bardzo rzadko. Przed szczepieniem należy poinformować lekarza o występowaniu alergii na jajka.
CZYTAJ TAKŻE:
Najzdrowsze i najmniej zdrowe tłuszcze. Gdzie się kryją?
Jak gotować jajka, aby dobrze smakowały i łatwo się obierały?
Jajka na wiele sposobów. Ich nie może zabraknąć na wielkanocnym stole