Spierzchnięte usta latem - skąd się bierze ten problem?
Problem spierzchniętych ust nie kojarzy się z letnią porą, ale jak najbardziej może pojawić się właśnie wtedy i uprzykrzyć urlop. Banalna, niewielka dolegliwość? Być może, ale nie da się ukryć, że suche usta potrafią wywołać długotrwały dyskomfort. Sprawdź skąd bierze się ten problem i jak nawilżyć popękane usta.
Suche usta to jeden z podstawowych objawów odwodnienia. Jeśli więc obserwujesz u siebie pękające wargi - zweryfikuj, ile wody pijesz każdego dnia.
Przyczyną nadmiernego wysuszenia ust jest także ekspozycja na słońce (usta także należy chronić przed promieniowaniem UV) kontakt ze słoną lub chlorowaną wodą oraz wiatr. O ile zimą podczas mrozów pamiętamy o regularnym nawilżaniu ust, latem zaniedbujemy ich pielęgnację. Stąd częste problemy, wysychanie i łuszczenie się ust. Zobacz, jak sobie z nimi radzić.
Nie masz pod ręką specjalistycznych specyfików? Smarowanie spierzchniętych ust zwyczajną pomadką, błyszczykiem lub popularnymi kremami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji odrobinę pomoże, bo natłuści naskórek, ale przygotuj się na to, że na jakikolwiek efekt będzie trzeba poczekać kilka dni. Czyli... tyle, ile czeka się na samoistne wygojenie ust.
Pomoże bezbarwna pomadka ochronna, ale jednorazowe pociągnięcie nią ust to raczej profilaktyka niż leczenie mocno spierzchniętej skóry. Aby ten specyfik przyniósł ukojenie, trzeba smarować grubo i często.
Jak sobie pomóc, nie mając ani pomadki ani tym bardziej preparatów aptecznych? Postaw na produkty, które znajdują się w każdym domu:
miód - posmaruj popękany naskórek niewielką ilością naturalnego miodu. Słód ten je natłuści, zadziała jak bardzo delikatny peeling, a poza tym odżywi, nawilży, złuszczy i ujędrni skórę. Dzięki własnościom antybakteryjnym dodatkowo odkazi usta.
Miód nakładaj trzy razy dziennie i pozwól, aby wchłaniał się o pozostał na ustach około 15 minut, po tym czasie zmyj jego pozostałości.
Innym sposobem jest wykorzystanie miąższu z liścia aloesu (ważne, by była to roślina minimum trzyletnia), który można przyłożyć do popękanych ust. Uwaga, musi to być sam miąższ, bez skórki, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych podrażnień. Kuracja aloesowa niestety nie jest dla wszystkich - nie powinny jej wykonywać kobiety w ciąży.
świeży ogórek - plasterek świeżego ogórka połóż na ustach i potrzymaj przez kilka-kilkanaście minut. Ogórek odda wartościowy sok, który nawilży spękaną skórę i przyspieszy proces gojenia.
tłusta śmietana lub tłusty twaróg - może nie brzmi to zachęcająco, ale działa. Posmaruj tym wyrobem usta (dość obficie), pozwól składnikom się wchłonąć, a po upływie 15 minut zetrzyj to, co pozostało.