Choroby skóry
Jest chorobą najczęściej dotykającą młodych ludzi w okresie dojrzewania. Bywa bardzo kłopotliwe w codziennym życiu i trudne do wyleczenia. Charakteryzuje się nasilonym złuszczaniem naskórka w czasie stresu.
Łojotok to dość częsta przypadłość towarzysząca okresowi dojrzewania oraz zaburzeniom równowagi hormonalnej organizmu.
Objawy to plamy rumieniowate pokryte żółtymi, tłustymi łuskami występujące najczęściej w okolicach bogatych w gruczoły łojowe - na skórze głowy, brwi, koło nosa, uszu, w okolicach narządów płciowych oraz na klatce piersiowej.
Zmianom może towarzyszyć szorstkość skóry i uczucie świądu. Ryzyko zachorowania wzrasta szczególnie u osób z obniżoną odpornością, nadciśnieniem oraz AIDS. Zaostrzenie występowania objawów może powodować stres, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz opalanie się.
Leczenie
Objawy powinien ocenić dermatolog. Najczęściej na to schorzenie przepisywane są przez lekarza kremy z lekami przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi, a czasami dodatkowo leki doustne. Na początku leczenie konieczne jest użycie preparatu złuszczającego, którą mają na celu ułatwić substancjom leczniczym dostęp do naskórka.
Aby łojotokowe zapalenie skóry nie powracało potrzeba jest odpowiednia pielęgnacja. Należy stosować łagodne szampony, które nadają się do codziennej pielęgnacji oraz zawierają substancje złuszczające i przeciwgrzybiczne.