Reklama

Chore zatoki. Obawy i leczenie

Chore zatoki najczęściej są efektem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, rzadziej grzybiczego. Przedłużający się katar i charakterystyczny ból głowy mogą świadczyć, że dokuczają nam właśnie chore zatoki.

Chore zatoki - objawy

Objawy chorych zatok zależą od ich umiejscowienia, wyróżniamy bowiem zatoki przynosowe czołowe, klinowe, szczękowe i sitowe. Charakterystyczny ból głowy może nasilać się w nieco innym miejscu - u nasady nosa, w okolicy czoła i nad łukami brwiowymi, na tyle głowy, w okolicach zębów i uszu. Przedłużający się katar (nieżyt nosa) oraz bóle głowy nasilające się rano i przy schylaniu powinny być dla nas niepokojącym sygnałem. Chore zatoki mogą także się objawiać:

- gorączką

- złym samopoczuciem

- kaszlem i odchrząkiwaniem (wydzielina z nosa spływa do gardła)

Reklama

- utrudnionym oddychaniem (przez usta) i "mówieniem przez nos".

W zależności od czasu trwania dolegliwości wyróżnia się:

- ostre zapalenie zatok - krócej niż cztery tygodnie

- zapalenie podostre - 4-12 tygodni

- przewlekłe zapalenie zatok - powyżej dwunastu tygodni.

Chore zatoki - leczenie

Leczenie chorych zatok polega na łagodzeniu dolegliwości - podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, rozrzedzające wydzielinę, obkurczające naczynia błony śluzowej oraz leki przeciwhistaminowe. W stanach bakteryjnego zapalenie zatok konieczne są antybiotyki. 

W niektórych przypadkach przewlekłych zapaleń stosuje się leczenie zabiegowe - np. udrożnienie i poszerzenie  naturalnych ujść zatok. Ulgę przy chorych zatokach mogą przynieść ciepłe okłady, specjalne maści rozgrzewające, inhalacje a nawet stosowanie niektórych przypraw kuchennych wspomagających udrożnienie zatok.

Chore zatoki - groźne zaniedbania

Nieleczone lub nieprawidłowo leczone chore zatoki mogą mieć niebezpieczne skutki, są to m. in: torbiele zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej,  zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień oczodołu. INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie zatok | zatkane zatoki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL