Na co choruje Jada Pinkett Smith? Żona znanego aktora łysieje
Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów w poszczególnych miejscach ciała, a skóra w tym miejscu może być delikatnie zaczerwieniona i swędząca. Choroba może dotknąć osób w każdym wieku, jednak znaczącą ilość przypadków odnotowuje się po 30. roku życia. Do łysienia plackowatego przyznała się ostatnio Jada Pinkett Smith, żona znanego aktora Willa Smitha, co było obiektem żartu w trakcie 94. ceremonii rozdania Oscarów. Czym dokładnie jest ta choroba i jakie inne objawy jej towarzyszą?
Łysienie plackowate, zwane inaczej alopecia areata, jest przewlekłą chorobą zapalną, która prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. W wyniku tej choroby mieszki włosowe są niszczone, a włosy wypadają, powodując na skórze głowy charakterystyczne, łyse placki. Zwykle średnica miejsc, w których doszło do utraty włosów, wynosi od 5 do 10 centymetrów. Włosy wypadają nie tylko na głowie, ale również w okolicach pachowych, na twarzy, rękach oraz w miejscach intymnych. Choroba ma charakter nawrotowy, proces łysienia pojawia się co jakiś czas u pacjentów z łysieniem plackowatym. Za czynnik wywołujący chorobę uznaje się układ immunologiczny, który atakuje mieszki włosowe, traktując je jako "obce". Zmiany zapalne powodują utratę włosów.
Do łysienia plackowatego przyznała się w ostatnim czasie żona znanego aktora Willa Smitha, Jada Pinkett Smith. Opowiedziała na swoim Instagramie, że pewnego dnia zauważyła na swojej głowie charakterystyczną linię, która była łysym miejscem po włosach, które wypadły. Chciała w ten sposób podzielić się historią o swojej chorobie, ale również ukrócić ewentualne plotki o operacji głowy lub innej chorobie mózgu.
Choroba może mieć kilka postaci i jest to uzależnione od sposobu łysienia. Wyróżnia się:
- łysienie plackowate zwykłe - okrągłe ogniska wyłysienia, które się ze sobą zlewają; charakteryzuje się łysieniem wężykowatym, kiedy zmiany widoczne są od potylicy do czoła,
- łysienie plackowate całkowite - w jego przebiegu następuje całkowita utrata włosów na głowie, pozostają włosy na twarzy i ciele
- łysienie plackowate uogólnione - następuje całkowita utrata włosów na głowie, na twarzy - w tym brwi i rzęsy oraz na reszcie ciał
W przebiegu choroby zmianie ulega również płytka paznokcia. Pojawiają się charakterystyczne wgłobienia, odbarwienia oraz pęknięcia płytki. Paznokcie stają się bardzo łamliwe, a jeśli choroba przebiega bardzo ostro, może dochodzić do spełzania płytki paznokcia.
Leczenie tej choroby jest trudne, ale niezwykle istotne zwłaszcza dla kobiet, dla których utrata włosów wiąże się z obniżeniem poczucia atrakcyjności. Przede wszystkim stosowane są preparaty na bazie sterydów w postaci maści oraz kremów, by złagodzić stan zapalny mieszków włosowych. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne, które mają na celu pobudzić skórę głowy i przyspieszyć proces porostu włosów. Po ustaniu procesu zapalnego włosy odrastają, zatem stan wyłysienia jest odwracalny.
Zaleca się również osobom chorującym na łysienie plackowate, by zredukowały poziom stresu. Wpływa on niekorzystnie na zaostrzenie choroby, dlatego pacjenci kierowani są do psychodermatologów.
Zadbanie o kondycję psychiczną jest niezwykle ważne, bowiem trudno przejść do akceptacji w przypadku łysych zmian. Przekonała się o tym Jada Pinkett Smith, kiedy to w trakcie 94. ceremonii rozdania Oscarów, prowadzący zakpił z jej choroby. Zasugerował, że mogłaby zagrać w drugiej części filmu G.I. Jane, w którym główna bohaterka była łysa. Spotkało się to z ostrą reakcją męża aktorki, Willa Smitha, który wszedł na scenę i spoliczkował prowadzącego.
Aktorka na swoim profilu na Instagramie opowiada o szczegółach swojej choroby, wspierając tym samym inne kobiety, które zmagają się z łysieniem z powodu różnych chorób.
CZYTAJ TAKŻE:
Dlaczego siwieją włosy u osób w młodym wieku?
Rozdanie Oscarów już za nami! Najważniejsze informacje
Kreacje na czerwonym dywanie. W co ubrane były gwiazdy na Oscarach?