Reklama

Łojotokowe zapalenie skóry

Choroby skóry

Jest chorobą najczęściej dotykającą młodych ludzi w okresie dojrzewania. Bywa bardzo kłopotliwe w codziennym życiu i trudne do wyleczenia. Charakteryzuje się nasilonym złuszczaniem naskórka w czasie stresu.

Łojotok to dość częsta przypadłość towarzysząca okresowi dojrzewania oraz zaburzeniom równowagi hormonalnej organizmu.

Objawy to plamy rumieniowate pokryte żółtymi, tłustymi łuskami występujące najczęściej w okolicach bogatych w gruczoły łojowe - na skórze głowy, brwi, koło nosa, uszu, w okolicach narządów płciowych oraz na klatce piersiowej.

Zmianom może towarzyszyć szorstkość skóry i uczucie świądu. Ryzyko zachorowania wzrasta szczególnie u osób z obniżoną odpornością, nadciśnieniem oraz AIDS. Zaostrzenie występowania objawów może powodować stres, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz opalanie się.

Reklama

Leczenie

Objawy powinien ocenić dermatolog. Najczęściej na to schorzenie przepisywane są przez lekarza  kremy z lekami przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi, a czasami dodatkowo leki doustne. Na początku leczenie konieczne jest użycie preparatu złuszczającego, którą mają na celu ułatwić substancjom leczniczym dostęp do naskórka.

Aby łojotokowe zapalenie skóry nie powracało potrzeba jest odpowiednia pielęgnacja. Należy stosować łagodne szampony, które nadają się do codziennej pielęgnacji oraz zawierają substancje złuszczające i przeciwgrzybiczne.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL